یاد رفیق حسن ریاضی(ایلدیریم) را گرامی می‌داریم!

یاد رفیق حسن ریاضی(ایلدیریم) را گرامی می‌داریم!
یک‌شنبه, 22. اوت 2021 - 20:59

رفيق حسن ریاضی (ایلدیریم) يکی از ياران ثابت قدم جنبش فدائی براثر ابتلا به کرونا بعد از چند روز بستری در بيمارستان از ميان ما رفت و کارهای زيادی را که در برنامه خود داشت، به پايان نبرد.

او در روستای جلال آباد سراب آذربايجان در سال ۱۳۳۷ متولد شد. بعد از پايان تحصيلات متوسطه معلم روستا شد و در همان اوان انقلاب بهمن به جنبش فدائی پيوست. ایلدیریم مدت کوتاهی دستگير شد و از شغل معلمی اخراج گرديد. رفيق حسن مبارزه خودش را سال ها در بخش دهقانی کمیته شهر سراب در صفوف سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت) ادامه داد و فعاليت خود را در ميان روستائیان مناطق سراب و هریس متمرکز نمود. رفيق حسن در سال ۱۳۶۴ وارد دانشگاه شد و به تحصيل در رشته پزشکی ادامه داد. دکتر رياضی سال ها در بیمارستان شریعتی تهران به مداوای هموطنان پرداخت و همواره در خدمت کسانی بود که به مداوا نياز داشتند.

رفيق ایلدیریم شاعر، نویسنده و مترجم توانمندی بود. او از دوره جوانی فعاليت خود را در حوزه فرهنگ و ادبیات آذربایجان آغاز کرد و در اين حوزه آثار ارزشمندی از خود بجا گذاشت. از جمله: دوره سه جلدی «دستور زبان آذربایجانی»، «مجموعه مقالات سیاسی ـ اجتماعی» و «تحقیق در زندگی و آفرینش ادبی ناظم حکمت». او ادبیات شناس و منتقد ادبی گرانقدری بود و از معدود کسانی بود که همپای شناخت ادبیات آذربایجانی، ادبیات فارسی را هم می شناخت. وی نزدیک به بیست سال سردبیر فصلنامه دو زبانه ترکی و فارسی «آذری» بود.

شورای مرکزی حزب چپ ايران (فدائيان خلق) ياد رفيق ارجمند حسن ریاضی (ایلدیریم) را گرامی می دارد و درگذشت او را به خانواده، رفقا و دوستدارانش تسليت می گويد.

دفتر شورای مرکزی حزب چپ ايران (فدائيان خلق)

اول شهريور ۱۴۰۰ (۲۳ اوت ۲۰۲۱)

یاد رفیق حسن ریاضی(ایلدیریم) را گرامی می‌داریم!

 

  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.
  • توجه! لطفا کدها را با حروف فارسی، بدون فاصله و از چپ به راست بنویسید!