جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۵ ژوئن ۲۰۲۰

آب: نعمتی که در ایران مصیبت می شود!

۰۹ فروردين ۱۳۹۸

بحث و گفتگو با آقای خسرو بندری، مهندس کشاورزی و کارشناس مدیریت توسعه منابع آب                                                                                

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ 9 فروردین 1398 برابر با 29 مارس 2019 انجام شده است

قسمت اول:

 

قسمت دوم:

 

 

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت‌کنندگان در گفتگو:

 

- با درود، آیا آماری از خسارات مالی و جانی ، به‌غیراز رسانه‌های دولتی دارید؟

- یک مثالی هست که میگه گاوی که کشته شد سلاخ زیاد میشه این حرف‌ها و اعتراض‌ها چرا همشان بعد اتفاق به وجود می‌آید قبل از این کجا بودید شما الآن 40ساله که تخریب ایران استارت خورده و امروز عملی شده میشه لطف کنید تو این 40سال چرا هیچ نشونه ای از این تخریب ها ندادید الان که اتفاق افتاده چوپان محل هم میتونه نقد و اعتراض کنه.

- از شروع سیل در گمیشان نه خبری از بالگرد بوده نه قایق های تند رو سپاه میبینم نیروهای مردمی با قایق به کمک مردم رفتند که چندین نفر غرق و گمشده داشتیم ایا نباید اینها محاکمه شوند.

- در ویس هایتان، اشاره ای به ابر زایی، نشده؛ بفرمایید، که این پدیده باران های سیل آسا و بی سابقه، طبیعی بوده است و یا خیر

- چه قدر زمان می برد تا اب هایی که منازل مردم رو در بر گرفته اند ته نشین شود ؟

- چگونه میشود از سیل استفاده وذخیره سازی اب کرد تا هم از خسارت کم بشود وهم اب ذخیره شود ؟

- با وجود حکومتی که دغدغه اش حفظ محیط زیست نیست پیشنهاد مشخص شما به مردم و جامعه مدنی برای حفظ محیط زیست چیست؟

- اینها نمیوانند از پس سیل بر بیایند نظرتان را لطفا در مورد انتقال اب از دریای خزر به مرکز سمنان رو که پروژه بزرگ و هزینه بردار است رو بفرمایید

- مسیول رسیدگی به این امور کیست؟ پیشگیری از بلایا ؟ بعد این همه اخطار راجع به زلزله در تهران که میگویند انقریب خواهد امد هیچ نهادی اقدام نمیکند به کنار حتی از دادن وام چند میلیونی برای مردم هم اغماض میکنند چه باید کرد؟ ممنونم.

- سلام ،آیا میشود گفت که دوره خشکسالی در ایران به پایان رسیده؟ ممنون

- همیاری مردم در مقابل سیل و زلزله نشان از تجربه موفقی است که هر کجا مردم با هم متحد عمل کنند، بزرگترین مشکلات نیز قابل حل است، اکنون طی دو روز گذشته اخبار بسیاری حکایت از این دارد که نیروهای حکومتی از کمک رسانی داوطلبانه مردم جلوگیری می کنند، نظر شما در این رابطه چیست؟

- جنابعالی نقش سازمانها و تشکلهای مردمی را جهت وادار کردن سازمانهای مسئول حکومتی برای پیش بینی ، پیش گیری و مقابله با چنین حوادثی موثر می دانید و اصولا باید به چه نحوی صورت عملی بخود بگیرد

- بادرود وتسلیت به ایران عزیزمان،همچانکه فرمودید مسئولین بابی تدیریشان آب ،این نعمت بزرگ را به مصیبت تبدیل کرده اند .این بی تدبیری در اکثر استان های ایران مشهود است.نطر گاه های شما باتوجه به ماهیت رژیم چه می تواند باشد؟

- تاریخ 40 ساله حکومت اسلامی در ایران خصوص در 30 سال گذشته حکایت از منافع مافیایی حکومتی در جنگل خواری، دریا خواری ، کوه خواری و از بین بردن محیط زیست کشور دارد، چشم انداز شما از ادامه چنین روندی چیست؟

- رابطه بین کاستی های مدیریت منابع طبیعی و دستگیری فعالین محیط زیست در این چیست ؟

- بعضی از مردم می پرسند که چرا برای چنین فاجعه ای عزای عمومی اعلام نشد ؟

- با توجه باینکه مقدار خسارت جانی و مالی ناشی از تصادفات رانندگی ، زلزله ، سیل ، توفان ، آلودگی هوا ، ، طوفان گرد و غبار ، تخریب محیط زیست ، خشک شدن دریاچه ها و دهها مورد بسیار زیاد شده است و غیر قابل چشم پوشی هست آیا نباید نیروهای اپوزیسیون نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری داشته و برنامه مشخصی بدهند

- چند کشور اعلام امادگی برای کمک کردند ؟ با سپاس

- مقایسه بودجه حوزه علمیه قم و بودجه اختصاص داده شده به مدیریت بحران در ایران چه چیزی را آشکار میکند ؟

- با درود و امید به شادمانیتان - از ابتدای انقلاب حاکمان اسلامی با کسانیکه در عرصه محیط زیست فعال بودند، مشکل داشتند و از سرکوب و پیگرد که بگذریم هیچگاه دغدغه آنها را در رابطه با طرحهای بزرگ مورد توجه قرار ندادند، از محل احداث فولاد مبارکه گرفته تا فعالیت هسته ای رژیم، از پروژه انبوه سازی سد و آبگیر تا تخریب جنگلها برای توسعه راهها، شاهد بودید که طی چند سال گذشته تعدادی از این فعالین را به اتهام جمع آوری اطلاعات محرمانه بازداشت کردند، حتی در بازداشگاه به آنها خودکشی دادند. سیل اخیر نشان داد که اکثر پروژها مشکل اساسی داشته و فعالین محیط زیست از آن مطلع بودند، حکومت بویژه نیروهای امنیتی نظامی از این موضوع دل خوشی نداشتند و آنها را مورد یورش قرار دادند، حالا هم کسی پاسخگو نیست و مثل همیشه سیاست کی بود کی بود من نبودم را در پیش گرفتند.

- با فرض اینکه ایران از وضعیت کنونی( ج. ا.) خارج شده. آیا خودمان توانایی مدیریت اب را داریم، یا باید با همکاری سایر کشور ها بخصوص اسرائیل و استرالیا و آمریکا که تجربه موفق در این رشته دارند این کار را انجام دهیم؟

- باپوزش، آیا در پروژه ققنوس ، از جناب عالی نیز دعوت نمودند؟

- در یک نوشته خوندم که دکتر امامی که در زندان خودکشی شد قبلا با سپاه همکاری میکرد در رابطه با محیط زیست ولی سپاه از ایشان خواسته که با اسراییل وامریکا تبادل نطر (جاسوسی)را داشته باشد که مورد قبول واقع نشده ایا این موضوع حقیقت دارد یا خیر ؟

- بررسی پروژها جهت کنترول همسویی آن با شرایط زیست محیطی و مخرب نبودن آن یک موضوع است و مدیریت بحران عرصه دیگر، آیا در جریان سیل اخیر تداخل پیش نیامد و این دو عرصه با هم قاطی نشده است؟ ایا نهادهای مدنی نباید در این عرصه به آموزش بپردازند؟

 

 

 

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید