رفتن به محتوای اصلی

واقعیات پیش روی ما ۴۲ سال بعد از انقلاب بهمن ۵۷

واقعیات پیش روی ما ۴۲ سال بعد از انقلاب بهمن ۵۷
جمعه, 12. فوریه 2021 - 22:13

این جلسات هر جمعه شب ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال تریبون سرزمین من و گروههای تلگرامی دیگر برگزار میشود از جمله در گروه

به یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالتخواهان

گروه اتحاد نیروهای چپ و عدالتخواه برای آزادی زندانیان سیاسی

گروه حمایت از فعالان کارگری در بند

گروه دوباره می سازمت وطن

گروه گذری بر سیاست

گروه آگاهی، سکولا ریسم ، دمکراسی

و ...

لینک گروه به یاد رفیق رئیس دانا برای اتحاد عدالتخواهان

https://t.me/joinchat/VDmNcphXJ7HBeRkq

سؤالات طرح شده در جلسه

- نظر شما را در باره مرحوم دکتر شاپور بختیار و دولتشون میخواستم بدونم و اینکه چرا گروه های ملی مذهبی از ایشان حمایت نکردند؟ فکر نمی‌کنید این یک اشتباه بزرگ تاریخی از جانب گروهای ملی و ملی مذهبی بود که باعث ایجاد جمهوری اسلامی به جای یک‌ جمهوری لاییک که مد نظر دکتر بختیار بود شد؟

سوال دوم من از ایشان این است که چرا در انتخابات های اوایل انقلاب با روحانیت مرتجع اتحاد کردن؟ فکر نمی‌کنید اگر گروه‌های ملی و ملی مذهبی که در سراسر ایران چهره های شناخته شده داشتند باید با لیست واحدی شرکت میکردندد و امکان گرفتن اکثریت مجلس اول و خبرگان توسط این گروه ها بود؟

- آقای رحمانی با درود. شما شرایط کنونی را وضعیت تعلیق شده می نامید اما در عین حال می گویید تعلیق به معنای انفعال نیست چرا که اعتراضات گسترده وجود دارد و مردم خواسته ها و مطالبات را فریاد میزنند؛ پس این نعلیق را چگونه توضیح می دهید؟

- آقای رحمانی شما همواره در گفتگوهای تان بر جامعه مدنی تکیه می کنید اگر منظور از جامعه مدنی جامعه ای است با ساختارها و نهادهای صنفی و اجتماعی و سیاسی است. موجودیت چنین جامعه مدنی را در شرایط کنونی تاچه میزان در مبارزات موثر میدانید ؟

- آقای رحمانی وجود دو مدیر در یک سیستم (ولایی و جمهوری) در ایران رهبری دوگانه نیست بلکه التقاط و در عین حال تقلبی در قانون اساسی است؛ در حفظ نظام فردی در مقابل جمهور مردم که به لحاظ سیاسی ،زمینه را برای برگشت به دیکتاتوری فراهم کرده است. نهادهای مدنی و همبستگی ملی باهمان ویژگی منافع ملی مبتنی برآزادی و دموکراسی و عدالت در مقابل نظام متکی بردیکتاتوری آنهم نوع دینی آن در این شرایط چه باید کرد؟

- تأکید بر شعارهای ضد آمریکایی و ضد امپریالیستی از سوی حکومت و اکثر احزاب و گروه‌های سیاسی در هنگامه انقلاب در عدم تحقق خواستهای عدالت خواهانه و دموکراسی خواهانه مردم ایران چه تاثیری داشته است؟

- تشکل ها و احزابی که به ملی مذهبی ها معروف هستند برای گذار از وضعیت کنونی وتغییرات ساختاری با کدام بخش از اپوزیسیون می‌توانند همراهی و همگرایی داشته باشند؟

- می خواستم از آقای تقی رحمانی بپرسم انقلاب ۵۷ضد آمریکایی بود یا آمریکا ضد انقلاب ۵۷ بود با سپاس. فراوان

- دستاورد های ژله ای انقلاب چه مفهومی دارد؟ لطفا مصداق دستاورد ژله ای را توضیح دهید.

- اخیراً نامه ای از سوی تنی چند از فعالان سیاسی به بایدن نوشته شده و خواستار تداوم فشارهای حداکثری قدرتها ی خارجی شده اند. نظر شما در این باره چیست؟

- در تمام جنبشهای اجتماعی نیروی بسیاری از فعالان صرف بحث اصلاحات یا انقلاب می شود . یعنی یک عده از اصلاحات دفاع می‌کنند و یک عده از انقلاب، در صورتی که آنچه تعیین کننده است که در آن شرایط تاریخی انقلاب ممکن و مفید است یا اصلاحات، را آنها تعیین نمیکنند بلکه آن شرایط تاریخی است که تعیین میکند - چه کنیم که این مجادله انقدر انرژی فعالان جنبش را تلف نکند - البته منظورم از اصلاحات اصلاحات حکومتی نیست و تحمیل اصلاحات به حکومت است.

- با درود به آدمین ها . با درود به استاد رحمانی و خانم محمدی عزیز و فرزندان گرامی شما . نظر امروز جناب رحمانی نسبت به انقلاب ۵۷ چیست؟ چه دست آورد و چه فلاکت هایی را ارزیابی می فرمائید؟

- در خصوص ضرورت نقد "پشیمانی از انقلاب" و اهمیت دفاع از اصل انقلاب 57 توضیح دهید.

- جناب رحمانی عزیز نقش نیروهای ملی ومذهبی در تثبیت خمینی را چگونه ارزیابی میکنید با توجه به اینکه نیروی فدایی بسیار جوان بود ؟ باسپاس

- درود به شما ودرود به همسرتان آیا فکر می کنید مجموعه حکومت جمهوری اسلامی تفکر نمی کند آیا فکر نمی کنید بخشی از خارجی‌ها به آنها کمک فکری نمی کنند آیا فکر می کنید خامنه ای اجازه بدهد نظامیها قدرت بگیرند آیا تا اینجا هنوز برا امریکا دیگران به خصوص اسراییل این حکومت بیشترین استفاده را به آنها نمی‌رساند.

- با سلام جناب رحمانی کاش در ابتدای فرمایشات خود تعریفی از انقلاب و ضرورت آن ارائه میدادید. اینکه انقلاب ۵۷ در ادامه انقلاب مشروطیت وظیفه حل کدام تضادهای اجتماعی را داشت و به کدام اهداف سه گانه خود (استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی) دست یافت؟ و اینکه از نگاه شما در جنبش جاری چه وظایفی در دستور کار انقلابیون قرار دارد؟

- با سلام آیا نیروهای ملی مذهبی قصد دارند که برنامه ای برای رشد اقتصادی، اجتماعی و مشارکت سیاسی همه نیروها واقعا موجود جامعه بدهند؟

- آقای رحمانی، متاسفانه در جریان اعتراضات آبان و پیش از آن جوانانی کشته شدند و در مجموع خود و خانواده هایشان قربانی شدند اما در بین این حانواده های قربانی کسانی در حد رهبری اپوزیسیون ظاهر میشوند و گاه انتظاراتی را در جامعه طرح می کنند که با مطالبات مردم تفاوت فاز دارد نظرتان در این باره چیست؟

- جناب رحمانی به نظر شما آیا فکر نمی کنید در شرایط فعلی ، اگر « برنامه» برای جامعه آتی ، مبنا باشد ؛ بستر برای وحدت همه نیروها به وجود خواهد آمد ؟ اگر جواب مثبت هست ؛ چرا از همه ی گروه ها ی اپوزیسیون این «برنامه» در خواست نمی شود؟

- نظر شما درمورد نزدیک شدن جریانات سکولار چیست و طریق آن از چه مسیری میگذرد

- آقای رحمانی اخیراً شکردهایی از سوی عده ای در مقابل انتخابات به کار بسته شده و انتخابات مجازی نام گرفته است لیستی از افرادی با مواضع گاه کاملا متضاد را انتشار می دهند اخیرا هم در این لیست نام خانم نرگس محمدی گرامی را قرار دادند فکر می کنید این شکردهای سیاسی با چه انگیزه هایی صورت میگیرد

- آیا قبول دارید که طبقات و لایه های مختلف اجتماع در درجات مختلف در انقلاب شرکت کردند. و کسانی که کمتر در مراحل پیشرفته تر انقلاب 57 شرکت کردند، زودتر از انقلاب بریدند و آنها که فعالتر در انقلاب تا قدمهای آخر شرکت کرده بودند نسبت به بریدگان از انقلاب بدبین شدند و ارتجاع فرصت طلب توانست از حس در خطر بودن انقلاب، آنان را در مقابل بقیه لایه های اجتماعی با مشارکت کمتر در انقلاب، قرار دهد و نفاق را برای بدست آوردن حاکمیت مطلق خود بین مردم بوجود بیاورد؟

- باسلام ؛شما در وضعیت فعلی کدام یک از نیروهارا در جبهه مخالفان انقلاب مانع از تحولات دموکراتیک می دانید؟

- جناب رحمانی، گاهی یک اشتباه ضرر چندانی وارد نمی‌کند، اما گاهی چنان ویرانگر می‌شود که قابل جبران نیست اعتماد نیروهای چب به رهبری ان زمان ویرانگر بود میداستند که وزنه ایی نیستند پس به زمان بیشتری نیاز بود که درجامعه نفوذ بیشتری پیدا کنند با اگاهی دادن به تودها.

- طبقه حاکمه که خود را مردود و رفوزه نمی داند و خود را موفق می داند و منافع اش هم سود تجاری است. و آقا زاده ها هم که ذخیره بانکی در آمریکا سر به فلک می کشد. نظر آقای رحمانی در مورد فقدان انباشت سرمایه صنعتی و عدم رشد پیشه وری در ایران چیست؟ در ضمن سلب مالکیت از مردم و حیف و میل و ریخت و پاش ، از طریق خصوصی سازی و کاهش ارزش نیروی کار و آزاد سازی قیمت ها چه نظری دارد.

آقای رحمانی سلام خسته نباشید به نظر شما آیا نیروهای هم طیف حزب توده و سلطنت طلبان و فرقه رجوی و سایر جریانات همسو با سیاست های قدرت های استعماری ازموانع گسترش دموکراسی و توسعه. پایدار در ایران نیستند؟ متشکرم

- استاد رحمانی، فکر نمی‌کنید انقلاب ۵۷ بدون تئوری امکان عبور از مسیر ضد استبدادی با تعمیق تئوری های فریدمنی به استبداد دیگری روی آورد.نقش خصوصی سازی و سیاست های نئولیبرالی در آن و انحرافات آن نقش ندارد؟

- جناب رحمانی با درود، با توجه به قدرت رسانه ای که بطور مطلق توسط جریان اصلی سرمایه داری اداره می شود ، آیا آنطور که وانمود می شود در جهت آینده دمکراتیک کشورمان عمل می کنند یا عکس آن؟

- در صحبتتان اشاره کردید که آن دوره پارادایم ضد امپریالیستی بود، بعد پارادایم حقوق بشر و دموکراسی و اکنون آن هم دوره اش دارد به پایان می رسد، پارادایم بعدی چیست و تحول آتی ایران تحت چه پارادایمی رخ خواهد داد؟

- استاد رحمانی ادامه سیاست نئولیبرالی در ایران مقدمه باز سازی فلاکت در ایران نیست ؟چقدر کارخانه ها تعطیل و طبقات مردم در سختی و مشکلات افتاد . فکر نمی فرمائید که مسبب بسیاری از این فلاکت ها را باید‌ در ادامه سیاست های بانک جهانی برانیم؟. انقلابات گذشته تا ۵۷ و دوران اقتصادقدیم کینزی تفاوت اساسی ندارد؟

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.