پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲ دسامبر ۲۰۱۹

نقش رسانه‌ها در تحولات ایران

۲۸ دی‌ ۱۳۹۷

بحث و گفتگو با سیامک طاهری روزنامه‌نگار، نویسنده و فعال حوزه مطبوعات                                                                    

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ 28 دی‌ماه 1397 برابر با 18 ژانویه 2019 انجام شده است

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- جناب آقای طاهری، لطفا توضیحی در رابطه با تشکل‌های روزنامه‌نگاری و نویسندگان در ایران ارائه کنید.

- وضعیت معیشت روزنامه‌نگاران و نویسندگان در ایران چگونه است؟

- شدت سانسور در ایران بعد از روی کار آمدن دولت روحانی بیشتر شده یا کاهش یافته است؟

- لطفا اگر ممکن است گزارشی در رابطه با تیراژ روزنامه‌ها در ایران بیان کنید؟

- آقای طاهری، با درود، به نظر می‌رسد بخش یزرگی از اپوزیسیون برخلاف گذشته (دوران پهلوی) در مبارزات‌شان کمتر امپریالیسم جهانی را هدف قرار می‌دهند و حتی شاید به نوعی با دیده پشتیبان به آن می‌نگرند. در این مورد نظرتان را بفرمایید.

- قرار است سه تن از دبیران کانون نویسندگان آقایان رضا خندان، بکتاش آبیتن و آقای باژان در دوم بهمن ماه محاکمه شوند، جرم ایشان چیست؟

- کارکرد تشکل‌های صنفی روزنامه‌نگاران در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- جناب طاهری نقش روزنامه‌نگاران و نویسدگان در شرایط کنونی چه می‌تواند باشد و چگونه باید به مسائل روز برخورد بکنند تا بتوانند نقش آزاد و مستقل خود را داشته باشند؟

- به زعم چپ، جهان امپریالیستی در مرحله‌ی نئولیبرالیسم به سر می‌برد. منظور شما از لیبرالیسم چیست؟

به ویژه متخصصان اقتصادی که نام بردید نمایندگان نئولیبرالیسم هستند و نه لیبرالیسم که دوره‌ی آن، چند دهه است که طی شده است.

- با درود. آقای طاهری بفرمایید که تاکتیک‌های رسانه‌ای جمهوری اسلامی در چهل سال اخیر چه تغییرات محتوایی و شکلی‌ای داشته است؟

- لطفا گزارش کوتاهی از فعالیت تشکل‌های مستقل، "انجمن صنفی روزنامه‌نگارن آزاد تهران" و کانون نویسندگان ارایه دهید.

- تشکل‌های هم‌سو و مستقل روزنامه‌نگاران و نویسندگان در ایران، تا چه اندازه نسبت به وحدت و همکاری عملی در عرصه مطالبات خود اقدام می‌کنند؟

- با درود. می‌فرمایید رسانه بدون موضع‌گیری نظرات نمی‌تواند وجود داشته باشد. تکلیف خواننده‌های رسانه و بینندگان این رسانه‌ها برای رسیدن به کنه حقیقت چیست؟ آیا باید همه رسانه‌ها را بخوانند تا یه نتیجه‌گیری درست برسند؟

- لیبرال یا نئولیبرال؟ آقای طاهری توضیح بیشتری بدهند.

- خلاء بزرگی در روایت صحیح از دوران سیاه پهلوی در ذهن نسل جوان وجود دارد. آیا نویسندگان و روزنامه‌نگاران توانسته‌اند نقش خود را در این زمینه ایفا کنند؟

- صدا و سیما لیزری تهیه و منتشر کرده که طی آن موضوع مبارزات کارگران هفت تپه و فولاد و سایرین را به طرح سوخته آمریکا و گروه‌های چپ نسبت داده است و قرار است به زودی کل برنامه پخش شود. نظر شما درباره بازتولید چنین برنامه‌های تلویزیونی چیست؟

- در حال حاضر شما با کدام روزنامه یا نشریه همکاری می‌کنید؟

- لطفا اگر ممکن است گزارشی در رابطه با تیراژ روزنامه‌ها در ایران بیان کنید.

- سلام سیامک جان، شب بخیر، می‌دانی که جریانات سلطنت‌طلب منتهی به رضا پهلوی در لباس‌های رنگارنگ با استفاده از بلندگوهای متنوع از قبیل کانال‌های تلویزیونی و نشریات و فضای مجازی، هجمه‌ای که هماهنگ با محافل راست امریکاست، از سال‌ها پیش شروع کرده‌اند که اخیرا تشدید هم شده است و متاسفانه عده‌ای از دوستان و رفقای چپ را هم مجذوب خود کرده‌اند. به نظر شما طیف جمهوری‌خواهان از فضای مجازی چگونه می‌توانند در مقابل ترفندهای تبلیغاتی سلطنت‌طلبان استفاده کنند؟

- جایگاه مطبوعات در دادن سمت و سوی ملی و مستقل در سیاست‌های رسانه‌ای چه می‌باشد؟

 

- مطبوعات در ايران، تاريخي پر فراز و نشيب را طي كرده‌اند. نزديك به يك‌صدوهفتاد سال از تولد نخستين روزنامه در ايران مي‌گذرد؛ اما به نظر مي‌رسد مسائل، نيازها، آسيب‌ها و نقاط ضعف حوزه مطبوعات، همچنان دچار تكرار، تسلسل يا دور معيوب است. نظر شما در این زمینه چه می‌باشد؟ برای بیرون آمدن از این دوره تسلسل، اساسا پیشنهادات شما چیست؟

- اما آقای طاهری سیاست‌های کنونی مجموعه حاکمیت در خصوصی سازی‌های روزافزون، مقابله شدید با هرگونه تشکل‌یابی زحمتکشان، مقررات‌زدایی، سرکوب اندیشه چپ و‌... به پروژه نئولیبرالیسم بسیار نزدیکتر است تا به تفکر لیبرال از جنس آدام اسمیت و کینز و دیگران. لطفا در این مورد بیشتر توضیح دهید.

- نقش اینترنت را در کمبود تیراژ روزنامه لطفا توضیح دهید.

- لیبرالیسم روبنای سیاسی سرمایه‌داری صنعتی است اما نئولیبرالیسم روبنای سیاسی سرمایه‌داری مالی است. اما من از واژه لیبرال که اقای طاهری به کار می‌برند گیج شدم.

- به نظر می‌رسد که بی بی سی و صدای آمریکا و رسانه‌هایی از این قبیل روشنفکران ایران را تغذیه می‌کنند و تاثیرات منفی خود را هم بر ذهن آنها بر جای می‌گذارند. به نظر شما چگونه می‌توان این تاثیر را تقلیل بخشید؟

- توضیحات شما در رابطه با لیبرالیسم و نئولیبرالسیم حاکم بر سیاست‌های نظام اسلامی، گیج کننده است، توضیحات مفصلی می‌طلبد.

- چرا روزنامه‌نگاران پسا اصلاحات به محض مهاجرت به ماوراء بحار اغلب به استخدام رسانه‌های امپریالیستی در می‌آیند؟

- به نظر می‌رسد آقای طاهری استقرار نئولیبرالیسم را در قالب قراردادهای مشخص همکاری‌های بین دولت‌های مرکز و پیرامون می‌دانند در آنصورت پرسش مهم اینست که آیا فلسفه سیاسی یک اقتصاد بر اساس وجود ساختارهای آن و تمایل به روابط اقتصادی در بازار آزاد را دولت‌ها رقم می‌زنند یا انواع سرمایه‌های پولی و مالی و شرکت‌هایی در کشور‌های پیرامون که وابستگی آنها با مرکز پیش از سلطه کامل دولت نئولیبرال تعیین کننده است. این فلسفه سیاسی روابط بازار آزاد رواج داده است و تعین می‌بخشد یا قراردادهای بین دولتین؟

- در عرصه‌ی جهانی و در شرایط فعلی اقتصادی، هیچ دولتی با اقتصاد مبتنی بر سرمایه‌داری ملی وجود ندارد. نمی‌تواند وجود داشته باشد. یا حداقل نقش تعیین کننده‌ای در اقتصاد جهانی ندارد.

جهان سرمایه‌داری به طور کل از مرحله‌ی ملی و رقابت آزاد و دوران تزهای جان مینارد کینز (همچنین دوران آدام اسمیت که فرمودید) و امپریالیسم (مرحله کانسرواتیستی- نئوکینزی) گذشته است. در حال حاضر تزهای نئولیبرالیستی میلتون فریدمن (تاچریسم و ریگانیسم) حکم می‌کند. در ایران هم دار و دسته‌ی آقای نیلی و سازمان خصوصی‌سازی پیرو همین سیاست‌ها هستند.

اقتصاد ایران هم بطور تنگاتنگ در اقتصاد نئولیبرالی جهانی پیوند دارد.

نمود بارز آن، تاثیر فلج کننده‌ی تحریم اقتصادی و صنعتی ایران است.

هر دو جبهه‌ی قدرت در ایران هم یکی با ظاهر مدرنیسم (اصلاح‌طلبان) و دیگری با هیبتی مرتجع (اصول‌گرایانه) هر دو پرچمدار نئولیبرالیسم ایران هستند. با تمام اصکاک‌هایی که با لیبرالیسم جهانی دارند.

خصوصی شدن بسیاری از خدمات دولتی مانند صدور شناسنامه، گذرنامه، گواهی‌نامه، مخابرات و... همگی نشان از تبعیت حاکمان ایران ازسیاست‌های جهانی نئولیبرالی دارد و نه لیبرالی.

- وقتی جمهوری اسلامی تمام احکام بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول را مو به مو اجرا می‌کند در واقع سیاست نئولیبرال را پیش می‌برد.

- تأمين و تضمين استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاری چگونه تضمین می‌شود؟ چرا در عرصه مطبوعات تأكيد ویژه بر استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاران می‌شود؟

- آیا دولت ایران بايد بر ايجاد و عملكرد تشكل‌های صنفی مطبوعات نظارت داشته باشد؟

- دولت چه کاره است که باید چنین کارکردی داشته باشد؟

- باتوجه به نفوذ و گستردگی رسانه‌های امپریالیستی و همچنین پادوهای داخلی آنان، آینده روزنامه‌نگاری مستقل را در ایران چگونه می‌بینید؟

- شما در مصاحبه‌ای به مناسبت روز خبرنگار گفته‌اید که بزرگترین مشکل عمر کوتاه روزنامه‌هاست - آیا هنوز هم به همان شدت با این مشکل مواجه هستیم؟

- واقعیت آنست که در شرایط حاضر عرصه رسانه بسیار جریان‌ساز است به ویژه رسانه تصویری، آیا هیچ امکانی برای روزنامه‌نگاران مستقل برای راه‌اندازی چنین رسانه‌ای وجود ندارد؟

 

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید