رفتن به محتوای اصلی

اتحاد تاریخی چپ‌ها در فرانسه ‎

اتحاد تاریخی چپ‌ها در فرانسه ‎
جمعه, 6. می 2022 - 00:16
 
اتحاد مردمی

اتحاد مردمی

انتخابات پارلمانی :
 
چپ فرانسه  برای  پیروزی در انتخابات پیش روی مجلس و تشکیل  دولت آینده ،متحد  به میدان خواهد رفت. رخوت بعد از  شکست چپ در انتخابات ریاست جمهوری  اخیر، جای خود را به مستی و شادی اتحادی داده است که موجی از امید را برای به‌دست گرفتن قدرت برانگیخته است.
 
بعد از ملحق شدن  حزب سوسیالیست  فرانسه به توافق  به‌دست آمده در بین  حزب “نافرمانان “ (سرکشان) به رهبری ژان لوک ملانشون و سبزها  و حزب کمونیست، این اتحاد جدید بعد از چندین روز مذاکره و چانه‌زنی  بر روی نمایندگان هر منطقه و یک برنامه مشترک  با نام «اتحاد جدید مردمی محیط زیستی و اجتماعی» تشکیل شد، یک حرکت بی سابقه با اتحاد جدید، بر روی یک برنامه عبور از گذشته، بلندپروازانه و رهایی‌بخش که بسیار امیدوارکننده می‌باشد . این امیدواری غیر قابل تصور تا مدتی پیش از روز سه شنبه، ۳ مه، که سالگرد پیروزی جبهه مردمی در سال ۱۹۳۶ بوده، افزایش بیشتری یافته‌است. فابین روسل  دبیر اول حزب کمونیست فرانسه  با اعلام این‌که ما باید به امید  و انتظار عظیمی پاسخ دهیم" به این توافقنامه پیوست. او اعلام کرد "ما خوشحالیم که  این اتحاد این جمع را تقویت می‌کند  و ما چشم‌انداز یک پیروزی در انتخابات (پارلمانی  )ماه ژوئن  را در افق می‌بینیم  .
 
خانم «کلمانتین اوتن»  از رهبران حزب “سرکشان“ و نماینده مجلس هم ضمن  استقبال  از این اتحاد، اعلام کرد که «ما در یک نقطه عطف (پیچ )تاریخی زندگی می‌کنیم و  این غیر قابل تصور بود که کمونیست‌ها در این اتحادیه جدید خود جای کامل خود را نمی‌داشتند." آقای “استفان پو“ نماینده مجلس از حزب کمونیست نیز اعلام کرد که «این یک خبر خوش و فوق العاده است که می‌تواند منجر به یک رویداد تاریخی و ضروری برای فرانسه گردد. من هم‌چنین این موافقتنامه را به عنوان ایجاد یک اتحاد پایدار، حداقل برای پنج سال آینده، به منظور ایجاد یک نیروی آلترناتیو واقعی در سمت چپ  جامعه فرانسه می‌بینم.  شورای ملی حزب کمونیست فرانسه  در روز سوم ماه مه، بعد از مشورت با فدراسیون‌های  مناطق مختلف با ۱۲۰  رای موافق و ۲۵، رای مخالف و ۱۳ رای عدم شرکت این توافق نامه و اتحاد را تصویب نمود .
 
hjphn lvnld 2

متحد، فردا از آن ماست!

 
به‌موجب  این موافقتنامه نمایندگی ۵۴ منطقه برای حزب کمونیست در نظر گرفته  شده است. (۱۰۰ نمایندگی برای حزب “اروپا اکولوژیست سبزها “ پیش بینی شده است). این تعداد نمایندگی، تضمین کننده مخارج انتخاباتی حزب کمونیست فرانسه و داشتن یک گروه پارلمانی در مجلس آینده  و علی‌الخصوص توافق بر روی پروژه  دولت آینده خواهد بود. از موارد مورد توافق این  اتحاد، افزایش  «فوری» حد اقل دستمزدها  به ۱۴۰۰ یورو خالص (بعد از کسر مالیات‌ها ) تقلیل سن بازنشستگی به ۶۰ سال، تضمین استقلال مالی برای جوانان، تثبیت قیمت‌ها  محصولات  ضروری اولیه ، برنامه‌ریزی زیست محیطی و «ریشه کن  فقر »می‌توان نام برد. به قول استفان پو «این برنامه ای‌است که زندگی مردم را  بلافاصله بهبود می‌بخشد و قدرت خرید زحمتکشان خیلی سریع با مسدود کردن قیمت‌ها و بالا رفتن دستمزدها  افزایش خواهد یافت، خدمات عمومی هم بهینه سازی خواهد شد ....» 
 
-ملی کردن مجدد  دو شرکت بزرگ الکتریسته  فرانسه (EDF، و Engie )
 
پس از دو هفته مذاکراه، حزب کمونیست موفق شد مجموعه‌ای از پیشنهادات جدیدی را به شرکای خود بقبولاند. این توافقنامه شامل" بازسازی خدمات عمومی  وایجاد مشاغل جدید دولتی در بخش بهداشت، آموزش و پرورش، حمل و نقل و حمل و نقل ریلی است.” ساخت مسکن عمومی،  نظارت بر کم کردن تدریجی  اجاره‌ها  نیز پیشرفته هایی حاصل شده  است. و بسیاری از برنامه های  حزب کمونیست که سال‌های سال  برای آن مبارزه می‌کرد  را می‌تواند از طریق این اتحاد عملی نماید.  مانند "ملی کردن مجدد دو شرکت بزرگ الکتریسته، بزرگراه ها، فرودگاه ها "و بانک‌های  ارائه دهنده خدمات عمومی"  و حق مداخله و شرکت  کارمندان در تصمیم گیری‌ها و اداره شرکت‌ها "یا مبارزه علیه فرار مالیاتی"، گرفتن مالیات از سرمایه در همان سطحی که از  کار  مالیات گرفته می‌شود "و برقراری  مجدد مالیات بر دارائی (ISF). جمهوری ششم هم  در برنامه است.  
 
اتحاد مرمی ۳

متحد شوید
لعنتیها !

 
-چپ دیگر نمی تواند  با شقه کردن صفوف خود به حکومت کردن  ماکرون  کمک کند.
 
از نکاتی که می‌تواند در این اتحاد مشکل ساز شود، مسئله هسته ای می‌باشد که ظاهرا بر روی آن به وضوح تصمیم گرفته نشده‌است، و می‌تواند در مجلس  مورد تصمیم‌گیری قرار گیرد.
 
خانم ساندرا  رگول(اکولوژیست)که از ورود کمونیست‌ها در این اتحاد استقبال می‌کند، می‌گوید: "مجلس ملی برای گفتگو در باره  این موضوع (انرژی هسته ای )در نظر گرفته شده  است، دیدگاه های مختلف ما باید در یک مجموعه زندگی کنند." توافق با کمونیست ها اکثریت پلورالیستی را فراهم می کند که در آن حزب کمونیست می تواند یک گروه پارلمانی متشکل از حداقل 15  نماینده ،را دارا باشد . کلمانتین  اوتن ( حزب نافرمانان  )می گوید: با یک اتحاد و توافق   بر اساس این مواد و نه  تنها بر اساس تقسیم ساده پست های انتخاباتی ، "ما در مقابل چشم فرانسوی ها قابل اعتماد شده و این چیزی است که نیروی در قدرت را خشمگین میکند ."هدف ما روشن است: کسب اکثریت  کرسی های مجلس ملی برای  تشکیل دولت و اداره کشور.
 
- استفان پو  (کمونیست )می‌گوید :«پیروزی ممکن است. ماکرون  به بدترین شکل  انتخاب شده‌است، بسیاری از رای دهندگان دور دوم  انتخابات ریاست جمهوری (انتخاب بین امانوئل مکرون و مارین لوپن) را نمی‌خواستند و تمایل به اتحاد در بین مردم بسیار بزرگ است. همه چیز برای ایجاد یک پویائی وجود دارد که بلوک ما را نسبت به انتخابات ریاست جمهوری تقویت نماید. این  اتحاد می‌تواند امید ایجاد کرده و رای دهندگان چپ را  به‌طور بی‌سابقه بسیج نماید، من مطمئن هستم،  پویایی  به لطف این ائتلاف با ماست و اصلا قابل مقایسه با انتخابات مجالس قبلی نخواهد بود. اریک کوکرل نماینده مجلس از حزب (نافرمانان) می‌گوید:
 
«این واقعیت است که ما یک دور سوم به انتخابات ریاست جمهوری، با ژان لوک  ملانشون به عنوان نامزد پست نخست وزیری، را تحمیل می‌کنیم ، به‌ویژه با برنامه‌ای که امید زیادی  برای مردم ایجاد می‌کند."
 
ساندرا رگول شماره ۲ حزب سبزها معتقد است که "قدرت این ائتلاف، در سبد پیشنهادی مشترک بسیار قوی و متعدد با حفظ ویژگی‌ها و پیشنهادهای هر حزب می‌باشد ". به گفته او، “اتحاد جدید مردمی” «یک اقدام استثنایی است که می تواند تاریخی شود» .
 
این “اتحاد جدید مردمی  محیط زیستی و اجتماعی“ امیدوار هست که در روز شنبه ۷ مه با معرفی ۵۷۷ نامزد برای انتخابات پارلمانی تبلیغات مشترک انتخاباتی خود را شروع کند. به گفته  استفان پو‌(کمونیست )  «این اتحاد پاسخی به معضلات بزرگ  امروز جامعه  ماست».این امید در این لحظه از تاریخ که حوادث  شتاب می‌گیرند، می‌تواند جنبش پرقدرت و بزرگی را حتی در کف خیابان ایجاد کند». چون پیروزی در انتخابات پارلمانی که امروز ممکن به نظر می‌آید، پایان تاریخ نخواهد بود.
 
کلمانتین اوتن (نا فرمان )  معترف هست که حتی با کسب اکثریت در مجلس مشکلات به تنهایی حل نخواهد شد و‌کلید حل آن‌ها بسیج توده‌ای خواهد بود که با حمایت خود  امکان تحولات عمیق را که ما پیشنهاد می‌کنیم، ممکن می‌سازد.» درست مانند ۸۶ سال پیش در زمان تشکیل “جبهه مردمی “ در سال۱۹۳۶.
 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکتونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.