جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰

ترور قاسم سلیمانی در عراق، اقدامی که در خدمت تشدید تنش و درگیری نظامی در منطقه است!

راه جلوگيری از درگيری، اجتناب از اقدامات انتقام جويانه و رويکرد به مذاکره‌ی بدون قيد و شرط است!

۱۳ دی‌ ۱۳۹۸

حزب چپ ایران(فدائیان خلق) خواهان تنش زدائی از مناسبت دو کشور است؛ عملیات ایذائی جمهوری اسلامی و متحدان منطقهای آن علیه آمریکا در عراق، تشدید تنش و ترور توسط آمریکا را محکوم می کند. ما طرفین را به مذاکره و حل اختلافات خود بر سر میز مذاکره دعوت میکنیم. ادامهی روند کنونی می تواند اوضاع عراق را بی ثباتتر و جنبش مردم عراق برای تغییر در وضعیت کنونی را با مشکل جدی مواجه سازد.امروز صبح قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس همراه با چند تن از فرماندهان نیروی شبه نظامی حشد الشعبی عراق، در نزدیکی فرودگاه بغداد توسط ارتش آمریکا ترور شد. ارتش آمریکا رسما مسئولیت این حمله را به‌عهده گرفت و اعلام کرد که این قتل به دستور مستقیم شخص دونالد ترامپ صورت گرفته‌است. دولت عراق به درستی اعلام کرد که این اقدام بدون اطلاع و با نقض آشکار حق حاکمیت عراق و منشورهای بین‌المللی انجام شده‌است. خامنه‌ای با اعلام سه روز عزای عمومی، دولت آمریکا را به «انتقام سختی» تهدید کرده‌است. در آمریکا قتل قاسم سلیمانی توسط اپوزیسیون «انداختن آتش در دل انبار باروت» تعبیر شده‌است. با ترور قاسم سلیمانی تنش بین دولت آمریکا و جمهوری اسلامی وارد مرحله‌ی جدیدی شده است.

ما بعد از حمله‌ی ارتش آمریکا به پایگاه‌های «گردان‌های (کتائب) حزب الله» طی اطلاعیه‌ ای با عنوان «جنگ نیمه نیابتی در عراق، خطری مدهش برای مردم عراق و ایران!» هشدار داده بودیم که ادامه‌ی روندی که در عراق آغاز شده است، فاصله‌ی چندانی با کشیده شدن جنگ نیابتی فعلی به داخل خاک ایران ندارد. به‌واقع نیز، اقداماتی که طی هفته‌های اخیر در عراق به وقوع پیوسته‌است، از عملیات ایذائی نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق تا حمله‌ی هوائی آمریکا علیه گردان‌های(کتائب) حزب الله، حمله به سفارت امريکا در بغداد، حکم بازی با آتشی را دارد که تداوم آن می تواند یک درگیری وسیع‌تر نظامی باشد و دامنه‌ی آن تنها به خاک عراق محدود نماند. قتل سلیمانی و تهدیدات بعد از آن نشانه‌ی بارز این واقعیت است. فضای متشنج کنونی مستعد آن است که اقدامات انتقام جويانه توسط دو طرف ادامه يابد، بر دامنه‌ی خصومت‌ها بیفزایند و به حوادثی دامن بزنند که روند های جاری را به یک درگیری تمام عیار نزدیک‌تر کند.

قاسم سليمانی پيش برنده‌ی سياست های توسعه طلبانه جمهوری اسلامی در منطقه در دو دهه گذشته بود و نقش بارزی در گسترش «عمق استراتژیک» رژيم داشت. ترور او ضربه سنگينی به جمهوری اسلامی است. نفس مرگ سلیمانی در بغداد و در معیت فرماندهان حشدالشعبی بیانگر دخالت آشکار سپاه در عراق است. سران حکومت تهديد کرده اند که انتقام می گيرند. اما روشن است که هر اقدام انتقام جويانه‌ی حکومت، با واکنش تند دولت ترامپ مواجه خواهد شد. ما بیش از هر چیز، نگران ادامه‌ی روند تنش و خصومتی هستیم که دو دولت بر تنور داغ آن می دمند. آن‌ها گرچه اطمینان می‌دهند که جنگ نمی خواهند، اما جز در جهت تدارک آن گام برنمی دارند. دولت ترامپ با اعمال شدیدترین تحریم‌ها و پیشبرد سیاست حداکثر فشار بی محابا دستور ترور می دهد و خامنه‌ای با رد هر نوع مذاکره‌ای و تاکید بر پيشبرد سیاست «عمق استراتژیک» و سازماندهی نیروهای شبه نظامی وابسته به خود در کشورهای منطقه، موجبات درگیری نظامی را فراهم می سازد.

حزب چپ ایران(فدائیان خلق) خواهان تنش زدائی از مناسبت دو کشور است؛ عملیات ایذائی جمهوری اسلامی و متحدان منطقه‌ای آن علیه آمریکا در عراق، تشدید تنش و ترور توسط آمریکا را محکوم می کند. ما طرفین را به مذاکره و حل اختلافات خود بر سر میز مذاکره دعوت می‌کنیم. ادامه‌ی روند کنونی می تواند اوضاع عراق را بی ثبات‌تر و جنبش مردم عراق برای تغییر در وضعیت کنونی را با مشکل جدی مواجه سازد. به باور ما، راه حل عراق برای رسیدن به ثبات و پیشرفت، همانا خروج دولت‌های خارجی از عراق و احترام گذاشتن به حقوق ملی مردم عراق است که خود می توانند سرنوشت خویش را تعیین کنند. سیاست حزب ما که خواهان صلح، حفظ منافع ملی و آسایش مردم ایران است، مبتنی بر پایان دادن به مداخله‌ی جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه، دفاع از صلح و همکاری و دوستی با همه‌ی کشورهای همسایه است. راه حل سریع، خروج نظامی و مستشاری از عراق، به رسمیت شناختن حاکمیت ملی عراق و اجتناب از اقدامات انتقام جويانه توسط دو دولت جمهوری اسلامی و ترامپ، رويکرد به مذاکره‌ی بدون قيد و شرط و دعوت به ایفای نقش فعال‌تری توسط سازمان ملل متحد برای حل مناقشه‌ی کنونی است. 

هیئت سیاسی- اجرایی حزب چپ ایران(فدائیان خلق)

 ۱۳ دی ۱۳۹۸ - ۳ ژانويه ۲۰۲۰ 

دیدگاه‌ها

به درستی نادرست است اولا خیلی خنثی وتوضیح واضحات است دوماهرسه طرف قضیه پیچیدگی دارند که هیچ کدام بازنمیشودمثلا مردم باپانصدکشته نتوانستندازپل ردبشوندامایک عده به سادگی ردمیشونداگرمیخواهیدقضیه راپیچیده نکنید که ازبه درستی هم صحبت نکنید واگرمسئله رامیخواهیدبازکنیدهمه جوانب آنرابشکافید
0

اطلاعیه به جای محکومیت صریح و روشن تقض آشکار حق حاکمیت ملی عراق و به جای محکومیت صریح و روشن و تروریزم بدون توجه به نتیجه آن، فقط اکتفا به اعلام موضع دولت عراق میکند:
"دولت عراق به درستی اعلام کرد که این اقدام بدون اطلاع و با نقض آشکار حق حاکمیت عراق و منشورهای بین‌المللی انجام شده‌است".
0

جناب مناف ممکنه دو سه تا پیشنهاد یا گزینه ی « قوی و رادیکال » در مقابل موارد « ضعیف و محافظه کارانه » ارائه فرمائید.
البته نظر شخصی آقای ممبینی در فیس بوک را خواندم و یادداشت سایت اخبار روز خواندم که همه در نوع خود مفید بودند .
ولی فرقی اساسی ست بین نظر شخصی با یک سایت با یک تشکیلات سیاسی .
شرائط حساسی ست و نگران نباشید که کمی پختگی و «محافظه کاری» به مراتب از سطحی و عجولانه بر خوردکردن ست .
حکومت اسلامی و آمریکا کار خودشان را می کنند ما هم بای با دقت و مطالعه و بحث های خود برای تحصیل آزادی و عدالت اجتماعی هوشیار باشیم.
0

طلاعیه ای ضعیف و محافظه کارانه. امیر ممبینی، فریبرز رئیس دانا و فواد تابان خیلی واقعی تر و دقیق تر نوشته اند.
0

افزودن دیدگاه جدید