دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۳ اوت ۲۰۲۰

چپ‌ها در بارسلون پیروز شدند، محافظه‌کاران در مادرید

رقابت بین کاتالان و اسپانیا ادامه دارد

۲۷ خرداد ۱۳۹۸

بنا بر ماهیت فدرال نحوه اداره کشور در اسپانیا، دولت­های محلی از قدرت و اعتبار بالایی برخوردارند. همه نگاه­ها به شهرهای بزرگ دوخته شده بود. نتایج انتخابات شهرهای بارسلون، باسک و مادرید نیز، به علت مسئله استقلال­طلبی، از اهمیت بیشتری برخوردار بود.

انتخابات پارلمانی اسپانیا 29 آوریل برگزار شد. نتایج این انتخابات بر شکل­ گیری معادلات قدرت در دولت­‌ها‌ی محلی و پارلمان مرکزی تاثیر گذار است. این انتخابات از چند منظر حائز اهمیت بود. نخست آنکه این کشور از مدت‌ها‌ پیش با مسئله استقلال مناطق باسک و کاتالان دست به گریبان است. چندی پیش رفراندوم استقلال کاتالونیا که در اکتبر سال ۲۰۱۷ برگزار شد به حکم دادگاه قانون اساسی اسپانیا غیرقانونی خوانده شد و سازمان‌دهندگان آن با احکام زندان روبرو شدند. هواداران اتحاد اسپانیا دوست نداشتند تا مجدداً قدرت در مناطق مناقشه برانگیز در اختیار استقلال طلبان تندرو قرار گیرد. به همین دلیل، این انتخابات از اهمیت بسیاری برای حامیان وحدت اسپانیا برخوردار بود. نخست وزیر اسپانیا در راستای حل این مناقشه به فکر اعطای خودمختاری بیشتر به این مناطق است. اما برای جلوگیری از تندروی ‌ها‌ی آتی، امیدوار بود تا در انتخابات دولت­‌ها‌ی محلی، احزاب استقلال طلب قدرت را در دست نگیرند. در این میان، قدرت گرفتن حزب راست افراطی(VOX)، و حضور آن در سیاست، ترس بازگشت مجدد فاشیسم را نیز، احیا کرده است. بنابراین نتایج هر انتخاباتی در اسپانیا، می‌­تواند نقش یک رفراندوم تاثیر­گذار در آینده این کشور را بازی کند.

مسئله دیگر، مشکلات اقتصادی در این کشور است. اسپانیا چ‌ها‌رمی‌ن قدرت اقتصادی منطقه یورو محسوب می‌­شود. عوارض بحران اقتصادی 2008 همچنان بر اسپانیا سایه افکنده و هیچ کدام از احزاب اصلی، تا به حال قدم مثبتی به منظور خروج از شرایط فعلی بر نداشته ا‌ند.

 

نتایج انتخابات پارلمانی و تاثیر آن بر دولت­‌ها‌ی محلی

هیچ کدام از احزاب نتوانستند اکثریت مطلق را کسب کنند. حزب سوسیالیست (PSOE)، در اسپانیا به پیروزی دست یافت. اگرچه اکثریت خود را، در هر دو از دست داد. در این انتخابات، میزان مشارکت نسبت به سال 2014 افزایش چشمگیری یافت و به 75.8% رسید. چپ ‌ها‌ امیدوار بودند تا در ادامه همین مسیر و با توجه به پیروزی گذشته، در انتخابات محلی، بتوانند شهرداری­‌ها‌ را نیز از آن خود کنند.

بنا بر ماهیت فدرال نحوه اداره کشور در اسپانیا، دولت­‌ها‌ی محلی از قدرت و اعتبار بالایی برخوردارند. همه نگاه­‌ها‌ به شهر‌ها‌ی بزرگ دوخته شده بود. نتایج انتخابات شهر‌ها‌ی بارسلون، باسک و مادرید نیز، به علت مسئله استقلال­طلبی، از اهمی‌ت بیشتری برخوردار بود. هواداران اتحاد اسپانیا علاقمند بودند در شهر بارسلون احزاب نزدیک به حکومت مرکزی ، قدرت را به دست آورند تا نها‌د‌ها‌ی قدرت سیاسی در اختیار استقلال­طلبان نباشد. از سوی دیگر، هواداران استقلال، امیدوار بودند تا با پیروزی احزاب نزدیک به آن‌ها‌ در مادرید، امکان به رسمیت شناختن حق استقلال برای آن‌ها‌ افزایش یابد. اگرچه رهبر حزب چپ جمهوری­خواه (PSOE) در زندان است، اما به علت نگرانی از به قدرت رسیدن راست افراطی(VOX)، نخست­وزیر نیز از این حزب تلویحاً حمایت می‌ کرد.

 

 

 

انتخاب شهردار نیازمند ائتلاف

قوانین انتخابات شهرداری در اسپانیا به این صورت است که اگر حزبی نتواند به تنها‌یی اکثریت قاطع آرا را به دست آورد، شورای شهر اجازه تشکیل ائتلاف را صادر می‌­کند. در چنین شرایطی، کسی که بیشترین آرای ائتلافی را کسب کند به کرسی شهرداری خواهد رسید.

انتخابات شهرداری­‌ها‌ی اسپانیا، در ماه مه انجام شد اما هیچ حزبی نتوانست اکثریت مطلق را به دست آورد. به همین دلیل به احزاب مختلف تا روز 15 ژوئن فرصت داده شد به منظور معرفی نامزد واحد با هم ائتلاف کنند.

 

راست افراطی در انتخابات شهر مادرید به قدرت راه یافت

آیا ورود راست­‌ها‌ی افراطی معادلات وحدت در اسپانیا را دچار وضعیت جدید می‌­کند؟

مادرید به شکل سنتی پایگاه اصلی محافظه­کاران و سلطنت است. اما پس از شمارش آرا، «خوزه لوئیس مارتینزآلمیدا» به عنوان نامزد محافظه­کاران و پس از نامزد سوسیالیست­‌ها‌، در جایگاه دوم ایستاد. اگرچه او نها‌یتاً توانست با تشکیل یک ائتلاف، به عنوان شهردار مادرید انتخاب شود. آلمیدا در روز 15 ژوئن به عنوان شهردار مادرید، سوگند یاد کرد. ائتلافی که منجر به شهردار شدن آلمیدا شد، موجب نگرانی­‌ها‌ی بسیاری در فضای عمومی‌ و سیاسی شده است. حزب مردم (PP) در راستای کسب کرسی شهرداری مادرید، با حزب راستگرای افراطی ووکس (VOX) ائتلاف کردند. این حزب که در سال 2014 از حزب محافظه­کار انشعاب کرد، در ابتدا نتوانسته بود آرای مورد نیاز برای راهیابی به پارلمان را کسب کند. اما در انتخابات اخیر، نزدیک به 10% آرا را به دست آورد. دلیل نگرانی­‌ها‌ی تحلیل­گران، مواضع اخیر حزب ووکس است. این حزب در انتخابات پارلمانی اروپا، از شعار‌ها‌ی بعضاً فاشیستی و ضد زن در کارزار‌ها‌ی انتخاباتی استفاده کرده است. همچنین شعار اسپانیای بزرگ، تداعی کننده نیم قرن پیش و حاکمیت فاشیسم بر اسپانیاست. با توجه به تاریخ اسپانیا و دوران ژنرال فرانکو، خطر قدرت گرفتن فاشیست­‌ها‌ همشه برای مردم اسپانیا عامل نگرانی بوده است. بسیاری از تحلیل­گران راهیابی این حزب را به ائتلاف شهرداری مادرید را خطرناک دانسته و آن را واکنش جامعه، در برابر جدایی­طلبی کاتالان ارزیابی می‌ کنند.

تعادل در بارسلون

اما شرایط در بارسلون به شکل دیگری رقم خورد. حزب سوسیالیست (PSOE) با 29.3 آرا در صدر ایستاد و «حزب مردم» (PP) با 22.2 به عنوان نماینده محافظه­کاران دوم شد. در انتخابات بارسلون، به لطف حمایت چپ­‌ها‌ی رادیکال، خانم «آدا کولائو» توانست ائتلاف لازم را برای سمت شهردار، به دست آورد. دلیل اصلی شکل­گیری ائتلاف به نفع خانم کولائو، جلوگیری از به قدرت رسیدن استقلال­طلبان در کاتالونیا است. در جریان شکل‌گیری ائتلاف، مانوئل والس، نخست‌وزیر پیشین فرانسه نیز از وی حمایت کرد. همزمان با پیروزی خانم آدا کولائو، چند تظاهرات در خارج از ساختمان شهرداری شکل گرفت. در این تظاهرات­‌ها‌، هواداران و مخالفان او در گروه­‌ها‌ی جداگان‌ها‌ی، نسبت به پیروزی او اعلام موضع کردند.

در مجموع تلاش بسیاری برای اجتناب از ورود راست­‌ها‌ی افراطی در ایالات باسک و کاتالان صورت گرفت که موفق نیز بوده است. اما بر خلاف این دو ایالت، راه برای ورود حزب ووکس در پایتخت، باز شد.

افزودن دیدگاه جدید