در بارۀ تعاونیها

در بارۀ تعاونیها
از جهان کار
جمعه, 29. آوریل 2022 - 22:18

تعاونیها نوع خاصی شرکت اند: می توانند کوچک باشند یا بزرگ، ملی باشند یا چندملیتی، انتفاعی باشند یا غیرانتفاعی. تعاونیها نوع خاصی شرکت اند، زیرا در تملک خصوصی نیستند، اما همچنین به جامعه و به دولت نیز تعلق ندارند. یک تعاونی به معنای واقعی کلمه مشارکت برابر کسانی است که هم صاحب و سرمایه گذار آن اند، هم عضو یا مشتری یا کارگر آن.

دفتر حاضر مجموعه ای است شامل سه مقاله در بارۀ اهمیت و محتوای تعاونیها. نخستین مقاله به تاریخ و تئوری تعاونیها می پردازد. انواع تعاونیها، اصول و جای کنونی آنها را در اقتصاد به دست می دهد، اما همچنین حدودی از چشم انداز بین المللی و راستاهای آتی آنها را ترسیم می کند. دفتر دوم به حنبش تعاونی در قرن بیست و یکم در [قارۀ] امریکا اختصاص دارد، و از دو زاویه دارای اهمیت بسیار است: تعاونی به عنوان یک جنبش اجتماعی محرومان، و تعاونی به عنوان راهی برای مدیریت زمینها، خانه ها و کارخانه های اشغالی. تعاونی اسپانیائی موندراگون یکی از بزرگترین، پرسابقه ترین و موفق ترین تعاونیهای دنیاست. این تعاونی دارای 85هزار عضو و واحدهای متعددی در بخش صنعت، مالی، تجارت و آموزش است. اعضای هر تعاونی مدیران آن را برمی گزینند و حقوق آنان را تعیین می کنند. مقالۀ سوم شرح جذاب پیدایش، دوام و گسترش تعاونی موندراگون است.

این مقالات پیشتر به صورت مسلسل در "جنگ گارگری" حزب چپ ایران (فدائیان خلق) انتشار یافته اند و اینک، به مناسبت روز اول ماه مه، یکجا در اختیار خوانندگان قرار می گیرند.

در بارۀ تعاونیها

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.