دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰

همگرایی حول اهداف مشترک

۱۸ مرداد ۱۳۹۹

دعوت به جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی

میهمان این هفته: زهره تنکابنی، عضو مادران صلح، نویسنده کتاب ریشه در خاک، زندانی سیاسی در رژیم شاه و نیز در دهه ۶۰ و سال ٨٨

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال و گروههای مختلف تلگرامی از جمله گروه " به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان "برگزار می شوند.

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXI2Bb3n0_ielg

 

سوالات مطرح شده در جلسه

- با توجه به تکیه شما در ابتدای صحبت به پیروی همه گروه های سیاسی از قانون اساسی، آیا شما فکر می کنید قانون اساسی جمهوری اسلامی ظرفیت های لازم را برای دموکراتیزاسیون جامعه داشته و دارد؟ این قانون براساس یک دیدگاهی که عزم جدی برای برقراری یک نظام دینی را داشت، تهیه ، تدوین وتصویب شد و اصولی در آن موجب بازسازی استبداد در ایران بود (مثل اصل ولایت فقیه ) براساس کدام ویژگی و امتیازی در این قانون شما آنرا را مبنای مشترکی برای برقراری دموکراسی می دانید؟

- رفیق گرامی، برای همگرایی نیازمند پذیرش حداقل مشترکاتی است که بتواند چسب روابط و اتحاد عمل نیروهای مختلف باشد. اگر ممکن است در باره این مشترکات حداقلی کمی توضیج دهید.

- آیا به نظر شما امروز سرمایه داری صنعتی ایران که در حاکمیت ایران حضوری ضعیف تر از سرمایه داری تجاری و مالی دارد، خواهان رشد ایران نیست و نباید از آنها حمایت کرد؟ صد البته در ایران همه طبقات ایدئولوژی طبقاتی خود را در قالب عقاید مذهبی بیان می کنند. آیا وظیفه نیروهای مترقی نیست که طبقات را از هم تفکیک کنند و نیروهای با هویت ملی چه سرمایه دار چه طبقات متوسط و چه طبقات زحمتکش را تشخیص داد و حمایت کرد؟

- شرایطی که شما برای همبستگی تعاون ونگه داشتن حرمتها بین گروهها ازاوایل انقلاب خواهان شدین که بتواند انسانیت راترویج وتقویت نماید وازطریق نهادهای اصیل ارزش واستحکام بخشد شرایطی است که سوسیالیزم بدنبال ایجاد آن است شما چه چشم اندازی بین گروهها بعد این برای ایجاد این شرایط می بینید؟

- زهره عزیز خسته نباشید؛ حضور عملی در کنار مردم برای نیروهایی که در خارج از کشور حضور دارند چگونه امکان پذیر است؟

- با درود بر شما رفیق راحله ی عزیز و میهمان محترم برنامه ی امشب؛ رفیق جان با توجه به این که نیروهای ارتجاعی هم مسلما وجود دارند که پشت نقاب آزادیخواهی فعالیت میکنند چگونه می شود با این نیروهای مرتجع متحد شد با توجه به این که هر آن اتحاد را ممکن است از درون متلاشی کنند و در صورت راهیابی به قدرت باند بازی و مافیا را در قدرت سیاسی پایه گذاری کنند چگونه باید با چنین نیروهائی برخورد کرد؟

- بادرود رفیق زهره عزیز، باتوجه به اینکه ماازتفرقه دچارحداکثر خسران وزیان هستیم، همگرائی حول کدام هدف استراتژیک واهداف تاکتیکی باید صورت پذیرد؟

- بادرود به رفیق زهره عزیز و گرامیداشت یاد علیرضا مرد بی نظیر؛سؤال: چگونه است باتوجه سطح دانش در دهه ۵۰، اتحاد عملی اپوزیسیون بیش از این سالها بوده است؟ (یکپارچگی کنفدراسیون در دفاع از جنبش انقلابی آن سالها)؟ چرا نیروهای مدعی چپ با یکصد سال سابقه و تجربه تمامی راهها از پارلمانتاریسم تا مشی مسلحانه و اصلاح طلبی راه به جائی نبرده اند ایا ناشی از عدم شناخت جامعه است یا کم کاری در زمینه عمل اجتماعی؟

- درود و سلام به رفیق زهره عزیز؛ کاملاً با شما موافقم که باید به دنبال همگرایی و اتحاد عمل بود چون بدون این همگرایی هیچ تحول مثبتی انجام نمی گیرد. سوال اینجاست که به تجربه اثبات شده است که اتحادهای مقطعی در قالب کمپین های مدنی در کوتاه مدت امکان تاثیرگذاری دارد، برای همین برای همگرایی ملی ابتدا اتحاد عمل نیروهای چپ مورد نیاز است، به نظر شما نیروهای سیاسی چپ باید حول چه برنامه و پلاتفرمی وارد اتحاد و شکل دادن یک جبهه چپ شوند؟

- آیا همین جلسه برای مثال از نظر شما یک راهکار ارتباط با مردم نیست؟ استفاده از فضای مجازی برای شکاندن دیوار فعالان داخل و خارج از کشور نیست؟

- شما رابطه اپوزیسیون داخل و خارج کشور را چطور ارزیابی می کنید؟

- با درود خانم زهره عزیز؛ فرمودید از طریق NGO ها در میان مردم میتونن کمک کنند ولی انحصار طلبان این را هم نمی بینند مثلا جمعیت امام علی انطور که من از طریق نجازی میدیدم جز به اموزش وکمک به کودکان کار وبه زنان بی سرمرست کار دیگری نمی کردند ولی انها رو قلع وعم کردند چرا ؟ این چه را می رساند؟

- آیا مر حله تحول حدید را مر حله انقلاب دمکراتیک می دانید اگر بلی چه نیر و هایی در این همگرایی بزای طرد "رژیم و لایی "متحد هم هستند و برنامه اقتصادی این تحول به کدام سا ختار باید گرایش داشته باشد سو سیالیسم یا ادامه سیستم سر مایه داری ؟

- به نظر شما سرمایه داری جهانی چه نقشی در ایجاد تفرقه در میان نیروهای مدعی سوسیالیسم دارد؟

- سلام زهره عزيز! ممنون از شرکت در اتاق. يک سئوال داشتم. وضعيت سياسی کشور را در حال حاضر چگونه می بينی؟

- خانم تنکابنی گرامی، ضمن سپاسگزاری از حضور شما زحمات شما در مسیر دشوار تحولات اجتماعی تا امروز، بی شک تلاش برای نزدیکی گروههای سیاسی پسندیده است،اما ۱ - فکر نمی کنید در شرائط امروز ایران بی توجه به پایگاه طبقاتی نیروهای درگیر در مبارزات اجتماعی نمیتوان در باره همگرایی صحبت نمود. ۲ - سالها مردم با پرچم اصلاح طلبی برای تغییر و قانون اساسی مبارزه کردند و نتیجه مبارزه را می بینید، فکر نمی کنید نیرویی که هنوز بر طبل قانون اساسی و اصلاح می کوبد، مردم را در گیر دور باطلی می کند که سرانجام آن مشخص است.

- تحلیل بزرگوار مهمان برنامه از ساختار ایران در عرصه اقتصادی و اجتماعی چیست؟

- نقش طبقه کارگر و نیروی پیشروی این طبقه در همگرایی برای کنار نهادن استبداد ولایی راچگو نه ارزیابی می کنید؟ آیا به جز تغییر سا ختاری حکو مت به انجام اقدامات اصلاحی رژیم هنوز اعتقاد دارید ؟ سپاس

- کارپایه مشترک نیروهای ملی ومترقی وازادیخواه الان در چه مرحله ای قرار گرفته وچشم انداز اینده اش به کجا خواهد کشید؟

- نظرتان در مورد برخی عناصر بظاهر چپ که تلویحا به تأیید نظام سرنگون شده پهلوی می پردازند و خواسته و ناخواسته خاک به چشم نیروهای جوان جنبش می پاشند چیست؟

- با درود رفیق گرامی، نظرتان در مورد برخی عناصر بظاهر چپ که تلویحا به تایید نظام سرنگون شده پهلوی می پردازند و خواسته و ناخواسته خاک به چشم نیروهای جوان جنبش می پاشند چیست؟

- درود رفیق، آیا هدف استراژیک ما عبور از این نظام نیست؟ ونمیتواند بیشترین نیروها رابه همگرائی دراین جهت سوق دهد؟

۱- آیا دیکتاتوری مفهومی غیرطبقاتی است که مبارزه با آن بخواهد غیرطبقاتی باشد؟ ۲ - اینکه می گویید جبهه یا همگرایی بایستی افقی باشد،آیا همه نیروها این را می پذیرند؟ یعنی مثلا نهضت آزادی،ملی مذهبی ها،سبزها و اصلاح طلبان رادیکال و .... می پذیرند روابط در همگرایی افقی و برابر باشد؟(بحث تک شخص ها جداست)

- با توجه به توضیحتان شعار براندازی در واقع خواسته خود حاکمیت تجاری مالی ایران بوده و باعث بقایشان شده؟

- معنای مبارزه ضد دیکتاتوری غیربراندازانه و اینکه تخطی از دموکراسی و قانون اساسی را هم ارز دانستن(با لحاظ جنبه های ساختاری غیردموکراتیک قانون اساسی) چیست؟ و - آیا همگرایی های از بالا اصولا موفق،برابر و مشارکتی است؟ یا همگرایی ها از پایین و از درون جنبش های مردم مانند هفت تپه،اعتراضات کشاورزان،اعتصابات سراسری و ... شکل می گیرد؟

- آیا مادران پارک لاله هنوز هم فعال هستند؟ اگر بلی در چه زمینه هایی و چطور کار میکنند؟ آیا یک NGO رسمی دارند؟

- شما فرموديد:هر رژيمى بيايد عده اى به چاپلوسى پرداخته وانرا تبديل به نيروى استبدادى ميكنند. ايا در ايران احزابى نبودند كه به چنين كارى دست زدند؟ امكان همكارى با چنين نيروهايي چكونه امكان پذير است؟

- آیا این دو گانگی در حاکمیت تا به کجا ادامه خواهد داشت مثلا دو چرخه سواری رو در مشهد ممنوع اعلام می کنند یکی دیگر تکذیب میکند این را چگونه تووضیح می فرمایید؟

- لطفاً دیکتاتوری عام را توضیح دهید. آیا دیکتاتوری خاص هم داریم؟

- آیا می شود با احزابی که دچار بی عملی بوده اند وحدت کرد؟ آیا چپ را تا چه حد آگاه به ساز و کار شبکه های هوشمند اجتماعی میدانید . تا چه حد چپ در راهبری افکار در شبکه های اجتماعی موفق میدانید ؟ آیا اصلا چپ نگاه آسیب شناسانه ای معطوف به یک پژوهش اجتماعی داشته است؟

- چطور مهاجرت میلیونی اهالی خاورمیانه به کشور‌های توسعه یافته برای زندگی بهتر، یک حق و انتخاب است و یک تکلیف برای جامعه میزبان، اما تلاش همین کشور‌ها برای بهبود زندگی همین مهاجران در خانه و کاشانه خود، دخالت است و شاید استعمار؟

- بانوی گرامی رفیق زهره عزیز ؛ سالهاست بعنوان یک کارگر فعال شاهد تلاشهای خستگی ناپذیر شما در تمامی عرصه های سیاسی. واجتماعی ومدنی شما بوده ام خواهشمند برنامه لازمه. شرایط کنونی را با تمامی نیروهای مردمی ملی ومترقی وازادیخواه با یاد وخاطرهایی از هاله سحابی عزیز مادران شهدا منجمله مادر لطفی که بسان خودت از دردها می پرسید نه از ارمانها ودکتر ریس دانا بیان بفرمایید

- آیا شما در زمینه جنبش زنان ایران اطلاعاتی دارید؟ اگر بلی شرایط امروز جنبش زنان را چطور ارزیابی می کنید؟

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید