اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها

هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل استقبال می‌کند و این اقدام را گامی مهم، در جهت شناسائی و محاکمه‌ی جنایتکاران و سرکوبگران مردم ايران می‌داند. ما واکنش این شورا به نقض فاحش حقوق بشر در ایران، پايمال کردن آزادی‌های اساسی مردم ایران، به گلوله بستن مردم در خیابان‌ها، کشتار بیش از چهارصد تن طی سه ماه گذشته، که بخش مهمی از آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند و بازداشت بیش از ۱۸ هزار تن را، مسئولانه می دانیم و از تحقیقات در این مورد و از محاکمه‌ی آمران و عاملان این جنایت‌ها پشتیبانی‌می‌کنیم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
جمهوری اسلامی به موازات سرکوب وحشیانه‌ی مردم در سراسر کشور، به‌خصوص در کردستان و سیستان و بلوچستان و برای ایجاد رعب و وحشت، چهره های سرشناس هنری، ورزشی، دانشگاهی، کارگری و… را دستگیر و روانه‌ی زندان می‌کند. دستگیری وریا غفوری، نشانگر واهمه حکومت از تاثيرگذاری اين چهره نامدار ورزشی بر تداوم جنبش انقلابی است.
گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
گروه کار زنان حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ضمن ابراز همدردی با خانواده هایی که نه فقط در وقایع اخیر، بلکه در تمامی ۴۳ سال حکومت جمهوری اسلامی، به شیوه های گوناگون جان خود را از دست داده اند، اعلام می دارد که مبارزه برای کسب مقام و منزلت و جایگاه واقعی زنان در کشور را وظیفه اصلی خود می داند، و در راه رسیدن به این هدف، همواره و در هر شرایطی، در کنار زنان آزاده کشورمان خواهد بود
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
مردم کردستان را در برابر آدمکشان رژیم فاسد جمهوری اسلامی تنها نگذاریم. سکوت خبری در مورد جنایت‌های رژیم در کردستان را بشکنیم. با حضور در خیابان‌ها و اعتراض و اعتصاب در سراسر کشور، رژیم را وادار به عقب نشینی کنیم و محاصره‌ی مردم رنجدیده‌‌ی شهرهای کردستان را بشکنیم.
گروه کار روابط بین المللی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
درخواست ما از شما این است که از هر طریق ممکن در برابر این اتفاقات دهشتناک در ایران و برای حفظ جان کودکان از تعرض حکومت و ایادی سرکوب آن اقدام کنید. از سازمان ملل متحد و دیگر نه نهادهای ذی‌صلاح بین المللی برای حفظ جان کودکان در ایران چاره‌ای بیندیشند و جمهوری اسلامی را ودار به رعایت حقوق کودکان و پروتکل‌های مربوطه و مصوب سازمان ملل کنند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) وحدت شما را به همه‌ی اعضا و هواداران حزب متحد شما، «حزب کومه‌له کردستان ایران» شادباش‌ می گوید. ما با استقبال گرم از این وحدت، دستیابی به این یگانگی را موفقیتی ارزشمند برای‌ اتخاذ سیاست‌های راهگشا در خدمت جنبش چپ و دمکراتیک کشورمان ارزیابی می‌کنیم. برای شما در تحقق آماج‌ها و اهداف مشترکمان آرزوی موفقیت می کنیم.
شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
اعتراضات همزمان در بيش از۷۰ شهر بزرگ و کوچک، تظاهرات در تعداد زيادی از دانشگاه های کشور، به خيابان آمدن دانش آموزان در شماری از شهرها، اعتصاب کارگران ذوب آهن و تعدادی از واحدهای توليدی، پيوستن کسبه و بازار به اعتراضات در شهرهای مختلف در روزهای سالگرد خيزش آبان ۹۸، نشان داد که جنبش انقلابی هم چنان در حال پيشروی است و سرباز ايستادن ندارد. جنبش در موضع تهاجمی و حکومت در موضع دفاعی قرار گرفته است. 
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
به‌دنبال تهديدات علی خامنه ای و در پی گسترش جنبش انقلابی مردم ایران طی روزهای اخیر و در سومین سالگرد خیزش آبان ۹۸، که مردم شهر مهاباد سهم چشمگیری در آن داشتند و خاکسپاری جانباختگاندر این شهر به یک برآمد عمومی بزرگ تبدیل شد، رژیم جنایتکار و کودک‌کش جمهوری اسلامی با هجومی وحشیانه به این شهر، در صدد انتقام از مردم مهاباد است.
گروه کار جوانان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
گروه کار جوانان حزب چپ ایران(فدائیان خلق) ضمن حمایت از تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و آرزوی پیروزی و موفقیت برای این تیم، از بازیکنان تیم ملی فوتبال و هواداران این تیم در قطر دعوت می‌کند که این فرصت و موقعیت تاریخی را برای افشای جنایات دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی، و جهانی کردن صدای خیزش انقلابی مردم ایران از دست ندهند. چشم‌های مردم ایران، در این روزهای دشوار وطن، منتظر همدلی و حمایت بازیکنان تیم ملی فوتبال است.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
چنبش "زن، زندگی، آزادی" از جنس جنبش های جديد و جزو جنبش های بدون سر و فاقد رهبری واحد است و اتوريته ای برای هدايت  اين جنبش وجود ندارد. ما با رهبران متعدد ميذانی روبرو هستيم که ناشناخته اند. اگر جنبش بدون رهبر از کارائی و پايداری در مقابل سرکوب برخوردار است، اما تداوم جنبش، الزامات دوره گذار، برگزاری انتخابات و تشکيل مجلس موسسان کشور ايجاب می کند که آلترناتيو حکومت شکل گيرد. جنبش از فقدان آلترناتيو حکومت رنج می برد. 
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
تنظیم لیست همه‌ی قربانیان با ذکر نام، عکس، سن و محل قتل آنان لازم است وظیفه‌ی عاجل مبارزان و مدافعان جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» قرار گیرد. پخش مداوم این لیست در شبکه‌ها که جانیان با افزودن بر درازای آن هر روز هم آدمکشی خود می افزايند، در خدمت انزوای هرچه فزون‌تر این نظام کودک کش است. به نام هر تشکل سیاسی و مدنی، باید به نهادهای جهانی مسئول حفاظت و مراقبت از جان و امنیت کودکان مراجعه کرد و از آنان اقدام بی‌درنگ در راستای تعهدات و وظایفی را خواست که در قبال کودک پذیرفته‌ و بر عهده دارند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
نسرین ستوده، وکیل مدافع زندانیان سیاسی و مدنی،فعال حقوق بشر، بارها به دلیل فعالیت‌هایش زندانی شده و هنوز هم زندانی است. او یکی از چهره‌های شاخص مخالف اعدام و نقض حقوق بشر در ایران است. اعطای این جایزه از جانب کنگره‌ی بین‌المللی علیه مجازات اعدام به او، ارجگذاری بین المللی بر تلاش‌های او طی چندین دهه‌ی گذشته‌است. حزب چپ ایران (فدائیان خلق) دریافت جایزه‌ی «روبرت بدینتر» را به خانم ستوده تبریک می‌گوید و تلاش هايش برای لغو اعدام و دفاع از حقوق بشر و زندانيان سياسی را ارج می گذارد.
شش حزب و سازمان جمهوریخواه دموکرات صدور حکم اعدام برای معترضان و کشتار آنان را یک جنايت آشکار دانسته و به شدت محکوم می‌کند و از نهادهای آزادی‌خواه جهان و از جريان‌ها و کنشگران سیاسی و مدنی، ايرانيان درون و برون مرز و مجامع بين‌المللی می‌خواهند تا همراه مردم ایران علیه "دادگاه های مرگ" به اعتراض برخيزند و حکومت را وادار سازند که بساط اين دادگاه ها را برچيده و بازداشت شدگان و زندانيان سياسی را آزاد سازند. 
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
ما هم‌صدا با فراخوان تشکل‌های جوانان محلات در شهرهای مختلف، دانشجويان دانشگاه های سراسر کشور و تشکل های صنفی فرهنگيان، هم‌میهنان را به شرکت گسترده در اعتراضات و اعتصابات عليه حکومت جنايتکار جمهوری اسلامی فرامی‌خوانیم. قدرت متحد مردم در مقابل سرکوب گران کلید رهائی کشور از چنگ حکومت فاسد و جنایتکار جمهوری اسلامی است.
. ما ۳ حزب و سازمان جمهوری خواه دموکرات ضمن خرسندی از همبستگی ملی بين مردم مناطق اتنيکی و سراسر کشور، حمله به مواضع احزاب اپوزيسيون کرد ايرانی و کشتار هم ميهنان کرد و بلوچ و تجاوز به مرزهای کشور همسايه عراق را مخکوم و با خانواده های جانباختگان اعلام همدردی می کنيم. حکومت با اين حملات سبعانه قادر نخواهد شد که به اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف ايزان از جمله در کردستان و بلوچستان پايان دهد.
ما ۶ حزب و سازمان جمهوری خواه دموکرات ياد جانباختگان خيزش آبان ماه ۹۸ را گرامی می داريم و همراهی خودمان را با فراخوان  در روزهای ۲۴، ۲۵ و ۲۶ آبان اعلام می کنيم. حضور گسترده گروه های مختلف اجتماعی در اعتراضات ۳ روزه، جنبش اعتراضی را با سازمان‌دهی و رهبری میدانی نیروی‌های داخل کشور، يک گام بلند جلو خواهد برد و به حکومتگران نشان خواهد داد که جنبش "زن، زندگی، آزادی" سر ايستادن ندارد.
image-20221013121202-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) ياد جانباختگان خيزش آبان ماه را گرامی می دارد، با فراخوان در روزهای ۲۴، ۲۵ و ۲۶ آبان همراه می شود و انتظار دارد که گروه های مختلف جامعه به اين فراخوان پاسخ مثبت دهند و با حضور خود در اعتراضات در اشکال مختلف، سالگرد خيزش آبان ماه را به روزهای نمايش قدرت مردم در مقابل حکومت تبديل کنند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) این اقدامات جنایتکارانه را محکوم می‌کند. این وحشی‌گری‌ها نه تنها جمهوری اسلامی را نجات نخواهد داد، بلکه طناب دار را برگردن این نظام مستبد و فاسد تنگ‌تر خواهد نمود. ما با اعلام بیزاری از این اقدام جنایتکارانه، به خانواده‌ی جانباختگان و به اعضا و رهبری حزب دموکرات کردستان ایران تسلیت می گوئیم.
ما به عنوان شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه دموکرات، که جمع بزرگی از اعضایمان در جنبش دانشجویی مشارکت داشته و خود را وام‌دار دانشگاه می‌دانند، لازم دانستیم ضمن اعلام حمایت تمام قد از دانشجویان و استادان معترض دانشگاه در برهه حساس کنونی، بر خواست‌های برحق دانشجویان صحه بگذاریم و ...
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در چهلمين روز جمعه خونين با مردم زاهدان و خانواده جانباختگان اعلام همدردی کرده و بار ديگر کشتار معترضان در زاهدان را محکوم می‌کند. جمهوری اسلامی بايد بداند که با اين جنايت ها قادر نخواهد شد که حکومت ويرانگر خود را حفظ کند. با تداوم اعتراضات در سراسر کشور و همبستگی مردم مناطق ملی با مردم سراسر کشور، پايه حکومت سست خواهد شد و روزی خواهد رسيد که جنايتکاران به پای ميز محاکمه کشيده خواهند شد.
image-20221013121202-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) نسبت به احيای دادگاه های دهه ۶۰ و راه اندازی ماشين اعدام و صدور محکوميت های سنگين برای جوانان کشور که با دست خالی عليه حکومت فاسد به خيابان ها آمده و شعار داده اند، هشدار می دهد. علی خامنه ای و همدستان وی بايد بدانند که با راه اندازی "دادگاه های مرگ" هم قادر نخواهند شد اعتراض برحق مردم را خاموش سازند. اعدام ها و محکوميت ها، اعتراضات را شعله ورتر خواهد کرد و برخشم مردم خواهد افزود.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) ضمن ارج گذاری به ورزشکارانی که در میادین ورزشی صدای اعتراض مردم ایران را بازتاب می دهند و با احترام به اقدامات ارزشمند چهره‌های نامدار ورزش ایران که در صف مردم سینه در برابر استبداد قرون وسطائی سپر می‌کنند، از ورزشکارانی که امکان شرکت در مسابقات جهانی دارند، انتظاردارد صدای مردم ایران، صدای مهسا امینی‌ها و صدای جنبش انقلابی «زن، زندگی و آزادی» باشند مردم ایران از آن‌ها می خواهند که فریاد صدها نهال درخاک آرمیده و سروهای زندانی باشند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) شلیک به سوی تظاهرکنندگان و کشتار در خاش را جنایت آشکار علیه مردم می‌داند و سران حکومت و در راس آن خامنه‌ای را مسئول آن دانسته و شدیدا محکوم می کند. جنایات رژیم در سیستان و بلوچستان، دستگیری و قتل فرزندان مردم در سراسر ایران، هیچ کدام کمکی به جمهوری اسلامی و رهبران فاسد آن نخواهند کرد، برعکس مردم ایران را متحدتر و در برچیدن بساط رژیم فاسد و کودک‌کش جمهوری اسلامی مصمم‌تر خواهد ساخت
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) روز دانش‌آموز را گرامی می دارد و حضور گسترده‌ی امید‌های آینده‌ی کشور در جنبش انقلابی مردم ایران را ارج می‌گذارد. حضور مصمم شما برای رسیدن به آزادی، جامعه‌ی ما را بیش از پیش به آینده‌ی بهتر و ساختن ایرانی آزاد و دموکراتیک امیدوار کرده‌است. ما با همه‌ی توان از مبارزه دلیرانه‌ی شما با استبداد پشتیبانی می‌کنیم.
دفتر شورای مرکزی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
رضا با این‌کە سال‌های زیادی بود کە از سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) جدا شدە بود، در جریان فعالیت‌هایی کە برای تشکیل حزب چپ ایران (فدائیان خلق) می‌شد، بە‌عنوان کنشگر مستقل قرار داشت و از آن حمایت می‌کرد. بعد از تشکیل حزب چپ ایران (فدائیان خلق) نیز او اگر چە به‌خاطر حضور فعال در حزب سرخ و مشغلەها‌ی زیاد، فعالیت تشکیلاتی با حزب چپ ایران نداشت، ولی از حامیان پایدار حزب بود.
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) درگذشت رفیق رضا رضائی را بە خانوادە، رفقا، یاران و دوستان او تسلیت می‌گوید و خود را در اندوه از دست دادن رفیق شریک می داند و یاد عزیزش را گرامی می دارد.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
صدور کیفرخواست علیه صدها و هزاران تن به اتهام‌های نخ‌نما شده راه به جائی نخواهد برد. بازداشت شدگان باید فورا آزاد گردند و به ضرب و شتم و کشتار مخالفان پایان داده شود. دستگیری‌ها باید متوقف و همه‌ی زندانیان سیاسی و مدنی آزاد شوند. ما از مردم مبارز، همه‌ی فعالان جنبش انقلابی ایران می‌خواهیم«زندانی سیاسی آزاد باید گردد» را در تظاهرات‌ها، در محلات و در خیابان‌های شهرها، در محیط کار، در دانشگاه‌ها و بر پشت بام‌ها پر طنین‌تر و عزم خود را برای گشودن درهای زندان‌ها آشکارتر کنند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
مبارزه‌ی شما و ما برای جهانی بهتر، عادلانه و انسانی، با همه‌ی ویژگی‌های مختص کشورهایمان، اساسا در یک جهت قرار دارد. اگر در کشور شما این امکان برای نیروهای چپ وجود دارد که از طریق انتخابات آزاد جبهه‌ی گسترده‌ای علیه نئولیبرالیسم و نابرابری‌های اجتماعی ناشی از حاکمیت آن‌ را شکل دهند، در کشور ما با وجود استبداد حاکم، ایجاد چنین امکانی هم‌چنان با دشواری مواجه‌ است. برای شما در تحقق برنامه‌های خود در جهت حفظ محیط زیست و توقف روند نابودی جنگل‌های آمازون و تحقق آرمان عدالت اجتماعی در برزیل و مشارکت فعال در حفظ صلح و امنیت در جهان، آرزوی موفقیت می‌کنیم.
ما احزاب و سازمان های جمهوریخواه دموکرات باور داریم که تضمین منطقی یک چنین خواستی، تعهد بر اصول جهان‌شمول حقوق بشر و حذف حکم اعدام و اعمال هرگونه شکنجه و اجتناب از رویکرد به خشونت را ایجاب میکند و ضروری است از هم اکنون مبارزه خشونت پرهيز را پيش ببريم و اجازه ندهيم که خواست حکومت که همانا تحميل خشونت بر جنبش اعتراضی است، عملی شود.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران(فدائیان خلق) حمله‌ی تروریستی در شاه‌چراغ شیراز را محکوم می‌کند. چنین حملات جنایت‌کارانه‌ای را از جانب هر کسی که رخ داده‌باشد، به ضرر جنبش آزادیخواهانه‌ی «زن، زندگی و آزادی» می‌داند و نسبت به وصل کردن این اقدام به اعتراضات و اعتصابات حق‌طلبانه‌ی مردم توسط رژیم و تشدید سرکوب مردم، هشدار می‌دهد. چنین اقدامی نه قتل و کشتار کودکان در مدارس و شلیک به معترضان در خیابان را توجیه می‌کند و نه قادر است مسیر حرکت انقلابی مردم را تغییر داده، مبارزه برای رهائی از سلطه‌ی سیاه جمهوری اسلامی را متوقف کند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) اعتقاد عمیق دارد، که هم‌وطنان در خارج از کشور نه تنها صدای جنبش مردم هستند، بلکه این صدا را با طنینی بیشتر به گوش جهانیان می‌رسانند. امروز و پس از گذشت نزدیک به شش هفته و در چهلمین روز قتل مهسا امینی، «زن، زندگی، آزادی» به جنبشی فراگیر و انقلابی برای پایان دادن به عمر جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده‌است و می‌رود تا در کنار اعتصابات در حال گسترش، مردم ایران را به زندگی همراه با نشاط و آینده‌ی بدون حکومت اجبار و سرکوب نزدیک کند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ايران (فدائيان خلق) از فراخوان برای برگزاری چهلمين روز جان باختن مهسا امينی پشتيبانی می‌کند و از گروه های مختلف اجتماعی دعوت می‌کند که با شرکت در اعتراضات، نشان دهند که سرکوب و کشتار قادر نيست جنبش انقلابی را پايان بخشد. جنبش انقلابی مردم هم چنان پيش می رود تا بساط حکومت ويرانگر را برچيند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران ( فدائیان خلق) از همە‌ی کارگران و مزد و حقوق بگیران بر ضرورت تشکیل کمیتە‌های اعتصاب و سازماندهی اعتصاب در کارخانە ها، ادارات و موسسات مختلف و مشارکت در جنبش انقلابی و همراهی با سایر نیروهای شرکت کنندە در جنبش انقلابی تاکيد می کند. اين جنبش برای گذار از جمهوری اسلامی خيز برداشته است. یقین بدانيد کە جنبش «زن، زندگی، آزادی» ظرفيت تامين خواست های شما يعنیکار، رفاە، آزادی را دارد.
گروه کار جوانان حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
از دیگرسو، ما به طور مستقیم از نهادهای بین‌المللی حامی حقوق کودکان، و به‌ویژه یونیسف خواهیم خواست که وظیفه‌ی اصلی خود در حمایت و حفاظت مضاعف از کودکان ایرانی را جدی‌تر از همیشه انجام دهد. این نهادها باید به جمهوری اسلامی هشدار دهند که سرکوب دانش‌آموزان بر خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی است و حکومت اسلامی ایران باید سریعاً از سرکوب دانش‌آموزان دست بردارد و تمام بازداشت شدگان را سریع بدون و قید شرط آزاد کند
image-20221013121202-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
حزب چپ ایران (فدائیان خلق) همگان را به دفاع از جان زندانیان فرامی‌خواند. جمهوری اسلامی که باید مسئولیت حفاظت از جان زندانیان در بند را داشته‌باشد، تاکنون همواره در مقاطع مختلف کمر به قتل و کشتار آن‌ها بسته‌است. آتش‌سوزی امشب نیز می‌تواند موجبی برای یک فاجعه‌ی دیگر شود. زندانیان دربندگرفتارند و راه فرار از آتش به‌رویشان بسته‌ست.
image-20221013121202-1
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
نشست حضوری هسا در عین حال، با درک اهمیت برآمد متحد در برابر جمهوری اسلامی بر هماهنگی در صفوف اپوزیسیون تاکید نمود و گفتگو برای هماهنگ نمودن نیروهای اپوزیسیون دموکرات را در دستور قرار داد تا به سهم خود با توجه به اشتراکات، اقدامات مشترک را سازماندهی کند و آن‌جا که هنوز توافقات لازم برای اتحاد و همکاری موجود نیست، راه هم‌سوئی و هماهنگی را هموار کند.