رفتن به محتوای اصلی

اردوغان: حذف رقبا در انتخابات آینده به کمک قوه قضاییه

اردوغان: حذف رقبا در انتخابات آینده به کمک قوه قضاییه
چهارشنبه, 21. دسامبر 2022 - 23:58

یک دادگاه ترکیه آقای اکرم امام اوغلو، شهردار کنونی استانبول و رقیب جدی اردوغان در صحنۀ سیاسی ترکیه، را در ۱۴ دسامبر  به دو سال و هفت ماه زندان محکوم کرد. اتهام او توهین به دستگاه قضائی ترکیه بوده است. نامبرده در سال ۲۰۱۹  رفتار دستگاه قضائی را "احمقانه"  توصیف کرده بود. اتهام "توهین"، مخصوصاً توهینی که بگوید "فلانی نمی فهمد"، قاعدتاً نباید سزاوار دو سال و اندی زندان باشد. هر ناظر بیطرفی مشکوک می شود که باید انگیزۀ دیگری، جز مکافات بابت احمقانه نامیدن رفتار دستگاه قضائی برای این مجازات یافت.
کافی است این داده ها را کنار هم بگذاریم: قرار است در خردادماه سال آتی انتخابات جدیدی در ترکیه برگزار شود؛ تردیدها و انتقادات در جامعۀ ترکیه نسبت به سیستم ریاستی، که اردوغان پیشران آن بوده است، دارند بالا می گیرند؛ محبوبیت اردوغان و حزب او دارد محسوساً کاهش می یابد؛ اقتصاد ترکیه بحرانی است و مخصوصاً تورم بیداد می کند؛ حضور شمار بسیاری از پناهندگان سوری در ترکیه مزیدی بر علل نارضایتیها از سیاستهای اردوغان شده و گروه های وسیعی از مردم ترکیه علت العلل دشواریهای اقتصادی را همین می دانند؛ کوششهای اردوغان برای بهبود مناسباتش با بشار اسد، تا مگر به نقطۀ قوتی در انتخابات مذکور برای او تبدیل گردد، با پاسخ منفی اسد روبرو شده است؛ و حتماً توجه داشته باشیم که اردوغان نفوذ فراوانی در دستگاه قضائی ترکیه دارد.
بنابراین جز این می توان نتیجه گرفت که اردوغان با اعمال نفوذ در دستگاه قضائی ترکیه، به اتکاء به این حکم قضایی می خواهد، و به نظر می رسد توانسته است، رقیبی را از صحنۀ رقابت در انتخابات آتی کنار بزند.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.