اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها

هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) فرارسیدن نوروز باستانی و سال نو ۱۴۰۲ را به همه‌ی هم‌وطنان در ایران و اقصی نقاط جهان تبریک می‌‌گوید و سالی خوب برای همگان آرزو می‌کند.
دفتر شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) درگذشت این مبارز نستوه و این فرزند شایسته‌ی مردم ایران و آذربایجان را که نگاه انترناسیونالیستی مشخصه‌ی پایدار شخصیت‌اش بود، ضایعه‌ی سیاسی و فرهنگی می‌داند و افسوس و تاثر عمیق خود از این بابت را ابراز می‌دارد. ما درگذشت این انسان والا را به همسر و یار مبارزاتی‌اش خانم ناهید ناظمی و فرزندشان یاشار گرامی و نیز همه‌ی بازماندگان و دوستداران هدایت سلطانزاده تسلیت می‌گوییم.
همگامی
اما باید یادآور شد تصور اینکه با مصالحه کنترل‌شده و عقب‌نشینی تاکتیکی در خارج می‌توان سرکوب در داخل را گسترش داده، جامعه برخاسته برای تغییر را به تسلیم واداشت، توهمی بیش نیست. سرنوشت مبارزات مردم ایران در ریاض، واشنگتن دی‌سی، پکن، مسکو و پایتخت‌های اروپایی تعیین نمی‌شود بلکه در خيزش های مردمی و با عزم و اراده خلل‌پذیر مردم متحد و مقاوم مشخص می‌گردد. هیچ توافق خارجی هر چه قدر هم که بزرگ و جامع باشد قدرت نظام‌های خودکامه را بیمه نمی‌کند. از دیگر سو تشدید بحران در سیاست خارجی نیز نه تنها لزوما به تغییر حکومت‌های جبار منجر نمی‌شود بلکه می‌تواند وضعیت را وخیم‌تر نیز بکند.
گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق) همراه با گرمترین شادباش ها بمناسبت این روز خجسته، و ابراز انزجار عمیق از جنایاتی که در کوچه و خیابان، در دانشگاه ها و مدارس و همچنین در اسارتگاه های رژیم علیه زنان و مردان کشور صورت می گیرد و باوجود تمامی دشواری ها در مسیر به ثمر رسیدن این جنبش، و رهائی زنان کشور از بندهای قوانین ارتجاعی و ضد زن، به تداوم و پیروزی این جنبش باور دارد و در این راه همراه و همگام با زنان و مردان آزادیخواه کشور است.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران(فدائیان خلق) حمایت قاطع خود از اعتراض بە حق فرهنگیان در ١٦ اسفند را اعلام می‌کند و از سایر مزد و حقوق بگیران شاغل و بازنشستە و خصوصا اولیای دانش‌آموزان می خواهد بە هر صورت کە می‌تونند از تجمع سراسری و مطالبات معلمان پشتیبانی کنند.
ما سازمانهای امضا کننده این بیانیه این اعمال جنایت کارانه را محکوم می‌کنیم و معتقدیم که چنین وحشیگری ها نه تنها به حفظ نظام کمک نمی کند بلکه هر روز آن را در چشم مردم خوارتر کرده، فروپاشی آن را نزدیکتر می کند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران حملات شیمیایی توسط تروریست‌های اسلامی بە دختران دانش آموز را کە تا کنون در اثر آن یک نفر کشتە و صدها نفر مسموم شدەاند و تعلل نهادهای امنیتی و حکومتی را بە شدت محکوم نمودە و خواهان دستگیری، محاکمە و مجازات عوامل آن است. ما یکی از راە‌های موثر برای پایان دادن بە این اقدامات را اعتراض خانوادە‌های دانش‌آموزان و همراهی عموم مردم با آنان می‌دانیم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) اعدام دو هموطن کرد و عرب، آرش (سرکوت) احمدی و حسن عبیات و صدرو احکام اعدام علیه مخالفان حکومت را محکوم می کند. این اعمال وحشیانه جز خونین‌تر کردن پرونده‌ی سران رژیم و سنگین تر کردن بار جنایتشان، اثر دیگری برای نجات حکومت در منجلابی که گرفتار شده است، به‌جا نخواهد گذاشت. ما از نهادهای دموکراتیک و تشکل های مدافع حقوق بشر و از احزاب و سازمان‌های سیاسی می‌خواهیم که نسبت به وحشیگری‌های حکومت جمهوری اسلامی حساسیت بیشتر نشان دهند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از همه‌ی مردم ایران در داخل و خارج کشور می‌خواهد به هر شکل که می‌توانند در این روز شوم حکومت فاسد جمهوری اسلامی را به چالش بکشند. ما از همه‌ی جریان‌های سیاسی مخالف سلطنت دعوت می‌کنیم دست در دست هم، در روز ۱۲ فروردین که حکومت استبدادی جمهوری اسلامی رسما به قدرت رسید، صدای اعتراض‌مان را مشترکا پر طنین نمائیم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران فدائیان خلق ضمن تقدیر از همبستگی، همت و احساس مسئولیت بە موقع تشکل‌های بيست گانه، ارائه‌ی منشور را گامی مهم در هم پيوندی گروه های مختلف اجتماعی حول خواست های دوازده گانه و در راستای گذار از جمهوری اسلامی می داند و اميدوار است اين هم پيوندی تداوم و گسترش يابد و به يک قطب موثر در تحولات سياسی کشور فرارويد. ما با پشتیبانی از منشور ١٢ مادەای بە سهم خود دوش بە دوش تشکل‌های مستقل ارائە دهندە‌ی منشور برای تحقق آن تلاش خواهیم کرد.
پنج تشکل جمهوریخواه
ما امضا کنندگان اين اعلاميه به عنوان احزاب و سازمان های جمهوری خواه سکولار دموکرات از برآمد مشترک بيست تشکل صنفی و مدنی و هم پيوندی آن ها با هم استقبال کرده و آن را گامی بس مهم برای همبستگی نیروهای جامعه مدنی و مطالبه‌محور با جنبش انقلابی می دانيم. ما ضمن تاکيد بر تحقق خواست های آن ها، اميدواريم صداهای برحاسته از داخل کشور هر چه بيشتر تقويت شده و به شکل گيری ثقلی از نيروهای جمهوری خواه سکولار دموکرات در داخل و خارج از کشور کمک کند.
پنج تشکل جمهوریخواه
ما امضاکنندگان اين اعلاميه که برای شکل گیری ثقل نیروهای جمهوریخواه باورمند به جایگزینی حکومت اسلامی با یک جمهوری سکولار دموکرات تلاش می کنیم، بيانيه موسوی را گامی مثبت در تقويت جنبش انقلابی و همراهی نيروهای دموکراسی خواه در داخل و خارج از کشور جهت گذار از جمهوری اسلامی و نجات کشور از حکومت ويرانگر جمهوری اسلامی می دانيم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) انقلاب بهمن را گام بزرگی در جهت گذر از استبداد و خودکامگی در ایران می‌داند. تحولی که ناکام ماند و مولود آن به هیولائی دیگر در جامعه‌ی ما تبدیل شد. امروز آن‌چه که مهم است، نه بازگشت به عقب، بلکه آموزش از درس‌های انقلاب بهمن است که می‌تواند افق را برای گذار به آینده‌ای روشن‌تر باز نماید، راه را برای استقرار نظامی در شکل جمهوری سکولار و دمکرات هموار کند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) به‌عنوان حزبی که عمدتا از جنبش فدائی برآمده،‌ معتقد بە مبارزە سیاسی و مدنی است، سالگرد سیاهکل و بنیان‌گذاری سازمان چریک های فدائی خلق را، همراه با رفقای فدائی و دیگر مبارزان راە آزادی و سوسیالیسم گرامی‌ می‌دارد و بە سهم خود برای تحقق آزادی، عدالت اجتماعی و سوسیالیسم کە از اهداف بنیانگذاران جنبش فدایی و دیگر مبارزان چپ ایران بود، مبارزه می کند.
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - فرانسه
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ضمن پشتیبانی از این فراخوان از هموطنان ایرانی و مردم فرانسه دعوت می کند با شرکت در این تظاهرات صدای اعتراض مردم ایران را به کودک کشی و سرکوب و زندانی کردن زنان و جوانان در ایران و برای آزادی زندانیان سیاسی و سندیکالیست و بازداشتیان تظاهرات های اخیر و لغو حکم اعدام پر طنین تر نمایند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از همه‌ی احزاب و سازمان های سیاسی، انجمن‌ها و نهادهای مدنی، به‌خصوص نهادهای حقوق بشری می‌خواهد که به هر طریق که می‌توانند در داخل و خارج کشور صدای حق‌طلبانه‌ی فرهاد میثمی را پر طنین کرده و خواست های انسانی او را پیگیری نمایند. ما می‌خواهیم مجامع دموکراتیک بین المللی برای فشار به حکومت جمهوری اسلامی بسیج شوند.
پنج تشکل جمهوریخواه
به اطلاع مردم شریف ایران می‌رساند که یک بیانیه جعلی تحت عنوان «فدرالیسم شرط جمهوری‌خواهان برای همراهی با شاهزاده رضا پهلوی» منتشر شده‌است. ما جمعی از سازمان‌ها و احزاب جمهوری‌خواه سکولار دموکرات قویا انتساب این بیانیه به خود را تکذیب می‌کنیم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران(فدائیان خلق) حمله به مراکز نظامی و اتمی کشور را محکوم می‌کند. چنین حملاتی خصوصا در شرایطی که مردم ایران علیه جمهوری اسلامی به‌پا خاسته و برای به زیر کشیدن آن مبارزه می کنند، به ضرر مردم ایران و جنبش آزادیخواهانه‌ی «زن، زندگی و آزادی» است و مورد سوء استفاده‌ی جمهوری اسلامی علیه جنبش انقلابی مردم ایران قرار می‌گیرد. هرگونه اقدام نظامی دولت‌های خارجی غیرقابل قبول و مغایر قوانین بین‌المللی است.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
در این روزهای دشوار اهمیت دارد که از طریق افراد امین و دلسوز در ایران، مراکز و نهادهائی برای جمع آوری کمک‌ها ایجاد شود. در خارج از کشور، هم امکانات بسیار زیاد است و هم انگیزه برای یاری رسانی بالاست. ایجاد مراکزی در خارج برای جمع‌آوری کمک‌ها و رساندن آن به داخل هر چند با موانعی روبروست، اما امکانپذیر است. تنها همبستگی با آسیب‌دیدگان و کمک‌های فوری به آن‌هاست که می‌تواند از درد و رنج آن‌ها بکاهد. نباید از حکومت آدمکش و فاسدی که جز به سرکوب مردم نمی‌اندیشد، انتظار کمک به مردم را داشت.
ما به موازات پشتیبانی فعال از مبارزات داخل کشور و چاره‌اندیشی برای توانمندسازی جنبش انقلابی و اوج گیری دوباره آن در تلاش برای تقویت همگرایی در صفوف جمهوری‌خواهان دمکرات و تشکیل مرکز ثقل جمهوری‌خواهی هستیم. در این راستا از دیگر گرایش‌های دمکراسی‌خواه نیز دعوت می‌کنیم تا آنها نیز به سمت انسجام و هماهنگی درون جریانی حرکت کنند تا در نهایت نمایندگان گرایش‌های منجسم و هماهنگ‌شده اپوزیسیون دمکرات با هم بر سر اهداف، قواعد و اصول فعالیت و هماهنگی‌‌ها با رعایت تمایزها در دوره منتهی به گذار توافق کنند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) بر این باور است که پذیرش حقوق بشر، احترام به غیر، تنوع پذیری، اعتقاد به پلوراليسم سياسی، اتکاء به جامعه مدنی و سياسی و تبعیض ستیزی راه به دموکراسی می‌برد، برعکس، ستیز با غیر، دور زدن جريان های سياسی، خود ستایی، تک‌روی و قدرت طلبی به دیکتاتوری می‌رسد و اعمال و روش های امروز نیروها و شخصیت‌های سیاسی، نشانه‌های اقدامات فردای آن‌ها هستند. "وکالت می دهم" روشی است که سمت و سوی استبداد دارد.
شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
سپاه در واقع، بازوی اصلی ولی فقیه است و هیچ نظارتی بر اقدامات و برنامه‌های آن وجود ندارد و هم‌چون خود ولی فقیه و دستگاه رهبری جمهوری اسلامی نهادی است غیر پاسخگو، که برفراز قوانین جمهوری اسلامی ایستاده‌است و باتفسیری که از وظیفه‌ی خود در قانون اساسی دارد، حق دخالت در تمامی امور را برای خود محفوظ می‌داند. همین هم نقطه‌ی عزیمتی برای بسط و گسترش دخالت در عرصه‌های مختلف از سیاست تا اقتصاد، اطلاعات ـ امنيت، فرهنگ، ورزش، سياست خارجی، سياست های کلان کشور است.
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - فرانسه
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) -فرانسه از ميليونها نيروی کار، کارگران و کارکنان فرانسوی، که برای حفظ نظام بازنشستگی بر اساس همبستگی پس از پايان جنگ جهانی دوم توسط شورای ملی مقاوت (CNR) به اجرا درآمد، کاملا ً حمايت میکند.
دفتر روابط بین المللی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
نامه زیر با امید و هدف اثربخشی در توقف اعدامها، برای وزرای خارجه کشورهای هند، برزیل، آفریقای جنوبی و اندونزی، که با جمهوری اسلامی رابطه دوستانه دارند و به گونه ای به منشور جهانی حقوق بشر پایبند هستند، ارسال شده و متعاقبا در اختیار سفارتخانه های این کشورها در اروپا و آمریکای شمالی قرار خواهد گرفت
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) براين باور است که کشتار جوانان در خيابان‌ها، قتل سرنشينان هواپيمای اوکراينی، شکنجه‌ی زندانيان، دستگيری های گسترده و اعدام جوانان آزاديخواه، حکومت را از سرنوشت محتوم آن نجات نخواهد داد. جنبش انقلابی مصمم است که به عمر اين حکومت ننگين خاتمه دهد.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از تلاش خانواده‌های جانباختگان این حادثه‌ی هولناک برای دادخواهی حمایت می کند و در همراهی با فراخوان‌های تشکل‌ها و نهادهای مدنی در ایران و نیز دعوت‌های خارج از کشور به اعتصاب، اعتراض و تجمع در یکشنبه ۱۸ دی‌ماه، در سومین سالگرد این فاجعه و نیز در گرامیداشت خیزش مردم، همه‌ی هم‌وطنان را به شرکت در این تجمع‌ها، اعتراضات و اعتصابات فرامی‌خواند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
هیئت سیاسی- اجرائی حزب چپ ایران(فدائیان خلق) امیدوار است که سال ۲۰۲۳، سال موفقیت انقلاب مردم ایران باشد؛ پایه‌های قدرت این حکومت مستبد به نیروی مبارزه‌ی مردم متحد ایران از هم بگسلد. کارگران، زحمتکشان و دیگر مردمان کشور ما بتوانند راه استقرار یک جمهوری دموکراتیک مبتنی بر جدائی دین و دولت را به جای جمهوری اسلامی هموار نمایند؛
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) - فرانسه
روز جمعه ۲۳ دسامبر بنا بر اخباری که تا کنون مشخص شده یک مرد نژادپرست فرانسوی با شلیک به سوی مردم در یک مرکز فرهنگی کرد (مرکز فرهنگی احمد کایا) در پاریس سه تن را کشته و سه نفر را مجروح کرده، که یکی از آنها در شرایط اضطراری به سرمی برد.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) با فراخوان ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذر همراه و هم صدا است . ما گروه های حامی جنبش را به شرکت گسترده در این اعتراضات سه روزه دعوت می کنیم. در اين سه روز بايد نشان داد جنبش انقلابی هم چنان زنده، پويا و توانمند است و اعدام ها و کشتارها، رعب و وحشت آفرينی ها، تزلزلی در اراده‌ی نيروهای جنبش انقلابی به وجود نيآورده‌است. اراده‌ی جنبش انقلابی برای پايان دادن به حيات حکومت جنایتکار و کودک‌کش جمهوری اسلامی هم‌چنان پرتوان و پابرجا است.
شش حزب و سازمان‎
ما تاکید می‌کنیم که سیاست خارجی مبتنی بر صلح و حاکمیت ملی، عادی‌سازی روابط با همه کشورها براساس منافع متقابل، پايان دادن به دشمنی با غرب، حفظ تعادل و توازن بين قطب های جهانی و احترام متقابل با تمام دنیا تامين کننده منافع ملی ایران است که این سیاست‌ها تنها می‌تواند با یک حاکمیت مشروع برخاسته از ملت قابل اجرا باشد.
گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
این امر نه فقط تاثیرات مثبت در مبارزه ضد تبعیض و برابریخواهانه زنان ایران دارد، بلکه زنان تمام کشورهائی را نیز که در آنها تبعیض علیه زنان بیداد می کند، به ادامه این مبارزات تشویق خواهد کرد
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
درخواست ما از جامعه‌ی بین‌المللی، به‌ویژه دولت‌هائی که خود را پایبند به حقوق بشر و آزادی‌های مدنی می‌دانند، در راس همه، دولت‌های عضو اتحادیه‌ی اروپا و نهادهای این اتحادیه که روابط گسترده‌ای با جمهوری اسلامی دارند، آن است که در برابر سرکوب وحشیانه‌ی اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران و قتل بازداشت شدگان، علاوه بر صدور قطعنامه،‌ تحریم نهادهای سرکوب و اعضای این نهادها، نسبت به ادامه‌ی کشتار شهروندان کشور به حکومت جمهوری اسلامی واکنش نشان دهند و خواستار پایان دادن به سرکوب، کشتار و اعدام شوند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از زنان و مردان، از کارگران و کارکنان ادارات، از دانشجویان و دانش‌آموزان دانشگاه‌ها و مدارس، از استادان، پزشکان، پرستاران، ورزشکاران، هنرمندان، بازاریان و هر انسان آزاده‌ای که از بیدادگری جمهوری اسلامی به تنگ آمده است، می‌خواهد که صدای اعتراض خود را بلندتر کنند. هم‌زمان از احزاب و سازمان های سیاسی و فعالان حقوق بشری تقاضا دارد به شکل جمعی و فردی از نهادهای دموکراتیک و مردم کشورهای محل اقامت خود بخواهند که دولت‌هایشان را وادار کنند تا سفرای کشور خود را دراعتراض به این اعدام‌ها فرا‌بخوانند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از هم‌وطنان مبارز در داخل و خارج کشور می‌خواهد که در روز دهم دسامبر، روز حقوق بشر‌، در هر کجا که هستند صدای اعتراض خود را پر طنین‌تر نمایند. جمهوری اسلامی قصد جان و زندگی مردم بی دفاع به ویژه دستگیر شدگان را دارد، نگذاریم به اهداف ضدبشری اش دست یابد. فراموش نکنیم که هر صدا اثری دارد و اگر صداها به هم گره بخورند، صداهای به‌هم پیوسته نیروی شگرفی تولید می‌کنند که می تواند حيات حکومت فاسد و مستبد جمهوری اسلامی را برای همیشه پايان بخشد.
شش حزب و سازمان‎
ما شش حزب و سازمان جمهوریخواه دموکرات همه اعدام ها از جمله محسن شکاری را محکوم می کنيم و خواستار آنيم که اپوزیسیون دموکرات ایران علیه این فجایع یک صدا اقدام کند و از کنشگران سیاسی و مدنی، ایرانیان درون و برون مرز و مجامع بین‌المللی می‌خواهیم تا علیه کشتار معترضين و “دادگاه های مرگ” جمهوری اسلامی به اعتراض برخیزند و جمهوری اسلامی را وادار کنند که بساط این دادگاه ها را برچیند و بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی را آزاد کند