سه شنبه ۲۸ دی‌ ۱۴۰۰ - ۱۸ ژانویه ۲۰۲۲

اظهار نگرانی از تشدید تنش و خطر برافروختن آتش جنگ

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی

۲۵ فروردين ۱۳۹۸

ما نتیجه عملی اقدام جدید دولت ترامپ را جدا از رجزخوانی‌های سیاسی طرفینی، بیش‌ازپیش گامی در هر چه دشوارتر کردن زندگی اقتصادی مردم ایران، بسته شدن فضا برای جامعه مدنی و افزایش اختناق داخلی در ایران، تقویت نقش بالادستی سپاه و تندروهای همراه آن و قدرت گیری هر چه بیشتر نظامیان در عرصه‌های مختلف کشور می‌دانیم.

تصمیم کم‌سابقه دونالد ترامپ در افزودن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی مرحله جدیدی از تنش بین ایران و آمریکا و آتش‌افروزی در منطقه پیرامون کشور ماست.

سپاه پاسداران علیرغم برخی کارکردهایی که در دفاع از کشور در دوران جنگ داشته است (جدا از اینکه فرماندهانش یکی از عوامل طولانی شدن جنگ پس از فتح خرمشهر بوده‌اند)، اما از همان ابتدا با مداخله در امور سیاسی و جناح‌بندی‌های داخل کشور و اقدامات سرکوبگرانه به‌تدریج به‌عنوان بازوی ولایت‌فقیه به یکی از مهم‌ترین موانع توسعه سیاسی و اقتصادی و امنیت پایدار در ایران تبدیل ‌شده است. به‌خصوص قبضه سیاست خارجی منطقه‌ای کشور و سیاست‌های ماجراجویانه آن هزینه‌های زیادی را به مردم تحت ستم و تبعیض و زیر فشارهای اقتصادی زندگی روزمره در ایران تحمیل کرده است. سپاه با بخش اطلاعاتی و امنیتی‌اش نیز یکی از ارگان‌های اصلی سرکوب جامعه مدنی و مطالبات فرهنگی، صنفی و سیاسی ملت ایران بوده است. ضمن آنکه بخش مهمی از فساد ساختاری اقتصادی کشور نیز مرتبط با این نیرو بوده است.

مجموعه عملکرد سپاه باعث شده که خواست بازگشت سپاه به پادگان‌ها و واگذار کردن سیاست داخلی و خارجی و اقتصاد کشور به دولت و ادغام آن با ارتش و نجات کشور از نهادهای موازی به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

مردم ایران اما اینک از یکسو گروگان سیاست‌های داخلی و خارجی نابخردانه و ضد ملی حاکمان کشور قرارگرفته‌اند و باید هزینه این سیاست‌ها را با زندگی سخت و طاقت‌فرسای خود بپردازند و از سوی دیگر باسیاست‌های دولت ناهنجار ترامپ مواجه‌اند که فشار شدید تحریم‌های فلج‌کنندۀ اقتصادی را نیز به آن افزوده است.

در آخرین حلقه از این نوع سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه، دولت ترامپ با افزودن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی پا به مرحله جدیدی از آتش‌افروزی در منطقه پیرامون ما نهاده است. این امر باعث افزایش نگرانی ما ایرانیان از احتمال تشدید تنش و احیاناً برافروختن آتش جنگ و نیز افزایش فشارهای اقتصادی بر مردم است.

ما امضاکنندگان این بیانیه از طیف‌های مختلف سیاسی همان‌گونه که همیشه اعمال زیان‌بار سیاسی و اقتصادی و امنیتی فرماندهان سپاه را محکوم کرده‌ایم گام جدید ماجراجویانه دونالد ترامپ و تیم افراطی و آتش‌افروز پیرامون وی در راستای گسترش تشنج و احتمال درگیری‌های نظامی را محکوم می‌کنیم.

ما نتیجه عملی اقدام جدید دولت ترامپ را جدا از رجزخوانی‌های سیاسی طرفینی، بیش‌ازپیش گامی در هر چه دشوارتر کردن زندگی اقتصادی مردم ایران، بسته شدن فضا برای جامعه مدنی و افزایش اختناق داخلی در ایران، تقویت نقش بالادستی سپاه و تندروهای همراه آن و قدرت گیری هر چه بیشتر نظامیان در عرصه‌های مختلف کشور می‌دانیم.

حل مشکلات و رفع موانع راه توسعه سیاسی و اقتصادی کشور (ازجمله مسئله سپاه و حامیان و راهبران آن)، تنها بر عهده مردم ایران است. این‌ یک ساده‌انگاری پوپولیستی و غیر ملی بیش نیست که از دولت ترامپ توقع حمایت از دموکراسی و آزادی و حقوق بشر داشته باشیم. دولتی که سیاست‌های ضد حقوق بشری‌اش علیه زنان، سیاهان، مهاجران و ... و معامله حقوق انسان‌ها با سلاح و نفت بسیار بدیهی است و نزدیک‌ترین متحدانش فاسدترین دیکتاتورهای منطقه‌اند.

ناجی ایران تنها شهروندان ایران‌اند. تصورات واهی به‌سان منجی تراشی، به‌ویژه گونۀ ترامپی‌اش، منجر به تضعیفِ اندیشه و انگیزه خوداتکایی مردم می‌شود. دامن زدن به توهمات وبر انگیختن خوش‌بینی کاذب در بخشی از مردم و دل بستنشان به هر بیگانه‌ای طماع و هر خودی‌ای ناصادق و ناپایدار، راه رستگاری نیست. منشأ امید این است که شهروندان دست بر زانوی همت خویش نهند و دوش‌به‌دوش دیگر هم‌وطنان، میهن خویش را آزاد و آباد کنند.

اسامی امضاکنندگان به ترتیب حروف الفباء:

مجتبی آقا محمدی - مهدی ابراهیم‌زاده - حميد احمدزاده - محمدجواد اکبرین - کامران اميری - محمد اولیائی فرد - بهروز بیات - حسين پورجانگی - محمد پوردوائی - احمد پورمندی - بيژن پيرزاده - مريم تنگستانی - رسول تيهوئيان - حسن جعفری - نقی حميديان - مهدی خانباباتهرانی - اصغر خرسند - بهروز خليق - زيبا دنا - اسماعيل زرگريان - حميد زنگنه - مسعود سرافراز - سيامک سلطانی - معصومه شاپوری - علی شاکری - مسعود شب افروز- رضا شیرازی - مرتضی صادقی - پیمان عارف - حمید عالی‌پور - مجید عبدالرحیم پور - نادر عصاره - احمد علوی - رضا علیجانی - محمود عليزاده لسانی - حسن فرشتیان - يدی قربانی - جلال کيابی - مزدک ليماکشی - يوسف محمدی - پروین ملک - ميلاد ملک - مهدی ممکن - مليحه محمدی - یاسر میردامادی - حجت نارنجی - مهدی نوربخش - توران همتی - حسن یوسفی اشکوری - طهماسب وزیری

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید