يكشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳ ژانویه ۲۰۲۲

سفر به استکهلم – دادگاه نوری

۰۲ شهريور ۱۴۰۰

روزهای دارسی پرونده "میکونوس" برایم تداعی شد، که چگونه جلو دادگاه محل ملاقات و دیدار بخش های مختلف اپوزیسیون دمکرات ایران بود و همه در انتطار شنیدن خبر تازه ای از درون دادگاه. متاسفانه، اینجا در حاشیه دادخواهی مهمی که در درون دادگاه جریان دارد، شاهد رقابت های مضر به روند دادگاه، نیز هستیم. باید هشیار بود که حاشیه ها بر متن دادخواهی سایه نیاندازند.

هفته گذشته به اتفاق دو رفیق قدیمی امیر بهبودی و پرویز هدایی که هردو از جان بدربردگان کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ هستند، از شهرهای محل سکونت مان در آلمان عازم استکهلم شدیم. پیشتر از طریق رفیق شجاع اطلاعات ضرور در باره روزهای تشکیل دادگاه و امکان و نحوه حضور در آن و اجازه برگزاری تظاهرات و یا نمایشگاه عکس در جلو دادگاه مطلع شدیم. در تمامی ۳ و یا ۴روز اقامت در آن شهر رفقای قدیمی و عزيز، ناهید قاجار، نقی حمیدیان و کیومرث سلطان آبادی میزبان، راهنما و یار و همراه ما بودند.

روز سه شنبه ۱۷ اوت با یاری ناهید و رفیق رضا کریمی موفق به حضور در دادگاه شدیم. از طریق مونیتور بزرگی می‌توانستیم دادگاه و نحوه دادرسی را از نزدیک دنبال کنيم. از ۲۵ نفری که امکان حضور پیدا کرده بودند، بجز ما شادی امین و یک خانم جوان دیگر، رحمان ساکی و خاطره معینی و چند چند ایرانی دیگر همراه چند سوئدی شرکت داشتند.

در بیرون دادگاه و در فاصله تنفس ناهار مجاهدین با پرچم های ایران و پرچم های زرد و بر افراشتن عکس شهدای خود بصورت علم یا یک یک درخت کاج کریسمس، شعار می‌دادند. در پیاده رو مقابل دادگاه با رفیق حمید احمدزاده و همسرش رفیق گلی و چند دوست و رفیق دیگر ازجمله ناصر رحیم خانی به جمع ناهید، نقی و کیومرث که منتظر ما بودند پیوستند. در کنار درب ورودی دادگاه و زیر باران خاطره معینی با عکسهای قاب گرفته شده در دست به سؤالات حاضرین پاسخ می‌داد و در گوشه دیگر درب ورودی، خبرنگار انترناسیونال و العربیه مشغول تهیه گزارش بودند.

روزهای دارسی پرونده "میکونوس " برایم تداعی شد، که چگونه جلو دادگاه محل ملاقات و دیدار بخش های مختلف اپوزیسیون دمکرات ایران بود و همه در انتطار شنیدن خبر تازه ای از درون دادگاه. متاسفانه، اینجا در حاشیه دادخواهی مهمی که در درون دادگاه جریان دارد، شاهد رقابت های مضر به روند دادگاه، نیز هستیم. باید هشیار بود که حاشیه ها بر متن دادخواهی سایه نیاندازند.

این دادگاه بر خلاف دادگاه میکونوس که برای رسیدگی به ترور ۴ عضو اپوزسيون تشکیل و پایان و نتیجه آن از ابتدا معلوم نبود، نقطه پایان آن و بدلیل اسناد معتبر در ارتکاب جنایت کشتار ۶۷ توسط جمهوری اسلامی حتی حکم احتمالی آن هم مشخص است. تا آپریل ۲۰۲۲ پایان احتمالی دادگاه، قطعآ روز های مهم و پرهیجان را در پیش خواهد داشت. شایسته است که هم از رفقا و دوستان ساکن استکهلم و سوئد و هم از دوستان شهر های دیگر اروپا در پشتیبانی، همبستگی و برجسته کردن دادخواهی در جلو دادگاه و یا در درون آن حضور یابند. هر حضوری دیده می‌شود و در خدمت دادخواهی است.

در زیر چند لینک از گفتگوهای ما و چند عکس:

مصاحبه امیر بهبودی با رادیو زمانه:

https://www.radiozamaneh.com/681958/

مصاحبه امیر بهبودی با سعید افشار- تلویزیون همبستگی:

https://youtu.be/ghFXrojCXQI

مصاحبه پرویز هدایی با سعید افشار:

https://youtube.com/watch?v=TjtbHW0a8b4&feature=share

در زمان تنفس دادگاه همراه با پرویز هدایی، امیر بهبودی، خاطره معینی، ساغر شاکری، دوست جوانی از برلین با شادی امین، رحمان ساکی و دوستی دیگر

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید