رفتن به محتوای اصلی

موشک اندازی سپاه پاسداران و گروگرفتن برجام

موشک اندازی سپاه پاسداران و گروگرفتن برجام
دوشنبه, 14. مارس 2022 - 15:53
مترجم:

در نیمه شب شنبه به یکشنبه [۱۳- ۱۲ مارس ۲۰۲۲2]، دوازده موشک به یک منطقه از اربیل، پایتخت کردستان عراق، در نزدیکی ساختمان جدید کنسولگری ایالات متحده، شلیک شده است. کنسولگری آمریکا صدمه ندیده، و جز چند زخمی، خسارت ناگواری روی نداده است. پس چرا در این باره صحبت کردن مهم است؟ هر چیز محصول شرایطی است،  و شرایط  ببار آمده بر زمینه اوکراین، نگران کننده است. 

نخست، این که موشک ها از ایران، همسایه شمالی، آمده اند: شلیک ها از سوی سپاه پاسداران انقلاب، بازوی مسلح انقلاب اسلامی برعهده گرفته شده اند. اعلامیه پاسداران، این اقدام را به عنوان انتقام از یک حمله اخیر اسرائیلی در سوریه بیان داشته، حمله ای که طی آن دو نفر از افرادشان بقتل رسیده اند. 

تندروان ایرانی، به اسرائیل و ایالات متحده حمله کرده اند. و اعلامیه توضیح می دهد – سمبل ها دارای اهمیت می‌باشند – موشک باران در ساعت یک و سی دقیقه نیمه شب صورت گرفته است، درست ساعتی که در آن، آمریکاییان با شلیک یک موشک در بغداد، در سال ۲۰۲۰، فرمانده پاسداران انقلاب، قاسم سلیمانی را از میان بردند.

گفتم که هر چیز محصول شرایطی است ... به موازات، در وین، مذاکرات برای بازگشت به برجام جریان دارد که دونالد ترامپ، خود را از آن کنار کشیده بود. متن توافق، تقریبا هفته گذشته آماده امضا بود وقتی که روسیه، شرطی را در آخرین دقیقه بمیان کشید، بی ارتباط با آن مذاکرات هسته ای لیکن کاملا مرتبط با اوکراین.

مسکو می خواهد که مبادلاتش با ایران، از مجازات علیه روسیه، منفک شوند. دیپلمات های مسئول ماه ها مذاکره بسیار دشوار، دیگر مانعی را در جلوگیری از توافق پیشرو نداشتند. گفته می شود این توافق توسط روسیه، به گروگان گرفته شده است. دستوری که ازبالا آمده است، همه را حتی نماینده روسیه در مذاکرات را غافلگیر کرده است.

اروپاییان برای نجات توافق تلاش می کنند، امانوئل ماکرون، در باره آن، شنبه گذشته با ولادیمیر پوتین صحبت کرده، چون این خطر می رود که بسیار سریع درب گفتگو بسته شود و امر هسته ای ایرانی تبدیل به یک عامل بحرانی شود. 

اگر روسیه با دست کشیدن از شانتاژ، مانع توافق را بردارد، شلیک موشک ها، الزاما به پیچیدگی امور نمی انجامد. همه طرف های دیگر در برجام، امریکائیان، چینی ها، اروپائی ها و ایرانیان برای امضای متن آماده‌اند. متنی که پیش بینی کرده که ایران از تخلف های هسته ای اش که او را به تجهیز به بمب نزدیک کرده، عقب برگردد و آمریکائیان، به مرور مجازات یک طرفه را برچینند که به ایران بشدت صدمه زده اند.

لیکن، آن چه که شلیک این موشک ها آشکار می کنند، این است که بخشی از رژیم ایران با توافق با واشنگتن همراه نیست. فراموش نکنیم که  پاسداران انقلاب، از ۲۰۱۴، در جنگ در سوریه، با روسیه همرزم و هم پیمان بوده اند. 

بدون افتادن بدام تئوری توطئه، که گویا تمام اختلافات جهان برای تضعیف غربیان برانگیخته می شوند، یک فضای بین المللی به‌شدت خطرناک شکل گرفته است. امریکائیان، این بار نسبت به شلیک موشک های سپاه پاسداران واکنش نشان ندادند، در حالی که قبلا در این‌گونه موارد، پاسخ می دادند، آن ها شرایط بین المللی خطرناک را در نظر گرفتند. بدون تردید، موشک باران سپاه، آخرین اقدام تحریک کننده نخواهد بود. 

دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ – ۱۴ مارس ۲۰۲۲

فرانس اینتر، ژئوپلیتیک

https://www.franceinter.fr/emissions/geopolitique…

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.