" تهدید و ارعاب پیامکی، بمثابه شکلی از سرکوب! "

" تهدید و ارعاب پیامکی، بمثابه شکلی از سرکوب! "
پنج‌شنبه, 6. اکتبر 2022 - 12:32

مردم قهرمان میهن مان، بدنبال کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه نیروی انتظامی با خشم و کینه فراوان، و در پهنه ای وسیع و کم سابقه،بر پا خاسته و چون صدف امواج خروشانی از جوانان و پیران، و از دختران و زنان تا پسران و مردان را از تمامی طبقات و لایه های اجتماعی از سینه بیرون داده و بار دیگر آسمان ایران را با ستاره های زیبایی از " خون جوانان وطن" آذین بسته اند.

وسعت همه گیر دامنه مبارزات مردم در جنبش " زن زندگی آزادی "، نه فقط دختران و پسران جوان، و نه فقط دانش آموزان و" نسل دهه هشتاد"، بلکه اقشار و طبقات گوناگون مانند کارگران، معلمین،دانشجویان آگاه و انقلابی و اساتید مبارز دانشگاهها و بطور کلی تمامی مردمی را که از فشار اختناق و تبعیض و فساد حکومتی و فضای تیره و غمبار حاکم به تنگ آمده اند را در بر گرفته است. مردم لایه ها و طبقات اجتماعی جامعه ایران، در تلاش هستند تا با ابتکارات خویش و به فراخور توان و ظرفیت خود در این پیکار تاریخ ساز سهیم شده و ایفای نقش و وظیفه بنمایند.

جامعه پزشکی ایران نیز از آن جمله گروههای اجتماعی هستند که در تمامی تنگناها و بزنگاههای تاریخی، در کنار مردم ایران قرار گرفته و بعنوان یکی از گروههای مرجع اجتماعی، در مجموع و با اکثریتی چشم گیر خود را طرفدار مردم و مبارزات دموکراتیک و عدالتخواهانه ایشان معرفی کرده اند. در جریان اوجگیری جنبش اخیر نیز،در پی رفتار سرکوبگرانه رژیم ولایی، جامعه پزشکی حرکات و اعتراضات معینی داشته است.

از سوی برخی از ارکان سازمان نظام پزشکی،و نیز انجمن های علمی و رسانه های مختلف جامعه پزشکی ایران ،در اعتراض به سرکوب مردم و روشهای رذیلانه حکومت، طی سه هفته اخیر "بیانیه " ها و موضعگیریهای متعددی منتشر شده است. در جریان سرکوب اعتراضات و مبارزات جوانان و همه اقشار مردم طی روزهای اخیر،ماموران  جمهوری اسلامی علاوه برشلیک مستقیم گلوله های جنگی و استفاده از وسایلی مانند شوکر،  گلوله های پلاستیکی و ساچمه ای و...در موارد فراوانی از آمبولانسهای مخصوص حمل مجروحین و بیماران، برای حمل نیروهای سرکوبگر وجوانان دستگیر شده استفاده کرده اند. این سیاست که با تمام موازین بین المللی مغایرت دارد ،موجب بی اعتمادی و خشم مردم نسبت به سیستم امدادرسانی گشته و بالطبع مورد اعتراض پزشکان، پرستاران و سایر کارکنان نظام سلامت قرار گرفته است.

عده کثیری از نمایندگان "مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی" ، انجمنهای علمی مانند" انجمن دندانپزشکان ایران" و شبکه های اجتماعی مانند رسانه های مجازی جامعه پزشکی، از جمله گروههایی بودند که در این رابطه موضعگیری کرده اند. بعنوان مثال بیش از صدنفر از نمایندگان "مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی" درتاریخ دوم مهر ماه پس از کشته شدن مهسا امینی طی نامه ای خطاب به رییس پزشکی قانونی چنین نوشتند:

"جناب آقای دکتر مسجدی

ریاست محترم سازمان پزشکی قانونی

با سلام و احترام

همانگونه که مستحضر هستید مرگ هموطن جوانمان، خانم مهسا امینی موجب جریحه دار شدن افکار عمومی گردیده،به گونه ای که بالاترین مقام اجرایی کشور،شخص رییس جمهور نیز به آن واکنش نشان داده اند. از سوی دیگر ابهام در مورد علت فوت ایشان روایت های گوناگونی را در سطح جامعه رواج داده و پریشانی اجتماعی و روانی بسیار ایجاد کرده است.

ما امضا کنندگان زیر نمایندگان مجمع عمومی و روسای نظام پزشکی کشور از آن مقام محترم و همکارانتان بعنوان بخشی از جامعه پزشکی کشور انتظار داریم صرفا بر مبنای موازین و اصول علم پزشکی، جوانب طبی این رخداد ناگوار را مشخص بفرمایید. مسلما دوراندیشی و دقت نظر شما نقش موثری در تقویت و بازآفرینی اعتمادملی خواهد داشت.

با آرزوی توفیق

امضا کنندگان : .....  "

این نامه که از بیم اعمال فشار سیستم اطلاعاتی و سرکوب حاکم در اعلام نظر پزشکی قانونی به نگارش درآمده بود، علیرغم لحن ملایم و تا حدی محافظه کارانه اش مورد مخالفت مقامات حکوتی قرار گرفت. پس از چند روز و به موازات تشدید اقدامات خشن و بیرحمانه عوامل سرکوب در سراسر کشور، در تاریخ هفتم مهرماه جمعی از نماینمدگان "مجمع عمومی نظام پزشکی" بیانیه ای تهیه و در معرض امضا گذاشتند که از سوی حکومت و طرفدارانش با عکس العمل و مخالفت جدی مواجه شد :

"بیانیه جمعی از روسا و نمایندگان مجمع عمومی نظام پزشکی کشور

" اعتماد مردم به امدادگران را خرج سیاست نکنید ! "

کشور عزیزمان ایران روزهای سختی را سپری میکند. ما همچون همه شهروندان این سرزمین با التهاب و نگرانی اخبار این روزها را دنبال میکنیم.اما آنچه که ما را برآن داشت از جایگاهی که در آن قرار داریم به حکم وظیفه هشدار دهیم و خواهان رسیدگی فوری باشیم تشدید نگرانی های حاصل از مشاهده به آتش کشیده شدن آمبولانس ها و استفاده از آنها برای حمل نیروهای ضد شورش و دستگیرشدگان اعتراضات اخیر است. بدعتی که اگر واقعیت داشته باشد خدشه جبران ناپذیربه مجموعه امدادرسانی کشور وارد خواهد ساخت و اعتماد عمومی را به طرز نگران کننده ای نسبت به این خدمتگزاران سلامت فروخواهد کاست.

ما معتقدیم هرگز و در هر حال نباید اعتماد به درمانگران و امدادگران را خرج امر سیاست کرد.میبایست همگان در هر سطح و مقامی تمام مساعی خود را بکار گیرند تا جایگاه نیروهای امدادرسان محفوظ و محترم شمرده شود تا همه انسانها با امنیت و آرامش از خدمات آنها در هر شرایطی بهره مند شوند. مصرانه تقاضا داریم فضای امن و امیدبخش و بیطرف وسایل و ادوات امدادرسانی برای اموری دیگر مخدوش نشود و از مسئولین می خواهیم در صورت صحت چنین خطایی نسبت به جلوگیری از آن اقدام عاجل را معمول فرمایند.امضا کنندگان : ..... "

همزمان از سوی انجمن های علمی و رسانه های جامعه پزشکی نیز نامه ها و بیانیه های دیگری در اعتراض به سرکوب مردم و اعمال خشونت بر علیه تظاهر کنندگان منتشر شد.

بدنبال این رویکرد و در مقابله با آن در تاریخ یازدهم مهر ماه جاری از سوی نهادهای اطلاعاتی و سرکوبگر،پیامک زیر برای تعداد کثیری از نمایندگان جامعه پزشکی ارسال شده است :

"نماینده محترم مجمع عمومی نظام پزشکی

در شرایط حال حاضر کشور دشمن در صدد سوءاستفاده از هر حرکت خلاف منافع ملی علیه تمامیت ارضی و خدشه به امنیت کشور است. نگارش یا امضاء بیانیه یا هر اظهار نظری در جهت اهداف دشمن به بهانه های مختلف عنوان مجرمانه داشته و پیگرد قضایی به همراه خواهد داشت.

مرکز مقابله با جرائم سازمان یافته"

همانگونه که ملاحظه میشود، سرکوب اندیشه و نظر مخالف ، در شرایط خیزش مردمی " زن  زندگی  آزادی"، به شکلی عریان و با محتوایی تهدید آمیزو با هدف ساکت کردن صدای آزادیخواهانه در جریان است. دستگاه سرکوب اندیشه مراکز و نهادها و سازمانهای متعدد و متنوعی را برپا کرده است. البته همه آنها با روشها و ابزارهایی مشغول بکار هستند که همنوعان و اسلاف ایشان در اقصی نقاط گیتی و در همین مملکت در دوره رژیم سلطنت عمل میکرده اند. اگر تهدید و فشار و سرکوب، در جایی از دنیا توانسته است دیکتاتورها را نجات بدهد، این حضرات هم میتوانند به نتیجه بخش بودن کارهایشان امیدوار باشند.

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.