احزاب و سازمان‌ها

نقش کنشگری فرهنگیان در برقراری عدالت آموزشی
امیر خراسانی
دعوت به جلسه تلگرامی این یکشنبه شب ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ساعت ۲۱ به وقت ایران
موضوع جلسه:  نقش کنشگری فرهنگیان در برقراری عدالت آموزشی
میهمان: امیر خراسانی، پژوهشگر اجتماعی    
نگاهی به وضعیت کنونی کارگران شاغل و بازنشسته
کاظم فرج الهی
دعوت به جلسه تلگرامی این یکشنبه شب ۹ مرداد ۱۴۰۱ - ساعت ۲۱ به وقت ایران
موضوع جلسه: نگاهی به وضعیت کنونی کارگران شاغل و بازنشسته
میهمان: کاظم فرج الهی، فعال کارگری  
در سوگ اصغر فیروزی یکی از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق کارگر
کانون مدافعان حقوق کارگر
اصغر همچنان بر یک اصل پایدار بود باید ماند و مبارزه را ادامه داد. اصغر با اینکه می دانست پرونده اش همیشه باز است ولی از مبارزه باز نایستاد. اصغر همانند بسیاری از هم دوره های چریک خودش گفتارش همه کردار بود، خود را با محیط تطبیق نمی داد. حتی زمانی که او را برای اعدام می بردند و کف پاهایش اسم و فامیلش را نوشته شده بود
در دفاع از دموکراسی، مواجهه با اقتدارگرایی مذهبی و سکولار - جمهوری سکولار دمکرات
سخنرانان مهمان:

‏ حشمت الله طبرزدی، عبدالله مومنی، فرزانه چالاک، علیرضا رجایی، تقی رحمانی، سیدحسین موسویان، بهروز خلیق، مسعود فتحی، مهدی فتاپور، آرمین شریفی، محمود جعفری، همایون مهمنش، ویدا ربانی
رضا پهلوی به دنبال چیست؟
حزب سوسیال دمکرات و لائیک ایران در کلاب هاوس:
رضا پهلوی به دنبال چیست؟
سخنرانان:
حمید آصفی: روزنامه‌نگار و فعال سیاسی
فرهنگ قاسمی: سخنگوی حزب سوسیال دموکرات و لائیک ایران
حسین موسویان: دبیرکل سازمان‌های جبهه ملی ایران
پرویز نویدی: عضو هیئت سیاسی – اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
موفقیت زهرا ابراهیمی در جشنواره‌ی فیلم کن، شمه‌ای از مبارزه و مقاومت روزمره‌ی زنان ایران!
ما، تشکل‌های سیاسی، دموکراتیک، فرهنگی و جمهوری‌خواه ایرانی در بلژیک ضمن تبریک، این رویداد فرخنده و غرورآفرین به خانم زهرا امیرابراهیمی، هنرمند توانای ایرانی و مردم هنردوست ایران، خود را در این شادی شریک می‌دانیم.
پیام به برگزاری یازدھمین گردھمائی سراسری و سالانه ی جنبش جمھوری خواھان دموکرات و لائیک ایران
شرایط بحرانی كشور و منطقه که در آستانه‌ی تغییر است، ایجاب می‌كند كه همه‌ی جمهوریخواهان متشكل در احزاب، سازمان‌ها و تشكل‌های دمكراتیک به همراه شخصیت‌های مستقل برای ایحاد ائتلافی متشكل و گسترده از تمام طیف‌های جمهوریخواه دموكرات و آزادی‌خواه برای همكاری‌های همه‌جانبه بر اساس اشتراكات همت كنند. گذار از جمهوری اسلامی با تکیه بر نیروھا و جنبش ھای معترض در داخل کشور و با حمایت نیروی سیاسی جمھوری خواه در خارج از کشور، با وجود تمام موانع داخلی و خارجی در دسترس است و نیازمند ھمتی بلند و همبستگی می باشد.
حکومت در ایران نیازمند جراحی سیاسی است نه جراحی اقتصادی
ما امضاکنندگان این بیانیه از طیف های مختلف سیاسی ضمن همدلی با زندانیان سیاسی و عقیدتی، پشتیبانی از اعتراضات و مطالبات صنوف و اقشار مختلف معترض؛ براساس تجربه زیسته چند دهه اخیر معتقدیم نظام حکمرانی در ایران بیش از هر چیز نیازمند جراحی سیاسی به جای جراحی های فریبکارانه اقتصادی و... و جایگزینی حاکمیت ملی، دموکراتیک و سکولار به جای حکمرانی ولایت فقیه است.
ممانعت بهداری زندان کچویی از فرستادن علیرضا ثقفی به بیمارستان
کانون مدافعان حقوق کارگر
کانون مدافعان حقوق کارگر اعلام می کند که بهداری زندان کچویی کرج مسئول هر اتفاقی است که برای علیرضا ثقفی بیفتد و تمامی ارکان نظام باید جوابگو باشند و در نشست امسال سازمان جهانی کار جنبش صنفی جهانی کارگران با همفکری با هم بار دیگر به نقش ضد کارگری حکومت می پردازند و شرایط ضد کارگری حکومت ایران را  رسواتر خواهند کرد. 
درگذشت اندوهبار رفیق کاوه بنایی
 کاوه فرزند شهر کارگری بهشهر بود و به سال ۱۳۳۴در یک خانواده زحمتکش دارای سابقه فعالیت سندیکایی و سیاسی چپ چشم به هستی گشود. از همان نوجوانی گام در عرصه مبارزه علیه دیکتاتوری و بهره کشی گذاشت و طی مدت کوتاهی به چهره‌ای محبوب در محافل مبارزاتی شهرش بدل شد. او به عنوان یک هوادار خستگی ناپذیر و سختکوش جنبش فدایی خلق، بعد انقلاب مسئول واحد کارگری تشکیلات در این شهر بود و از سال ۱۳۶۰ مسئولیت تشکیلات فدائیان خلق بهشهر را بر عهده داشت. او به مدت چند سال این وظیفه خطیر را با خریدن انواع مخاطرات به جان، متعهدانه انجام داد و سرانجام سال ۱۳۶۵ بازداشت و زیر شکنجه‌های وحشیانه قرار گرفت.
کلیپ 12 فروردین
سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران
بیانیه تحلیلی ۳۴ نفر از فعالان سیاسی، اجتماعی و حقوق بشری در سالگرد پیروزی انقلاب ۱۳۵۷
در طول انقلاب پُرشتاب، کوتاه‌مدت و تمام‌خلقی بهمن ۵۷، هر نیروی فکری و سیاسی چشم‌انداز آرمانی و مطلوب خویش را تعقیب می‌کرد و از این‌رو در مجموع، انتظارات گوناگون و گاه متناقض‌نمایی در جنبش آن‌روز مشهود بود. در جنبش مدنی امروز اما برآیند همه‌ی خواست‌ها و مطالبات اقشار و طبقات و نیروهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، تحققِ حداقل‌های ممکن، حقوق و آزادی‌های بشری و شهروندی و اجرای مرحله ای برنامه‌ی عدالت و توسعه، با گذار از اشرافیت‌سالاری روحانی، نظامی و اقتصاد فاسد رانتی، به‌سمت برقراری نظمی جمهوریخواهانه و ‌مردم‌سالار، از طریق مشی مقاومت مدنی خشونت‌پرهیز و تفهیم ضرورت اولویت دادن به خیر و مصلحت عمومی بر منافع فردی، گروهی، فرقه‌ای، طبقاتی اصحاب قدرت و ثروت مدعی قداست است.
حمایت سه سازمان و حزب جمهوریخواه سکولار دموکرات از فراخوان تجمع اعتراض معلمان
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان فرهنگیان کشور را برای تامین خواست‌های خود به تجمع و تحصن در روزهای  ۳۰ بهمن و ۳ اسفند در سرار کشور فراخوانده‌است.  سه سازمان و حزب جمهوریخواه سکولار دموکرات، اتحاد جمهوریخواهان ایران، حزب چپ ایران (فدائیان خلق) و همبستگی جمهوریخواهان ایران، از این فراخوان و خواست‌های به حق معلمان پشتیبانی کرده‌است.
فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برای تجمع در روزهای شنبه ، ۳۰ بهمن و سه‌شنبه، ۳ اسفند
فرهنگیان ارجمند شورای هماهنگی به خاطر پیامهای پی در پی و درخواست ادامه ی تجمعات دو روز تجمع را جایگزین کرده است، این در حالی است که، روند تجمعات در اسفند ماه و سال آینده به شیوه های جدی تری و گوناگون پیگیری خواهد نمود. وعده‌های پوشالی در عزم و اراده ما خللی ایجاد نخواهد کرد و تا مطالبات بازنشستگان و شاغلان محقق نگردد. ضمن توجه به سایر اشکال پیگیری مطالبات، ما به اعتراضات خود ادامه می‌دهیم.
جمعی از فدائیان خلق ایران - داخل کشور: خجسته باد پنجاه و یکمین سالگرد حماسۀ سیاهکل
جمعی از فدائیان خلق ایران - داخل کشور
جنبش فدایی فرهنگی را وارد گفتمان سیاسی، مدنی و اخلاقی کشورمان نمود که در دورۀ پیش از خود کم نظیر بود. صداقت، استقلال‌رای، پویایی کمونیستی، درک ضرورتهای زمان و از خود گذشتگی در راه خلق به شاخصه‌های فرهنگی و سیاسی شخصیت فدایی فرا روئید. جنبش فدایی درکی واقع‌بینانه از ضرورتهای زمان خود داشت و ماندن به هر قیمتی را چنان مقهور «رد تئوری بقاء» نمود که پس از پنجاه سال دوستان جنبش فدایی به احترامش از جای برمی‌خیزند و دشمنانش وقیحانه به جعل و نکوهش آن ایده‌های انسانی و صاحبان تکرار ناشدنیش مشغول‌اند.
ترور بیولوژیکی «بکتاش آبتین» در ادامه‌ی قتل‌های زنجیره‌ای
جمعی از فدائیان خلق ایران (داخل کشور)
مرگ بکتاش آبتین، مرگی معمول در اثر ابتلاء به بیماری نبود و کانون نویسندگان ایران بدرستی اعلام نمود که: «حاکمیت آزادی‌ستیز، بکتاش آبتین را به قتل رساند!» مرگ بکتاش آبتین در واقع امتداد قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای است با استفاده‌ی عامدانه از سلاح کرونا. اینکه با علم به آلوده بودن محیط زندان به ویروس کرونا، زندانی را به بودن در آن فضا مجبور نمایند و از دسترسی به درمان و استفاده از خدمات پزشکی خارج از زندان محروم سازند، هیچ نام دیگری جز ترور بیولوژیکی و استفاده از سلاح بیولوژیک در حذف منتقدان و مخالفان توسط حکومت اسلامی ندارد؛ اقدامی که ناقض الزامات کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های بیولوژیک و قابل پیگیرد در مجامع بین‌المللی است.
حکومت آزادی‌ستیزان، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه ‌را از ما گرفت!
کانون نویسندگان ایران
کانون نویسندگان ایران ضمن تسلیت به خانواده‌ی آبتین، یاران او در کانون نویسندگان ایران، جامعه‌‌ی مستقل فرهنگی کشور و همه‌ی مردم آزادیخواه، ظرف ساعات آتی، بیانیه‌ای به این مناسبت منتشر خواهد کرد و افکار عمومی را در جریان جزئیات ستمی که بر بکتاش آبتین رفت قرار خواهد داد.
آیا توسعه آمرانه در ایران ممکن است؟
رضا علیجانی
گفتگوی رضا علیجانی با سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور
به مناسبت هفتاد و ششمین سالگرد تشکیل حکومت ملی خودمختار آذربایجان
فرقه دمکرات آذربایجان
حکومت ملی به سرعت اصلاحات بنیادیِ اقتصادی و اجتماعی را در آذربایجان شروع کرد. اراضی خالصه و املاک فئودالها و ملاکین بزرگ وابسته به امپریالیسم و ارتجاع که به نهضت خیانت کرده بودند، بلا عوض بین روستائیان تقسیم گردید. برای کمک به دهقانان و احیای کشاورزی، بانک فلاحت و شرکت ماشین های آبیاری تاسیس شد. قانون کار دمکراتیک تدوین و پیاده شد. اقدامات جدی علیه بیکاری معمول گردید. کارخانه ها تحت نظارت کارگران بکار انداخته شد و کارخانه های تازه تاسیس گردید. شبکه بهداشت همگانی پی ریزی شد. تحت رهبری سازمان های فرقه، مردم خود در کار آبادی و عمران دهات، قصبات و شهرها می کوشیدند.
آژیر فقیرتر شدن مردم و احتمال رویارویی نظامی را به صدا در می‌آوریم!
ما آژیر خطر گسترش هرچه بیشتر فقر، فروپاشی اقتصادی و حتی احتمال یک رویارویی نظامی در صورت تداوم این سیاست ها را به صدا در می آوریم و از همه دلسوزان وطن با هر گرایشی که دارند می خواهیم در یک هم صدایی ملی ایران قبل از آنکه دیگر فرصتی باقی نمانده باشد، خواهان پایان دادن به سیاست خارجی ویرانگر و بلندپروازی هسته ای و برداشتن دست حاکمان ایران از گلوی اقتصاد و زندگی روزمره مردم شوند. ما فرصت دست یازیدن به راه حل های دیپلماتیک را رو به پایان می بینیم.
پيرامون برگزاری همه‌پرسی در سازمان و نتیجهٔ آن
شورای مرکزی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
«کوشش‌های انجام یافته در سازمان برای راهیابی مشترک برای "دوران گذار"، و در بارهٔ چندوچون فعالیت سازمان، به تفاهمی همه‌گیر منجر نشد. لذا رویکردهای موجود، با ارج گذاری بر تلاش‌های مشترک برای تشکیل حزب و راهیابی‌های بعدی، با احترام اکید به تصمیم یکدیگر و موضع‌شان نسبت به مجموعۀ مسئولیت‌ها و محدودیت‌های مصوب کنگره‌های پانزدهم تا هژدهم سازمان، بر پايه برداشت خود از روند های طی شده فعالیت سیاسی شان را در تشکل مورد نظر خود پی خواهند گرفت».
بمناسبت هفتاد و ششمین سالگرد انتشار بیانیه ۱۲ شهریور و بنیان گذاری فرقۀ دمکرات آذربایجان
فرقه دمکرات آذربایجان
تحت رهبری فرقه دمکرات آذربایجان مردم به فعالیت گسترده ای در عرصه آبادانی و عمران روستاها و شهرها دست زدند. اقدامات جدی علیه بیکاری اعمال شد. کارخانجات قدیمی احیاء و توسعه پیدا کرد و کارخانجات و موسسات صنعتی تازه ای احداث گردید. شبکه بهداشت عمومی پی ریزی شد.
فریاد مردم خوزستان، فریاد همه ایران است!
فرقه دمکرات آذربایجان
فرقه دمکرات آذربایجان نه تنها حمایت از جنبش اعتراضی مردم خوزستان و دیگر مناطق کشورمان را وظیفه خود می داند، بلکه با تاکید بر شعارِ « اتحاد اتحاد » که از طرف مردم فریاد زده می شود، از همه احزاب و نیروهای آزادیخواه و مترقی میهنمان دعوت می کند تا با اتحاد عمل و روش و به شکل مشترک، به مبارزه همگانی مردم علیه سیاست های نامردمی حکومت جمهوری اسلامی ملحق شوند.
زنده‌باد همبستگی و اعتصاب سراسری کارگران نفت!
جمعی از فدائیان خلق ایران(داخل کشور)
غیرمنتظره بودن اعتصابی به این گستردگی و فراگیری برای رژیم، واکنش‌هایی را از طرف حاکمیت ضدمردمی به دنبال خواهد داشت. شیوه رژیم در این گونه حرکات اعتراضی و مطالباتی بویژه حرکات کارگری ابتدا توسل به ترفندهای فریبکارانه و تفرقه‌افکنانه، تهدید و تطمیع و در صورت افشا و خنثی شدن این ترفندها، توسل به سرکوب به هر شیوه‌ای بوده است. در این شرایط، هوشیاری رهبران اعتصاب جهت حفظ همبستگی و وحدت کارگران، شناسایی و افشای برنامه‌های تفرقه‌افکنانه و وحدت‌شکنانه عوامل و نهادهای امنیتی رژیم شرط ضروری برای ادامه اعتصاب و تحقق خواسته‌ها و مطالبات برحق کارگران می‌باشد.
مخالفان و معترضان برندگان واقعی این انتخابات بودند!
اگرچه در این دوره شماری از گروه‌ها وفعالان اصلاح‌طلب وارد دام انتخاباتی نشدند و در برخوردی منفی با انتخابات به سمت مردم معترض سمت‌گیری کردند اما بخشی از آنها با محوریت سیدمحمد خاتمی به رغم بارها رانده شدن از درِ قدرت هر بار و در هر انتخابات باز کوشیدند که از پنجره بازگردند حتما از شکست‌خوردگان بزرگ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ محسوب می‌شوند. تلاش ذلیلانه آن‌ها برای ایجاد شور انتخاباتی مصنوعی در جامعه این حسن را داشت که پایگاه رای واقعی نازل ‌شان در بین مردم روشن شود پایگاهی نه تنها از آراء باطله بلکه حتی از رای‌های محسن رضائی نیز کمتر بود.
«تحریم فعال مضحکه انتخاباتی حکومت اسلامی»
در طی گرد هم آیی، ترانه - موزیک های متنوعی که ریشه در فرهنگ غنی سرزمین کهنسال ایران دارند، به زبان های فارسی و کردی پخش شدند که با استقبال شرکت کنندگان روبرو شدند. مراسم با شعارها و پلاکاردهای مختلف که منعکس کننده مطالبات اقشار و گروه های مختلف مردم ایران و هم چنین عکس ها و اسامی شریف ترین فرزندان این سرزمین که توسط دژخیمان حاکم به رگبار بسته شده بودند ویا یا در زندان ها به سر می برند، آذین بندی شده بود.
جبهه ملی ایران در انتخابات نمایشی شرکت نمی‌کند!
جبهه ملی ایران
ملت ایران در چندین دوره تجربه شرکت در انتخابات و انتخاب بین بد و بدتر را پشت سر گذاشته و کاملاَ متوجه شده است که این‌گونه انتخابات در ساختار معیوب موجود راه به جایی نمی‌برد. و اصولاً به موجب آن‌چه که به صراحت به آن اذعان شده، رئیس جمهور و وزراء در سیستم موجود نقشی نداشته و فقط مجری سیاست‌های «نیروهای مافوق پشت پرده» هستند. افزون براین مناظره‌ها و مواضع اعلام شده توسط کاندیداهای به صحنه آورده شده نیز نشان داد که هیچ‌یک از این داوطلبان صلاحیت لازم برای صیانت از حقوق ملت و دفاع از منافع ملی را ندارند.
به انتصابات جمهوری اسلامی رای نمی دهم!
تظاهرات اعتراضی "جمهوریخواهان ایران در بلژیک" به انتصابات در ایران

زمان: چهارشنبه ۱۶ ژوئن از ساعت ۱۶:۰۰ تا ۱۷:۳۰
مکان: سفارت جمهوری اسلامی در بروکسل
- به انتصابات جمهوری اسلامی رای نمی دهم!
- نه به انتخابات جعلی و ساختگی در ایران!
- آری به انتخاب آزاد!
فراخوان برای گردهمائی اعتراضی در پاریس!
بیائیم درکنار یکدیگر وهمراه با اکثریت بزرگ مردمان سرزمینمان، باشرکت درگردهمائی اعتراضی در روز یکشنبه ۱۳ ژوئن ۲۰۲۱ درشهر پاریس، درتحریم فعال این نمایش انتخاباتی «ولی مطلقه فقیه» ومتحدینش شرکت جسته وفریاد گر خواست های مردمانمان درزمینه نه به جمهوری اسلامی، رائ بی رائ، دموکراسی وآزادی، رفع ھرگونە تبعیض بر پایه اعلامیه جهانی حقوق بشر و براساس میثاقھای جھانی مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد باشیم.
دربارۀ تحریم انتخابات فرمایشی ریاست‌جمهوری خرداد ۱۴۰۰
کمیتۀ مرکزی فرقۀ دموکرات آذربایجان - کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران
حکومت ضدمردمی جمهوری اسلامی بارها نشان داده که مخالف سرسخت و آشتی‌ناپذیر اِعمال ارادۀ مردم، زحمتکشان، و خلق‌های ایران بر سرنوشتشان است. منظور رهبر و کارگزاران حکومت از نمایش انتخابات، فقط حضور مردم در پای صندوق‌های رأی‌گیری و استفادهٔ تبلیغاتی از آن به‌منظور نمایش مشروعیت و مقبولیت خود است، نه سهیم کردن مردم در ادارهٔ امور میهن خودشان.
به سازماندهی وسيع يک تحريم کنشگرانه انتخاباتی ‏بپردازيم
حزب دموکراتيک مردم ايران
مردم بايد بدانند که هر نوع شرکت در اين رای‌گيری از جمله رأی سفيد انداختن در صندوق‌ها، به معنای ‏بالا رفتن شمار شرکت‌کنندگان در اين نمايش انتخاباتی است و اين نيز به سود کودتاگران و دشمنان ‏جامعه باز است. نبايد از نظر دور داشت که هر رای کمتر به نامزدهای دستچين‌شده شورای نگهبان، يک ‏رای به ضرورت اصلاح و تغيير قانون اساسی و فراهم آوردن پیش زمینه‌های لازم برای برگزاریِ یک ‏انتخابات آزاد است.‏
اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان دربارۀ تحریم نمایش انتخابات ریاست جمهوری
فرقه دمکرات آذربایجان
ما بر این باوریم که کارزار مشترک همه نیروها و سازمان ها و احزاب مترقی و آزادیخواه کشورمان در امر تحریم فعال و هدفمند انتخابات پیش رو، می تواند گامی بزرگ و اساسی در راه مبارزۀ سازمان یافتۀ مردم زحمتکش میهنمان برای پیشبرد مبارزه با دیکتاتوری حاکم بر کشورمان باشد. به همین دلیل پیشنهاد حزب توده ایران را که از همه نیروهای سیاسی مترقی و آزادی خواه دعوت به هم فکری برای تحریم مشترک و فعال انتخابات کرده است، پیشنهادی به موقع و هشیارانه می دانیم. ما از همۀ نیروهای نامبرده شده دعوت می کنیم که به این پیشنهاد پاسخ مثبت دهند.
ملت ایران از انتخاب بین بد و بدتر عبور کرده است!
شورای مرکزی جبهه ملی ایران
جبهه ملی ایران اعتقاد دارد که بدون تحقق شرایط فوق، شرکت در انتخابات جز مهر تایید زدن بر انتخاباتی نا صحیح و فریبکارانه که از اساس از شرایط انتخابات سالم و آزاد به دور است، نتیجه دیگری ندارد و لذا اعضاء و هواداران جبهه ملی ایران در انتخاباتی این چنین ، که به وضوح از موازین انتخابات واقعی به دور است شرکت نخواهند نمود. ما از انتخاب بین بد و بد تر عبور کرده ایم و خواهان انتخاب خوب و خوب ترین ها برای میهنمان می باشیم.
نه به مضحکه انتخابات در جمهوری اسلامی
در این میان حکومت سعی دارد چون گذشته به منظور مشروعیت بخشیدن به موجودیت خود در محافل جهانی و با دست یازیدن به ترفندهای عوام فریبانه، مردم را به پای صندوق های رای بکشاند .” انتخاباتی” که تمامی داوطلبان ریاست جمهوری از صافی شورای نگهبان و “رهبری” می‌گذرند. همچنین اصل استصوابی که توسط شورای نگهبان اعمال میشود، راه را برای هرگونه تایید صلاحیت دیگر داوطلبان غیر خودی سد کرده است. در حالی که طبق اصول مندرج در قانون اساسی رژیم، همه اختیارات در دست ولی فقیه می باشد و رئیس جمهور قدرت محدودی دارد و باید مطیع ولایت فقیه باشد.
انتخاباتی که در آن انتخابی نیست!
سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران
برخلاف گذشته این بار حکومت اصرار چندانی به برگزاری انتخاباتی «پرشکوه» ندارد و بیشتر در پی ان است که فرد مورد نظر خود را بی دردسر بر صندلی ریاست جمهوری بنشاند. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت در مصاحبه‌ با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت «مشارکت احتمالی پایین در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ هیچ مشکل حقوقی ایجاد نخواهد کرد و اعتبار و مشروعیت آن همچنان پابرجاست.» از هم اکنون بر همه روشن است که رئیس جمهور بعدی چه کسی است،