شنبه ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۴ اوت ۲۰۱۹

اعلام سپاه پاسداران به‌عنوان سازمان تروریستی موجب تنش بیشتر و افزايش خطر جنگ در منطقه است!

۲۳ فروردين ۱۳۹۸

به باور ما اقدام ترامپ و تهديدهای سران دو کشور با توجه به بحران و تنش در مناطق مختلف خاورميانه، می‌تواند از حد نمایش‌ها و بلوف‌های سیاسی بگذرد و به درگیری نظامی منجر شود.

دونالد ترامپ با يک اقدام بی‌سابقه سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار داد و اعلام کرد که برقراری هرگونه رابطه اقتصادی و معامله با سپاه پاسداران به معنای حمایت اقتصادی از یک گروه تروریستی است. پیش‌ازاین سپاه پاسداران توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شده بود. اقدام جنگ‌طلبانه ترامپ با تشکر بنیامین نتانیاهو، حمايت وزارت خارجه بحرین و استقبال تأسف‌بار سازمان مجاهدين خلق ايران و حزب دموکرات کردستان ايران روبرو گشت.

جمهوری اسلامی هم بلافاصله عکس‌العمل نشان داد. مقامات حتی بر اين واقعيت که فرمان ترامپ يک هفته پس از صدور آن اعتبار اجرائی خواهد يافت و در اين فاصله کنگره میتواند آن را بلوکه کند، مکث نکردند و شورای عالی امنیت ملی، فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام ­و همه نیروهای وابسته به آن را گروه تروریستی و دولت آمریکا را دولت حامی تروریسم اعلام کرد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح تقویت جایگاه سپاه پاسداران در برابر آمریکا را تصويب کردند و سران سیاسی و نظامی رژیم، به‌صف شدند تا با رجزخوانی‌ها اوضاع متشنج کنونی را تشدید کنند.

مطابق «قانون ضد تروریسم» امریکا، بعدازاین اعضای سپاه، مراکز و تجهیزات آن بالقوه یک هدف مشروع محسوب می‌شوند و این امکان برای رئیس‌جمهوری امریکا فراهم است که بدون نقض مصوبه کنگره در ممنوعیت حمله به ایران، علیه سپاه در خاک ایران و در مناطق ديگر به اقدام نظامی دست بزند.

با اقدام دولت ترامپ و مصوبه شورای عالی امنيت ملی ايران احتمال درگيری نظامی بين جمهوری اسلامی و دولت امريکا در خلیج‌فارس و مناطق نفوذ جمهوری اسلامی افزايش يافته است. بخش قابل‌توجهی از انرژی دنیا از تنگه هرمز عبور می‌کند و امنيت آن  از اواخر دهه ۸۰ به سپاه واگذارشده که کار ثبت عبور و مرور کشتی‌ها و شناورهای خارجی را بر عهده دارد. همه شناورهای عبوری از تنگه هرمز ازجمله ناوگروه‌های آمریکایی مثل ناوهای غول‌پیکر هواپیمابر خود را به نیروهای سپاه معرفی می‌کنند. خلیج‌فارس و به‌ویژه تنگه هرمز منطقه بالقوه درگيری نظامی دو دولت است. کشور عراق که یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های آمریکا در خاورمیانه در آن مستقر است، هم می‌تواند صحنه جنگ ولو محدود بين جمهوری اسلامی و دولت آمریکا باشد.

بعد از اعلام سپاه به‌عنوان گروه تروريستی توسط ترامپ، تنش بين دو کشور افزایش‌یافته و مواضع هر دو دولت تندتر و خطر حمله نظامی افزون‌تر شده است. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در برابر کمیته روابط خارجی مجلس سنا، جمهوری اسلامی را به داشتن ارتباط با گروه القاعده متهم کرد و از پاسخ به اين سؤال که آيا مجوزی که کنگره بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ برای استفاده از زور علیه سایر کشورها به دولت امريکا داد، اجازه حمله به ایران را می‌دهد، طفره رفت.

جمهوری اسلامی چهل سال است که سیاست صدور انقلاب اسلامی را عمدتاً توسط سپاه به شکل آشکار و نهان دنبال کرده، هرکجا که توانسته نیرو در خارج از مرزها مستقر نموده، جریان‌های شبه تروریستی را تقویت کرده و در امور داخلی کشورها دخالت نموده است. سپاه پاسداران ارگان مرکزی سرکوب جمهوری اسلامی و ستون اصلی آن برای حفظ نظام است. سازمان اطلاعات سپاه و سپاه قدس تاکنون به جنايات بی‌شماری در داخل و خارج از کشور دست‌زده‌اند. سپاه بر حيات سياسی، امنيتی، اقتصادی و فرهنگی کشور چنگ انداخته و سياست توسعه‌طلبانه و ماجراجویانه‌ای را در منطقه پيش برده است. سپاه مانع جدی توسعه سياسی و اقتصادی کشور است و تاکنون با اقدامات مخرب خود هزینه‌های بس سنگينی را بر کشور و مردم ما تحميل کرده است.

دولت ترامپ با تحریم‌های گسترده اقتصادی، وضعیت زندگی و ادامۀ حیات مردم کشور ما را بیش‌ازپیش به مخاطره انداخته، به اقتصاد کشور ضربه زده، بیکاری، فقر و فلاکت را گسترش داده و دسترسی به مایحتاج ضرور از قبیل دارو و درمان را دشوارتر کرده است. دولت ترامپ با حمايت از حکومت‌های فاسد و ديکتاتور در منطقه نشان داده که مسئله‌اش نه حقوق بشر و صلح در منطقه، بلکه ايجاد و تشديد فضای تنش جهت فروش تسليحات و تداوم نفوذ خود است.

به باور ما اقدام ترامپ و تهديدهای سران دو کشور با توجه به بحران و تنش در مناطق مختلف خاورميانه، می‌تواند از حد نمایش‌ها و بلوف‌های سیاسی بگذرد و به درگیری نظامی منجر شود. درعین‌حال، این اقدام قبل از همه،‌ با توجه به نقش مخرب سپاه پاسداران، در خدمت تشدید فضای امنیتی و تضعیف جنبش‌های مدنی قرار دارد و به ابعاد فشارهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بر مردم می‌افزاید.

ما همواره بر بازگشت سپاه به پادگان‌ها، ادغام آن در ارتش، خلع يد از آن در عرصه‌ اقتصادی، پایان دادن به حضور در حوزه سياسی، اطلاعاتی ـ امنيتی و فرهنگی و دخالت آن در سياست خارجی، و خروج آن از سوريه و عراق تأکید کرده‌ایم و خواستار انحلال سپاه قدس و سازمان اطلاعات سپاه بوده‌ایم. اقدام دولت آمریکا علاوه بر تشدید خطر درگیری نظامی و تشنج بیشتر در منطقه، در عرصه‌ی داخلی نیز، موقعیت سپاه را تقويت کرده، مخالفت با اقدامات آن را دشوارتر می‌کند و دست آن را در همه‌ عرصه‌ها ازجمله تعرض به مخالفان بازتر می‌نماید.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی توسط ترامپ را اقدامی آتش افروزانه و مداخلهگرانه عليه کشورمان و مغاير حقوق بين الملل می داند و آن را محکوم می کند.

 

هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ايران (فدائيان خلق)

۲۳ فروردين ۱۳۹۸ (۱۲ آوريل ۲۰۱۹)

 

افزودن دیدگاه جدید