شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۴ آوریل ۲۰۲۰

انتخاب تجهیزات حفاظت شخصی برای محافظت از پرستاران و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی که از بیماران مبتلا به ویروس کرونای نوین COVID-19)) مواظبت می کنند

۰۸ فروردين ۱۳۹۹

روپوش محافظ بخشی از پوست و لباس آسیب پذیر کارکنان خدمات بهداشتی را کاملا نمی پوشاند. یک تحقیق اخیرا نشان می دهد که بعد از استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی" (دستکش ها، ماسک صورت و روپوش محافظ) 21 در صد از نمونه های دست و 11 در صد از نمونه های دهانی و 7 در صد از نمونه های صورت، با محتویات ویروس های بیماران مورد مراقبت مطابقت داشتند. در یک بیماری عفونی مسری، ریسکی این چنین غیر قابل قبول است

از 12 فوریه 2020 "مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها" در ایالات متحده ( CDC ) توصیه کردند که همزمان با سایر اقدامات، بیماران مشکوک یا مبتلا به ویروس کرونا باید در یک اطاق جداگانه قرطینه شده با فشار منفی تحت معالجە قرار گیرند. پرستاران و سایر کارکنان بهداشتی که برای مراقبت از بیمار وارد این اتاق می شوند باید استانداردهای احتیاطی را برای هر گونه تماس فیزیکی و تنفسی رعایت کنند. این توصیه های "مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها" شامل تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) زیر است: دستکش، روپوش مخصوص، ماسک تنفسی یکبار مصرف با حداقل فیلترینگ آن که 95 صورت را بپوشاند و محافظت از چشم مانند عینک یا محافظ صورت یکبار مصرف.

با این حال همه توصیه های "مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها" برای تجهیز حفاظت شخصی آنطور که باید کافی نیستند. به این دلیل که هنوز ما در مورد کرونای نوین
COVID-19)) و ویروس فعال در آن سارز کوو 2( SARS-CoV2 ) هیچ نمی دانیم. هنگامی که یک بیماری عفونی مثل ویروس کرونای نوین COVID-19)) شایع می شود بسیار دارای اهمیت است که تمام کارفرمایان مراقبت های بهداشتی و مراکز بهداشت عمومی از اصول پیشگیرانه پیروی کنند. نمی توان صبر کرد تا مطمئن شد که چیزی بسیار خطرناک است و بعد از آن اقدام به حفاظت از سلامت افراد کنیم. کارفرمایان مراقبت های بهداشتی باید حفاظت کامل از جمله جدا کردن افراد مبتلا را اجرا کنند. باید موارد مشکوک کرونای نوین COVID-19)) را در اتاق های فشار منفی ایزوله کرد. تدارک "تجهیزات حفاطت شخصی" (PPE) و اطمینان از اینکه بیماران کرونای نوین COVID-19)) تک به تک یا از وسایل اختصاصی گروهی استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که کارکنان مراقبتهای پزشکی حق خود را برای کار در یک محل امن و سالم حفظ می کنند و از انتقال شیوع ویروس جلوگیری می کنند.

با توجه به نقش مهمی که مراکز بهداشتی در گسترش "سارز" (
SARS) بیماری عفونی و تنفسی شدید و "مرس" (MERS) سندرم تنفسی خاورمیانه ایفا کردند؛ گزارش های اخیر حاکی است که بیش از 1700 نفر از کارکنان بهداشتی در چین به این ویروس مبتلا شده اند. به این دلیل مراکز بهداشتی و درمانی ایالات متحده بالاترین سطح حمایت از پرستاران و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی را فراهم می کند.

ملاحظات در مورد انتخاب "تجهیزات حفاظت شخصی" (
PPE ) برای پرستاران و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی که از بیماران کرونای نوین COVID-19)) مراقبت می کنند

سه مسیر احتمالی برای انتقال ویروس ها بویژه آنهایی که باعث علائم تنفسی می شوند وجود دارد: تماس (مستقیم یا غیر مستقیم) ترشح و اسپری. در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر راه های انتقال برای"سارز کوو 2 " ( SARS-CoV-2 ) و "کرونای نوین" COVID-19)) وجود ندارد. این ویروس جدید بسیار به "سارز کوو " و قدری کمتر به "مرس کوو " شبیه است. اما دلایل کافی وجود دارد که نشان میدهد که "سارز کوو" و "مرس کوو " از سه مسیر تماس مستقیم و غیر مستقیم ترشح و اسپری انتقال می یابند.

در نظر گرفتن قدرت پتانسیل انتقال ویروس برای هر مسیر، اصول احتیاطی برای انتخاب و تدارک "تجهیزات حفاطت شخصی" (
PPE) را مشخص می کند.1 - انتقال از طریق تماس (مستقیم و غیر مستقیم):

انتقال مستقیم می تواند میکرو ارگانیسم ها را از یک فرد آلوده به فرد دیگری منتقل کند. همچنین از طریق تماس با یک جسم و یا سطح آلوده روی دهد.


- توجه به شواهد موجود:

*- به نظر میاید که تماس مستقیم در شیوع هر ویروس با علائم تنفسی از جمله کرونای نوین
COVID-19)) و سارز کوو 2 ( SARS-CoV-2 ) نقش دارد.

*- تماس غیر مستقیم: محققان از نظر فرهنگی نقش خانواده ها در انتقال(غیر مستقیم) (
COV -MERS) و( SARS-CoV ) را بررسی کردند: این تصور کلی وجود دارد که ویروس ها از جمله آنفلونزا و ویروسهای انسانی از جمله مرس و سارس ظرفیت بسیار کمی برای زنده ماندن در سطوح خشک دارند. با این حال چندین مطالعه نشان میدهد که ویروس های سارز و مرس و آنفلونزا می توانند در سطوح خشک برای دورانی کافی زنده بمانند و توانایی انتقال خود را حفظ کنند.

الف- به نطر می رسد که "سارز" و "مرس" دارای ظرفیت غیر معمول برای زنده ماندن در سطوح خشک هستند، در مقایسه با سایر ویروس های انسانی (
SARS-CoV) سارز بیش از شش روز در ظروف آزمایشگاهی زنده مانده اما ویروس (HCoV-229E ) نتوانسته بیش از 72 ساعت زنده بماند. اگر چه اطلاعات محدود است اما بنظر میرسد که "مرس" از سایر ویروس های انسانی بر روی سطوح بیشتر زنده می ماند.

ب - ظرفیت زنده ماندن بر روی طیف وسیعی از اجسام صاف و متخلخل شامل: فلزات، پلاستیک، پارچه های بافته شده و غیر یافته، کاغذ، چوب، شیشه، گوشی پزشکی، بافت، فرمیکا اسکناس ها، کاشی ها، تخم مرغ ها، پرها و اسباب بازی های نرم را دارند. همچنین بر روی تجهیزات حفاظت شخصی مثل دستکش ها، ماسک ها،و لباس های محافظ باقی می مانند.


- کیفیت "تجهیزات حفاظت شخصی" ( PPE ) برای جلوگیری از انتقال مستقیم یا غیر مستقیم:

با توجه به کمبود اطلاعات در مورد سارز، کرونا ویروس 2 و آنچه که در مورد سارز کوو و مرس کوو می دانیم اینست که مطمئن هستیم همه پرستاران و کارکنان مراقبت های بهداشتی باید کل بدن خود را کاملا بپوشانند.

توصیه: پوشش های غیر قابل نفوذ در برابر ویروس (
ASTM F1671/ISO 16604 i) یا مشابه آنها به اضافه دستگاه تصفیه هوای تنفسی.

* - همانطور که "مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها" (
CDC ) توصیه کرد؛ پوشش سراسری معمولی به دلایل زیر برای حفاظت کافی نیست:

الف- روپوش محافظ بخشی از پوست و لباس آسیب پذیر کارکنان خدمات بهداشتی را کاملا نمی پوشاند. یک تحقیق اخیرا نشان می دهد که بعد از استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی" (دستکش ها، ماسک صورت و روپوش محافظ) 21 در صد از نمونه های دست و 11 در صد از نمونه های دهانی و 7 در صد از نمونه های صورت، با محتویات ویروس های بیماران مورد مراقبت مطابقت داشتند. در یک بیماری عفونی مسری، ریسکی این چنین غیر قابل قبول است.

ب - روپوش های محافظ با استانداردهای محافظت از نفوذ ویروس منطبق نیست.


2 - سرایت از طریق ترشحات تنفسی:

بطور کلی سرایت از طریق قطرات از شخصی به شخص دیگر هنگامی روی می دهد که بطور مثال کسی جلو صورت دیگری سرفه کند.

الف- با توجه به شواهد موجود: قطرات تنفسی در شیوع همه ویروسهای تنفسی مثل سارز (
SARS-CoV2) و کرونای نوین COVID-19)) نقش دارند.

ب- "تجهیزات حفاظت شخصی" (
PPE ) در جلوگیری از سرایت قطرات تنفسی: با توجه به عدم اطلاع رسانی در مورد سارز کوید 2 و آنچه در مورد سارز کوو و مرس کوو شناخته شده است، اطمینان از اینکه پرستاران و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی تمام سطوح بدن خود را بطور کامل بپوشانند.

توصیه: پوشش قابل قبول برای جلوگیری از نفوذ ویروس (
ASTM F1671/ISO 16604) همراه با دستگاه تصفیه هوای تنفسی (PAPR).3 - سرایت از طریق اسپری(آئروسل) در هوای تنفسی:

انتقال آئروسل درک فعلی از نحوه رفتار ذرات معلق در هوا را نشان مید هد. علائم تنفسی مانند سرفه یا عطسه باعث ایجاد طیف گسترده ای از ذرات بسیار ریز می شود. این ذرات همچنین با تنفس و صحبت نیز ایجاد می شوند
. سرنوشت این ذرات بسیار پیچیده است و به عوامل گوناگونی بستگی دارد، از جمله مایع موجود در ذرات تبخیر شده و در یک ثانیه پس از رها شدن به پنجاه در صد اندازه اولیه خود میرسد، برخی از ذرات روی سطوح می ریزند، برخی از آنها برای مدت طولانی در هوا معلق می مانند، برخی توسط جریان هوا پراکنده می شوند و باقی بخاطر نیروی جاذبه به زمین می ریزند. استنشاق آئروسل ها می تواند نزدیک محل تولید و یا دورتر از آن (پس از پخش شدن در هوا ) روی دهد. هیچ قانون مشخص و صریحی برای فاصله ایمن وجود ندارد.

- با توجه به شواهد موجود:

* - انتقال بیماری از طریق آئروسل ها در نمونه های اپیدمیولوژیک و سایر مطالعات در مورد سارز کوو(
SARS-CoV ) و مرس کوو (COV -MERS) روی داده است.

* ویروس کرونا بویژه توانایی زنده ماندن برای مدت طولانی در ذرات معلق در هوا را دارد. در یک مقاله تحقیقی بقای آئروسل های مرس (
MERS) را ارزیابی کرد و دریافت که پس از ده دقیقه هفت درصد کاهش داشته است. در مقابل در مدت زمان مشابه H1N1 کاهش 95 درصدی متحمل شد و این نشان میدهد که ویروس آنفلونزا به عنوان یک آئروسل کمتر از ویروس کرونا مقاوم است.

- سطح کیفیت"تجهیزات حفاظت شخصی" ( PPE ) برای جلوگیری از آئروسل های تنفسی: با توجه به فقدان اطلاعات در باره "سارز کو 2" و آنچه که در باره "سارز کوو" و "مرس کوو" می دانیم اینست که باید اطمینان داشته باشیم که پرستاران و سایر کارکنان خدمات بهداشتی تمام بدن و لباس خود را کاملا بپوشانند. محافظت از سیستم تنفسی لازم است.

توصیه: پوشش هایی که مانع نفوذ ویروس (
ASTM F1671/ISO 16604) هستند به اضافه دستگاه تصفیه کننده هوای تنفسی (PAPR).

* - ترکیب عینک به اضافه یک دستگاه تنفسی N.95، قویا توصیه "مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها" ( CDC ) برای استفاده ترکیبی از عینک و دستگاه تنفسی را اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای ( OSHA ) رد می کند و معتقد است که عینک ممکن است درزهای ماسک تنفسی N.95 را مختل کند و باعث تضعیف محافظتی شود که باید ارائه شود.

* - عینک به همراه دستگاه تنفس N.95، بخش هایی از صورت را نمی پوشاند و آن را در معرض خطر قرار می دهد.

* - انتظار داریم به کمبودهای جهانی N.95، و توصیه های "مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها" ( CDC ) برای حفظ سهام و گسترش استفاده مجدد از دستگاه تنفسی N.95 و PAPR توجه شود. آنها محافظت بیشتری دارند زیرا می توانند ضد عفونی شوند.

از طریق یک ویروس جایگزین نشان داده که ویروس سارز کوو ( SARS-CoV ) می تواند در مواد در ماسک تنفسی N.95، برای زمان طولانی زنده بماند. استفاده مجدد از ماسک تنفسی N.95، ممکن است که باعث ایجاد خطراتی دیگر شود.

16 فوریه 2020


منبع: اتحادیه سراسری پرستاران در ایالت متحده امریکا- اتحادیه پرستاران کالیفرنیا

توضیح- (کرونا نام گروه بزرگی از ویروس هایی است که عمدتا در میان حیوانات شایع است و امکان دارد از آنها به انسان سرایت کند. انواع فلوها سارز، مرس و کرونا 19 از آن جمله اند.

افزودن دیدگاه جدید