رفتن به محتوای اصلی

زنده یاد دکتر فریبرز رئیس دانا و مبارزات او

زنده یاد دکتر فریبرز رئیس دانا و مبارزات او
شنبه, 28. مارس 2020 - 11:01

این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران به طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی از جمله گروه " به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان " ، حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی و کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی) برگزار میشود.

سوالات مطرح شده در جلسه تلگرامی جمعه ۸ فروردین

- به نظر شما چرا دکتر رئیس دانا که یک چپ بود حتی در میان گروهها ی ملی هم انقدر محبوب بود؟

- اگر ممکن است در مورد بیماری دکتر رئیس دانا بیشتر توضیح دهید.

- چرا در کشورهای لیبرال تفکرات چپ و احزاب سوسیال امکان رقابت و ازادی بیان دارند اما در کشورهای با تفکرات چپ به لیبرالها یا سایر تفکرات غیر چپ اجازه فعالیت داده نمیشود و عمدتاً تک حزبی هستند آیا تفکر چپ ذاتاً با دموکراسی در تضاد است؟

- تا آنجا که می دانیم علت زندانی شدن دکتر رییس دانا اشکالات و انتقادات جدی او به آزاد سازی قیمت ها تحت لوای دروغین هدفمندی یارانه ها بود. صحت این انتقادات جدی امروز برهمه اثبات شده است. چه تفاوتی بین نظر کارگران و زحمتکشان قبل و بعد از زندان نسبت به ایشان می بینید؟

- در انتشار عکس ها و ویدئو ها ما شاهد نزدیکی فعالان کارگری و دانشجویی و زنان در کنار ایشان هستیم. علت این نزدیکی و تاثیرات آن را چگونه ارزیابی می کنید.

- آیا با توجه به تیتر گروه به یاد رفیق رییس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان ، شما چه توصیه ای برای سایر رفقا دارید تا با استفاده ازاین امکان بوجود آمده، درجهت اتحاد نیروهای چپ که یکی از اهداف عمده رفیق فزیبرز بود گام های عملی و مؤثری برداریم؟

- رفیق فرج الهی، اخیرا دوستی روزنامه نگار زندگینامه دکتر رییس دانا را را در یاد داشتی به عنوان اینکه ایشان یک مارکسبست لنینیست بوده و هستند و مضمون نوشته طوری بود که به چپ نو گرایشی نداشته و ندارند نمیدانم نطر شما در این مورد چیست؟

قبل از انقلاب حزب توده تشکلات قوی در میان کارگران داشت چرا از ان تجربیات رو دیگر احزاب بین جوامع کارگری نمیشود پیاده واجرا کرد ؟ با درود.

- مواضع دکتر رئیس دانا در مورد سوریه و مقابله با داعش را ممکن است بیشتر توضیح بدهید.

- چرا اکثر سندیکاها و صنوف خودشان را از احزاب چپ مبرا میکنند؟ آیا این به خاطر سرکوب هست یا اینکه هنوز اندیشه سوسیالیستی در این سندیکا ها را برای احقاق حقوقشان ضروری نمیدانند؟ باسپاس.

- با سپاس از تهیه کنندگان برنامه تقدیر از حقوقدان حامی زحمتکشان و رحمت خدا بر او . سوال: دیدگاه دکتر رییس دانا در سمت گیری و چگونگی مناسبات مبارزات صنفی کارگران با نیروهای سیاسی چگونه بود؟

- بطورشفاف بیان ڪنید ڪه درڪ ایشان ازسوسیالیزم با اندیشه مارڪس همسو بود یا درڪی مجزا ازسوسیالیزم وعدالت طلبی درحوزه مبارزه واجرا داشتند؟

- رفیق فرج الهی ایا بعد از فروکش کردن این ویروس برنامه ای برای بزرگداشت دکتر رییس دانا بر سر مزارشان دارید یاد عزیزش گرامی

- من یک کارگر هستم و در صنعت برق فعالیت دارم . یک سؤالی دارم باتوجه به اینکه مبارز با سرمایه داری جدا از مبارزه با امپریالیسم نیست، چرا اینقدر امپریالیست امریکا را عمده میکنیم!؟ آیا مبارزه با بشار اسد جدا از امپریالیزم امریکا است؟

- چرا نیروهای چپ نتوانسته اند برای حل مسائل جامعه وحدت عمل داشته باشند؟

- با درود، منهم پس اززندان و از دست دادن ۲۲سال سابقه دبیری بعلاوه محرومیت از حقوق اجتماعی، مجبور شدم برای تامین معاش خانواده ۴نفری به کاری تن بدهم که هیچ ارتباطی به رشته تحصلیم نداشت، دقیقاَ درک میکنم که رفیق عزیزمون ، چه فشاری رو تحمل کرده، نمیدونم چرا رفیق فریبرز هیچگاه این مشکل مالی رو با من درمیان نگذاشت، چون درصنعت دوستانی داشتم که میتوانستند از دانش ایشان استفاده کنند؟

 

دیدگاه‌ها

مراد ظهرابی

معتقدم چپ آزادی و عدالت خواه در داخل کشور، و برخی از این اردو در خارج کشور، پس از عبور از دوران حذف سیاسی، با توجه به برآمدن مستقل جنبش طبقه کارگر و در هم آمیختگی آن با سایر زحمتکشان و آزادی خواهان، در درون این جنبش طبقاتی نهادینه شده و مورد پذیرش جامعه ی عمومی قرار گرفته است‌ .
با استناد به گفته ی مارکس:
توده ها با عمل اجتماعی خود تئوری می سازند و از تئوریها درس می گیرند،
به علت پیوند ذاتی نوین بین چپ و طبقه، با درس گیری از عمل طبقه، شرایط برای تدوین تئوری آموزنده به طبقه، برای این چپ فراهم شده است. لذا امر سازماندهی نظریه پردازان و کنشگران برای توضیح تئوری ها به درون طبقه، امری حیاتی است. این امر می طلبد که یک هسته منسجم مورد نیاز است.

باورم براین است که نسل انقلاب، هم به علت ساختار فیزیکی و هم تحرک پذیری، نمی توانند نقش رهبری را داشته باشند. اما بی شک انتقال دهنده ی تجارب گرانبهای خود، در این زمینه خواهند بود.

ی., 29.03.2020 - 07:52 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.