جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱

تشکیل حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۰۱ مرداد ۱۳۹۷

بحث و گفتگو با پرویز نویدی

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ 31 فروردین 1397 برابر با 20 آوریل 2018 انجام شده است

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- فلسفه تشکیل حزب چپ ایران (فداییان خلق) چیست؟

- چشم‌انداز حزب چپ ایران (فداییان خلق) در سپهر آینده ایران چیست؟

- چه تفاوتی میان اندیشه حزب چپ ایران (فداییان خلق) با اندیشه "سوسیالیسم واقعا موجود" وجود دارد؟

- حزب چه نگاه و تحلیلی در رابطه با شرایط سیاسی؛ اجتماعی و اقتصادی ایران دارد و راه برون‌رفت از مشکلات فعلی در کشورمان چیست؟

- حزب چپ ایران سیاست‌های خود را بر بستر کدام طبقات اجتماعی تعریف خواهد کرد؟

- در گذر از این وضعیت خطرناک حزب چپ اصلاح‌طلبان را همراه خود می‌شناسند یا در مقابل خود؟

- رفیق پرویز عزیز، نگاه حزب چپ ایران (فداییان خلق) به بخش خصوصی در اقتصاد ایران چیست؟ آیا اعتقاد به تئوری‌های اقتصادی کلاسیک سوسیالیستی به مانند الگوی شوروی سابق دارید، یا نگاه حزب با آن چه در بلوک شرق گذشته تفاوت دارد؟

- گستره همکاری حزب چپ ایران (فداییان خلق) در رابطه با همکاری با نیروهای اپوزیسیون تا چه اندازه پتانسیل اتحاد با نیروهای مختلف جمهوری‌خواه و غیر جمهوری‌خواه را ضروری می‌داند؟

- دمکراسی برای کی و برای چه طبقه‌ای

- سوسیالیسم یا بربریت از کی باید دفاع کرد از نیروی کار یا سرمایه

- حزب چپ ایران (فداییان خلق) حق و حقوق ملیت‌های مختلف را چگونه تحیل می‌کند و چه راه‌کاری را برای رفع ستم ملی برگزیده است؟

- حزب چپ ایران (فداییان خلق) در رابطه با حق و حقوق زنان در ایران و سرکوب نیمی از جامعه توسط حکومت اسلامی ایران چه برنامه‌ای برای دفاع از جنبش زنان ایران دارد؟

- حزب در ارتباط با عضوگیری چه برنامه‌ای دارد؟

- تشکیل حزب چپ ایران (فداییان خلق) چه تاثیری بر جنبش کارگری ایران دارد؟

- برنامه‌های مدون داخل آیا پلاتفرمی دارد یا در دست تهیه است؟

- رفیق پرویز، با درود، شما خودتان فرمودید که باید در ابتدا صورت مسئله درست مطرح شود، بسیار عالی، پس بفرمائید که وقتی صحبت از ملیت‌های ساکن ایران شامل فارس و کورد و بلوچ و عرب صحبت می‌فرمائید، آیا لفظ ملیت آذربایجانی درست است؟ شما از استان صحبت می‌کنید یا از ملیت؟ مثلا تورک شیراز و قشقائی و خراسان و ساوه از کدام ملیت هستند؟ بعد هم می‌فرمائید که ملیت‌های ساکن ایران، ملت ایران را تشکیل می‌دهند، بفرمائید که از تشکیل ملت از ملیت‌ها، مدلی را می‌توانید مثال بزنید؟ با سپاس

- در رابطه با مناسبات تولیدی در بعد از جمهوری اسلامی که شما به درستی فرمودید سرمایه‌داری با کنترل که من به عنوان یک سوسیال دموکرات، فرمایش شما را تائید می‌کنم، اما از مجموع فرمایشات شما نتوانستم تصویر واضحی از شکل نظام آینده در ذهنم ایجاد کنم، لطفا در مشخصات نظام سرمایه‌داری کنترل شده و غیرلجام‌گسیخته، توضیحات مبسوطی بفرمائید

- بلی منظور من هم همین استفاده از لفظ آذربایجانی به جای ملیت تورک بود که شامل همه تورک‌های ایران شامل تورک قشقائی و خراسانی و ساوه‌ای و همدانی است

- حزب چپ ایران (فداییان خلق) در رابطه با حق و حقوق زنان در ایران و سرکوب نیمی از جامعه توسط حکومت اسلامی ایران چه برنامه‌ای برای دفاع از جنبش زنان ایران دارد؟

- راه‌کارهای شما برای برچیده شدن نظام جمهوری ولایت فقیهی چیست؟! و آلترناتیو شما چیست؟

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید