رفتن به محتوای اصلی

«از کردستان تا تهران»: «مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر ولایت، این همه سال جنایت»

«از کردستان تا تهران»: «مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر ولایت، این همه سال جنایت»
زنان در صف مقدم: «نام تو رمز می‌شود»
سه‌شنبه, 20. سپتامبر 2022 - 16:48

 

تجمع، اعتراض و اعتصاب مردم علیه جمهوری اسلامی از کردستان فراتر رفت و شهرهای دیگر از جمله تهران را در بر گرفت. برپایه‌ی تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، روز دوشنبه۲۸ شهریور، کسبه‌ی بازار شهرهای اشنویه، بانه، بوکان، پاوه، پیرانشهر، دهگلان ، روانسر، سردشت، سقز، سنندج، کامیاران، کرمانشاه، مریوان، مهاباد، نقده در اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران،  از بالا کشیدن کرکره های مغازه‌هایشان خودداری کردند.

5

 اعتراضات آرام مردم در شهرهای مختلف اما توسط حکومت به خشونت کشده شد. بنا به گزارشات درگیری میان مأموران امنیتی با معترضان در دیواندره  به تعطیلی کامل این شهرانجامید و جو شهر سقز زادگاه مهسا امینی در روز دوشنبه نیز هم‌چون روزهای قبل جو حکومت نظامیِ بود، همه‌جا نیروهای امنیتی مستقر شده‌بود، مغازه‌ها کلاً تعطیل‌ و حتی ادارت دولتی هم از ظهر تعطیل بودند. بنا به گزارش نهادهای حقوق بشری دو نفر از معترضان در شهر سقز، و دو نفر نیز در شهر دیواندره «با شلیک مستقیم» کشته شده‌اند.هم چنین از مجروح شدن یک دختر ۱۰ ساله در بوکان در تیراندازی ماموران ضد شورش گزارش داده‌اند. خبرها حاکی است  که گلوله به سر این کودک اصابت کرده و حال او وخیم است. گزارش‌ها از شهرهای بوکان، پیرانشهر و مهاباد حاکی از اعزام نیروهای ضدشورش از شهرهای مجاور به این شهرهاست.

۲

گزدر تهران معترضان در بلوار کشاورز شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «ایرانی بسه دیگه/ غیرتت را نشون بده»، «می‌جنگیم، می‌میریم/ ایرانو پس می‌گیریم»، «توپ، تانک، فشفشه/ آخوند باید گم بشه» و «این آخرین پیامه/ هدف خود نظامه» سر داده‌اند. هم چنین ویديوهائی که منتشر شده‌است  نشان می‌دهد در نزدیکی میدان ولیعصر معترضان همچنین شعار «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر جمهوری اسلامی»، «می‌کشم، می‌کشم/ هر آنکه خواهرم را کشت»، «ننگ ما، ننگ ما/ رهبر الدنگ ما» و «چشم و چراغ ایران/کردستان، کردستان» سر دادند. در ویدیوئی دیگر ازاین اعتراضات، معترضان علیه پسر علی خامنه‌ای، شعار می‌دهند و فریاد می‌زنند: «مجتبی، بمیری، رهبری را نبینی». در تداوم اعتراضات در شب نیز  فریاد «مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر ولایت، این همه سال جنایت» نیز در تهران شنیده شده‌است.  اصفهان، رشت، مشهد، ارومیه و گوهردشت نیز از دیگر شهرهایی بود که تظاهرات در آنها به رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی راه یافته‌است.

1

دانشگاه‌ها هم دیروز مرکز تجمع داشنجویان معترض بود. گروهی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران روز دوشنبه در محوطه دانشگاه تجمع کرده و علیه مقامات جمهوری اسلامی شعار دادند که با دخالت نیروهای بسیجی و حراست دانشگاه، تجمع آن‌ها به خشونت کشیده شد. ویدئوهای منتشر شده حاکی است  که دانشجویان این دانشگاه شعارهای «می‌کشم می‌کشم/ هر که خواهرم را کشت» و «بسیجی برو گم شو»  به مقابله با نیروهای سرکوب حکومت برخاسته اند. دانشجویان دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک) همچ‌نین بیانیه ای نیز انتشار داده‌اند  در آن بیانیه تاکید کرده اند که «قتل سیستماتیک و ددمنشانه مهسا امینی توسط مأموران گشت ارشاد، نماد ۴۴ سال سرکوب و وحشی‌گری است که نظم فعلی موجودیت و بقای خود را با آن گره زده و فضای خفقان را بر جامعه تحمیل کرده است».

ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد معترضان در شامگاه ۲۸ شهریورماه‌ شعار «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر» سر می‌دهند. مکان این ویدیوها تهران و رشت تشخیص داده شده است.

4

دانشجویان دانشگاه تهران نیز با شعار «مرگ بر دیکتاتور» در روز دوشنبه دست به اعتراض زدند. همچنین تجمعات اعتراضی در دانشگاه‌های دیگر از جمله هنر تهران،  طباطبایی،  تربیت مدرس و اصفهان برگزار شد. خبرگزاری تسنیم از تجمع‌های دانشجویی در دانشگاه‌های بهشتی و مدرس در تهران منتشر کرده و بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، دانشجویان دانشگاه علامه نیز به صف معترضان پیوسته‌اند.

3

با مرگ مهسا امینی، در بازداشت پلیس تهران، اعتراض‌های به حجاب اجباری و عملکرد گشت ارشاد شدت بی‌سابقه‌ای گرفته است.از زمان اعلام جان‌باختن مهسا امینی اعتراض‌ها در شهرهای مختلف آغاز شده است. در مراسم خاکسپاری در سقز هم بسیاری از زنان حاضر نیز حجاب از سر برداشتند.

در تظاهرات ۲۸ شهریور تصاویر حاکی از  حضور زنان گسترده‌ی زنان در سطح خیابانها و اعتراضات در شهرهای است. زنان جوانی که با خشونت حکومت جان باخته‌اند به نماد اعتراض‌ها علیه حجاب اجباری و جمهوری اسلامی شده‌اند. روی سنگ مزار مهسا امینی نوشته شده است که نام تو نماد می‌شود. در تجمعات روزهای اخیر هم این روی پلاکاردهای بسیاری از زنان نوشته شده بود« نام تو رمز می شود».

 

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکتونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.