شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۴ ژوئیه ۲۰۲۰

حداقل بازده – دستمزد حداقلی استعماری در صنایع شیلات ساموا - بخش پنجم

بخشی از کتاب "تعادل جزرومد - صنایع دریایی در اقیانوس آرام، ساموای آمریکا"

۰۹ خرداد ۱۳۹۹

در واقع تحقیق بارنت و کاونا نشان می دهد که تا سال 1991 بیش از نیمی از صادرات و واردات ماهی تون ناشی از نقل و انتقالات درونی یک کمپانی از این مجموعه بود. اما چنان که صنعت تولید ماهی در ساموا نشان می دهد تولید تحت نظارت دولت ایالات متحده لزوماً به معنی دستمزد عادلانه برای شهروندان آمریکایی نیست. مقررات در محدوده های زیر کنترل دولت فدرال اما آنقدر سوراخ دارد که دست های صاحبان سرمایه را برای منافع سیاسی و اقتصادی هرچه گسترده تر آنها باز می گذارد.

مترجم: 

تاریخچه صنعت تولید تون ماهی در ساموای آمریکا

در واقع تحقیق بارنت و کاونا نشان می دهد که تا سال 1991 بیش از نیمی از صادرات و واردات ماهی تون ناشی از نقل و انتقالات درونی یک کمپانی از این مجموعه بود. اما چنان که صنعت تولید ماهی در ساموا نشان می دهد تولید تحت نظارت دولت ایالات متحده لزوماً به معنی دستمزد عادلانه برای شهروندان آمریکایی نیست. مقررات در محدوده های زیر کنترل دولت فدرال اما آنقدر سوراخ دارد که دست های صاحبان سرمایه را برای منافع سیاسی و اقتصادی هرچه گسترده تر آنها باز می گذارد. با این وجود اما مهمتر از هر چیز برای این شرکت های چندملیتی در تصمیم گیری برای ماندن در ساموا، به قول کارلوس گونزالس مدیر تولید استارکیست، دو چیز است که مستقیماً با سوددهی قابل پیش بینی آنها ارتباط دارد: اول قیمت ماهی و دوم قیمت سوخت. اگر هریک از این دو نرخ بالا برود سود و منافع تولیدکننده پایین می آید.

دان سولیوان مدیر تولید کمپانی "سه دریا" نرخ دستمزد کارگر را هم به دو متغیر پیش گفته می افزاید و آن را با اهمیت برابر می شناسد، اما سولیوان نگرانی خود را از شمول منطقه ساموا در یک سری مقررات فدرال می داند که از جمله حفاظت محیط زیست، تامین امنیت و بهداشت محیط کار، مقررات اداره دارو و مواد غذایی، قوانین حمل و نقل دریایی و محدودیت هایی که نیروی مرزبانی دریایی بر ناوگان دریایی اعمال می کند؛ یعنی به طور کلی قوانین و مقرراتی که بر هزینه تولید می افزاید.

سخنگوی استارکیست، میشل فیست، در سال 2015 مدعی شد که کار در ساموای آمریکا از سه موضوع نفع می برد، دسترسی بدون تعرفه و مالیات به بازار آمریکا (که با قرارداد تجاری اسیاپاسیفیک عملا برای همه حذف شده است)، سیستم تعیین دستمزد کارگران که تابع وضعیت بازار کار محلی بود و نه نرخ حداقل دستمزد داخل آمریکا، و سوم ماهیگیری آزاد و بدون محدودیت که هیچ کدام از آنها دیگر وجود ندارند.

به روایت بارنت و کاونا "آرزوی کمپانی ها برای فرار از قوانین و مقررات در هر کشوری که انتقال آزاد محصول، اطلاعات، و منافع را محدود می کند، موضوع شناخته شده ای است. اما همزمان کمپانی های بین المللی همه جا انتظار دارند که دولت مادرشان بازار محلی را برایشان کنترل کند و به آنان بازوی فشار عرضه نماید و بازار های دیگر را هم برایشان باز کند، دستمزد ها و مقررات را هم برای کار آنها سست و متزلزل سازد یا به عبارت دیگر برای کمک به عملیات اجرایی آنها یارانه هائی بیش از دیگران به آنها اعطا نماید."

این تمایلات دوسویه به دریافت اولویت برای بازار آزاد از طریق قوانین محلی نمونه انتظارات صنایع تولید تون ماهی نیز هست. اما سوی دیگر لبه که حمایت از حق کارگران و حفظ محیط زیست است را به عنوان مانع بر سر راه سود و منافع خود می بینند. به طور مشخص معافیت از پرداخت تعرفه های بازرگانی و مالیات ها خوب است اما پرداخت حداقل دستمزد و بیمه درمانی کارگران تعیین شده از طرف دولت فدرال بد. صنایع شیلاتی در ساموای آمریکا درست شبیه تولید کنندگان نیشکر در هاوائی و شرکت های نفتی که در جزایر ویرجین آمریکا به استخراج نفت مشغولند همواره سعی شان بر همین چانه زنی هاست و اصولا برای استفاده از منافع و نپرداختن هزینه های لازم است که به سرزمین های تحت سلطه اما غیرملی برای سرمایه گذاری بیشتر تمایل دارند.

افزودن دیدگاه جدید