گزارش‌ها

 با تمام قوا از اعتراضات مردم علیه گرانی و سیاست‌های ضد مردمی جمهوری اسلامی پشتیبانی کنیم. باید صدای اعتراضات مردم را پژواک بیشتری داد و نیروهای سیاسی و نهادهای مردمی را به همبستگی با مردم در مبارزات خود علیه حکومت و سیاست‌های اقتصادی آن فراخوند و با  اقدامات مشترک و گسترده و بسیج افکارعمومی دستگاه سرکوب حکومت را وادار به عقب نشینی نمود.

تظاهرات در خوزستان در واکنش به گرانی و تنگناهای معیشتی و اعتراض به افزایش قیمت نان شروع شده و با ادامه آن در روزهای بعد سرکوب و بازداشت‌معترضان هم افزایش یافته است

تظاهرات اول ماه مه در کشور آلمان شهر کلن باحضور فعال هزاران عضو سندیکاهای کارگری این کشور و احزاب چپ برگزار شد.

اعضای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) نیز با حضور در برابر دفتر سندیکای کارگری DGB با دیگر احزاب و گروه های مختلف در این جشن جهانی همراه شدند و سرکوب سیستماتیک رژیم جمهوری اسلامی ایران را علیه کارگران، معلمان، بازنشستگان و دانشجویان ایران به اطلاع فعالان کارگری، سندیکایی و احزاب شرکت کننده در این راهپیمایی رساندند.

امروز جمعه شانزده اردیبهشت ، ششم مه ، ۲۰۲۲، دوستان و هم کلاسی های رفیق  محسن حسن بخشان در دانشگاه تبریز، همراه با خانواده‌ی زنده یاد به ارتفاعات سوهانک در شمال تهران رفته و یاد او را گرامی داشتند.  عکس‌های ضمیمه از این یادبود گرفته‌شده‌است.

 

گروه‌ها، سازمان‌ها و احزابی از ملیت‌های مختلف، به همراه شرکت کنندگان هلندی، در این راهپیمایی حضور داشتند. تشکیلات حزب چپ در هلند نیز در این مراسم حضور فعال داشت، پلاکاردها و اطلاعیه‌ی حزب چپ،  به‌ویژه  سرود خوانی رفقای شرکت کننده توجه شرکت کنندگان را به خود جلب کرد.

نکته مثبت، با وجود جنگ در اوکرائین، هیچ پلاکاردی از اوکرائین در دست شرکت کنندگان  نبود. خواست همیشگی صلح خواهی از جمله عدم ارسال سلاح های سنگین به اوکرائین و نیز پایان دادن به جنگ شعارهای مشترکی بود که در دست اکثر شرکت کننده گان بود

گزارشی تصویری زیر از برگزاری مراسم اول ماه مه در گوتنبرگ یا یوتبوری سوئد است. در این مراسم رفقای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) مشارکت داشتند که در عکس‌ها دیده می‌شود.

در راهپیمایی مادرید، وزیر کار که معاون سوم نخست وزیر نیز میباشد، و همچنین عضو حزب کمونیست اسپانیا، در سخنرانی خود قول تغییر قوانین کاری سابق و تبدیل آن به قوانین جدید بر طبق شرایط امروزین را داد.

فعالین حزب چپ ایران(فدائیان خلق) فرانسه در مسیر حرکت راهپیمایان با بر پائی میز و نصب شعار ها و پوستر بزرگ شده حزبمان و پخش موزیک در این تظاهرات شرکت کردند،شعار ها وبخصوص پوستر حزب چپ ایران (فدائیان خلق) مورد توجه بسیار قرار گرفت. رفقای ما همچنین اقدام به پخش متن فرانسه اعلامیه بزرگداشت اول ماه مه حزب و ترجمه «خواسته های کمیته هماهنگی بین سندیکائی ایران »کردند . تمامی شعار های ستاد برگزاری اول ماه حزب به زبان فرانسه و نیز ده شعار عمومی و کارگری به زبانهای فارسی و فرانسه به نمایش گذاشته شد.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)-استکهلم از طرف حزب چپ سوئد واحد اوپلاندزوسبی دعوت شد ودر صف خود به ما جا دادند که در تمام مسیر راهپیمایی همراه آنها بودیم. عکس‌ها و کلیپ هایی از این راهپیمائی را درزیر مشاهده می کنید.

چادر حزب چپ ایران با پوستر های زیبای روز کارگر که گروه کار تبلیغات حزب  تهیه کرده بود تزیین شده بود که مورد توجه مراجعه کنندگان ایرانی و دانمارکی فرار گرفت

حزاب ایرانی  حزب توده ایران -واحد کانادا و حزب چپ ايران (فدائيان خلق)- کانادا به همراه حزب کمونیست کانادا ، حزب کمونیست شیلی -کانادا و ده ها تشکل و سندیکای کارگری و معلمان از این برنامه حمایت نمودند.

گزارش تصویری ضمیمه از طرف رفقای پاریس در اختیار به پیش گذاشته شده.

علی صمد

جشن بزرگ سندیکا، سرشار از همبستگی، دوستی، شادی، تبادل فرهنگی و سیاسی میان شرکت کنندگان در مراسم بود. چندین کنسرت با خوانندگان معروف از سبک‌های مختلف در طول مراسم برگزار شد و انواع برنامه‌های هنری متنوع به اجرا در آمد و نیز فعالیت های گوناگون بسیاری برای کودکان و شرکت‌کنندگان در جشن انجام شد. حضور گسترده شهروندان بلژیکی و خارجی در این جشن بزرگ کارگری بسیار بارز بود. وسایل ارتباط جمعی بلژیکی این جشن بزرگ سندیکایی را پوشش خبری و تصویری دادند.

در طول تظاهرات شعارهایی مانند" علیه سرکوب نیروهای کمونیست در اوکرایین" و "آزادی زندانیان کمونیست" و " و نه به ناتو"  طنین انداز بود. در این تظاهرات پرچم‌های قرمز رنگ " فدراسیون جهانی جوانان دمکراتیک" اوکرایین که میخاییل کونونوویچ دبیر کل آن است بر افراشته شده بودند.
آلوارو آگیلرا دبیر کل ایالت مادرید حزب کمونیست اسپانیا در این تظاهرات اعتراضی شرکت داشت و ضمن درخواست آزادی برادران زندانی تجاوز نظامی به اوکرایین را محکوم کرد.

سه سازمان و حزب جمهوری‌خواه سکولار و دمکرات

حمله به اوکراین به هر بهانه‌ای محکوم است. باید هرچه سریع‌تر متوقف شود. هر روز که این جنگ ادامه پیدا کند، بر ابعاد فاجعه‌بار آن افزوده خواهد شد. باید همه بر سر میز مذاکره برگردند.  هر چند گفت‌گوهای نمایندگان دو طرف نتیجه‌ای نداشته‌است ولی تنها راه پایان دادن به جنگ و خصومت فعال کردن دیپلماسی و گفت‌گو بین طرفین برای پایان دادن به جنگ و خونریزی است. باید از ادامه‌ی رقابت‌های خصمانه‌ در اروپا اجتناب کرد. تجربه‌ی این چند روز نشان داد که گسترش میلیتاریسم، بازگشت به عقب و تجدید جنگ و درگیری علیه همدیگر و تهدیدی برای صلح و امنیت همگان در اروپا خواهد بود.

صلح و امنیت در قاره‌ای که با تسلیحات کشتار جمعی انباشته شده باشد،  همواره در خطر خواهد بود. 

پیرو اعلام قبلی خانواده و یاران کرامت دانشیان و نیز اطلاعیه دوستداران گلسرخی و دانشیان، آئین بزرگداشت ۴۸مین سالگشت به‌خون‌خُفتنِ این دو گُردِ سرافراز میهن، از ساعت ۱۴/۳۰ روز جمعه ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ با حضور جمعی از یاران، هم‌بندیان، زندانیان سیاسی سابق و خانواده محترم کرامت در قطعه ۳۳ بهشت زهرای تهران با شکوه هرچه تمام‌تر برگزار شد. آئینی که آخرین بار با حضور زنده‌یاد دکتر فریبرر رئیس‌دانا و ناصر زرافشان در بهمن ۱۳۹۷ برگزار شده بود و برگزاری آن در دو سال گذشته به دلیل همه‌گیری ویروس مرگبار کرونا امکان‌پذیر نبوده است.

در کنار بکتاش بیدار! دسته گل بزرگی از کانون نویسندگان قرار داشت و دور سنگ سفید با گلهای رز قرمز ، به همان سرخی قلب تپنده بکتاش، به زیبایی آراسته شده بود...

پیِر آلونسو

امروز یک فرانسوی به اسم «بنجامین بری یر»،در ایران به هشت سال زندان محکوم شد : زندانی یا گروگان؟ حامیان این فرانسوی که در حین گشت و گذار در این کشور دستگیر شده بود، پس از حکم بسیار سنگین دادگاه انقلاب در روز سه شنبه، شوکه و عصبانی شدند.

در بخش های پایانی برنامه سیامک یکی از پناهندگان ساکن بلژیک در متنی کوتاه سخنانش را چنین به پایان رساند: آقایان، خانم‌ها، ما حق داریم برای بکتاش سوگواری نماییم اما بکتاش نیاز به سوگواری ما ندارد. ما باید راه او را پی بگیریم. خصوصا ایرانیان خارج از کشور که در ممالک آزاد زندگی می‌کنند. نباید مردم ایران را فراموش کنیم. باید یک‌صدا، یک‌پارچه، انعکاس صدای مردمی باشیم که گروگان حکومت اسلامی(آخوندها) هستند.

در اعتراض به قتل شاعر آزادی خواه، بکتاش آبتین، و در بزرگداشت نام او شمعی خواهیم افروخت!

شنبه ١۵ ژانویه ساعت ١٦ تا ١٧

جمهوریخواهان سکولار و دمکرات ایران در بلژیک

اکنون این سژال مطرح است ضابطان قوه ی قضائیه که حتی از رئیس قوه هم تبعیت نمی کنند، تحت فرمان چه نهادی هستند؟ جنایاتی که این نیروهای مست و متوّهم نه تنها در حق زندانیان سیاسی و عقیدتی بلکه در حق تعداد زیادی از محکومان مالی و جاسوسی و... کرده‌اند و نیز ظلم های آشکاری که به صورت پاشاندن خانواده ها و همچنین کشتن سرمایه ی اجتماعی می‌کنند را به تدریج و پس از آشنایی دقیق‌تر با موارد مربوطه، گزارش خواهم کرد.

در جریان نشست هیئت اجرایی «آموزش بین‌الملل» در تاریخ دوم دسامبر، این نهاد بین‌المللی قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن خواستار احترام به «حقوق معلمان و کارکنان بخش آموزش در تشکل‌یابی و آزادی بیان، و همچنین حق تجمع مسالمت‌آمیز، بدون ترس از مداخله‌ی مقامات حکومتی» شد.

جمهوریخواهان سکولار و دمکرات ایران در بلژیک

«جمهوریخواهان سکولار و دموکرات ایران در بلژیک» دفاع از ارزش‌های حقوق بشری و اعتراض به نقض این حقوق در ایران را به عنوان یکی از آماج‌ها و از وظایف جاری خود تلقی و به طرق مختلف این مبارزه‌ی پیگیرانه را دنبال می‌کند. از این رو بزرگداشت ۱۰ دسامبر روز جهانی حقوق بشر در سال جاری از طریق گفتگو و ارائه گزارشات متعدد به ارگان های بین المللی در رابطه با نقض روزمره‌ی حقوق بشر در ایران انجام خواهد شد.

شورای برگزاری اعتراضات سراسری در خارج کشور ( تورنتو و مونترال)

در ادامه اقای رضا بهروان از طرف شورای اعتراضات سراسری، ضمن همدردی با خانواده جانباختگان ابان ۹۸ صحبت هایی در مورد سابقه و اهداف تشکل اعتراضات سراسری از قبیل فراحزبی بودن، سراسری بودن و لزوم وحدت نیروهای سیاسی حول مبارزه برعلیه تمامیت جمهوری اسلامی فرمودند. ایشان در پایان از شرکت کنندگان دعوت نمودند که به این تشکل بپیوندند.

فرهاد فدایی

جمعی از ایرانیان، دیروز در شهر کلن در میدان بان هوف مرکزی این شهر تجمع خود را در حمایت از قیام و یاد جانباختگان آبان ۹۸ برگزار کردند.

یداله بلدی

درروز ۱۹  آبان  سال  ۱۴۰۰تظاهراتی بمناسبت  دومین سالگرد خیزش مردمی در آبان  سال ۹۸ وقتل عام بیش از ۱۵۰۰ نفر از هموطنان  برگزار گردید دراین گردهمایی  حدود ۱۵۰ نفر از هموطنان شرکت داشتند  سخنرانان  سخنانی درباره  کشتار جوانان   و زندانی کردن  آنان و همچنین  محکومیت جنایات  رژیم ایراد کردند ودربین سخنرانیها سرودهای میهنی و انقلابی پخش میشد و یک گروه موسیقی نیز چندین سرود اجرا کردند  و همچنین  شعارها نیز شامل محکومیت  رژیم  و ایجاد همبستگی  بین نیروهای  آزادیخواه بود    این تظاهرات باهمکاری   حزب دموکرات کردستان ایران   تلاشگران راه آزادی ایران  و نسل برانداز برگزار گردید  حضور جوانان دراین گردهمایی چشمگیر بود

گزارشگر «به پیش» - لندن

با برگزاری این دادگاه، قربانیان و خانواده‌ها و بازماندگان آنان بعد از دو سال آسیب های روانی و جانی،، فرصت را خواهند داشت تا شکایت خود را در محضر دادگاهی عادلانه مطرح و مجازات مرتکبین جنایت را درخواست کنند. حکم دادگاه بین‌المللی مردمی آبان، ابتدای سال آینده میلادی به جهان ارایه خواهد شد.
این دادگاه با تلاش سه انجمن مدافع حقوق بشر«عدالت برای ایران» و «حقوق بشر ایران» و سازمان بین‌المللی «با هم علیه اعدام» تشکیل شده است. این سازمان ها، تشکیل "دادگاه مردمی بین المللی آبان" را تحقق خواست مکرر بازماندگان و خانواده‌های قربانیان اعلام داشته اند.

هیئت رئیسه کنگره دوم حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

گروه برگزار کننده کنگره روزها پیش از شروع کار کنگره دعوت به کاندیداتوری برای هیئت رئیسه کنگره کرده بود که ٧ رفیق ثبت نام کرده بودند. با اینهمه مسئول هیئت رئیسه موقت کنگره بار دیگر خطاب به کنگره از اعضای آن خواست تا در صورت تمایل نام خود را برای کاندیداتوری اعلام کنند. داوطلب جدیدی وجود نداشت. از اینرو کنگره مستقیماً وارد رای گیری مخفی شد تا هیئت رئیسه ٥ نفره انتخاب شود. رفقا بهزاد کریمی، محمد صادق علی اصغری، توران همتی، محمد اعظمی و مریم تنگستانی به عنوان هیئت رئیسه دایمی کنگره انتخاب شدند.

گزارش از : رُزا روزبهان

در این سمینار چند روزه میز گردهایی تشکیل شد که شامل بحث ها و تبادل تجربیات مابین شرکت کنندگان بود. کنفرانس پروژه خود را با هدف زنانه سازی احزاب سیاسی برای به دست آوردن برابری و استفاده از قدرت و توانایی های زنان برای ایجاد محیطی پایدارتر برای زنان با هدف همبستگی در مبارزات به پایان رساند.

کاترینا کلارک

یک سمینار برای بزرگداشت زنده یاد ابوالقاسم لاهوتی و نقش او در شعر و ادبیات در اتحاد شوروی در دوره استالین به همت دانشگاه یو -سی سانتا بار بارا در کالیفرنیا، و با شرکت خانم کاترینا کلارک استاد ادبیات و هنر و فیلم و معماری اسلاو و ادبیات تطبیقی اسلاو و ارو آسیا در روز سی اکتبر ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد که برای علاقه مندان به شرط ثبت نام از پیش، رایگان خواهد بود.

دادخواهان خاوران

هدف دیگر ما ایجاد امید و پیوندی عمیق‌تر بین دادخواهان برای پیگیری هر چه بیشتر این دادگاه و ادامه راه دادخواهانه مادران و خانواده‌های خاوران و قدردانی از مقاومت‌ها و تلاش‌های آن‌ها برای جلوگیری از تکرار جنایت و یادآوری است که علیرغم سرکوب های مداوم حکومت۴۰ سال است که شجاعانه ایستاده‌اند. ما نیز همراه شان بوده‌ایم و هر کجا که باشیم صدای شان را بلند خواهیم کرد.

گزارشگر «به پیش» - پاریس

بعد انجام تشریفات مذهبی و پخش سرود های ملی و سرود «ای ایران» تابوت اولین رییس جمهور اسلامی ایران، طبق وصیتنانه اش ،بطور موقت تا آزادی کشور از یوغ استبداد، در میان تاثر همگانی به خاک سپرده شد. رفقای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در فرانسه با اهدای یک دسته گل در این مراسم شرکت کرده و به اعضای خانواده و یاران آن زنده یاد تسلیت گفتند.

۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ تجمع فراگرایشی اعتراضی جهت لغوحکم اعدام و آزادی زندانیان سیاسی از سوی تلاشگران راه آزادی ایران ,هامبورگ برگزار شد.