مقالات کارگری

تجمع امروز را در حالی برگزار می کنیم که بخش هایی از حاکمیت، در ستیزی آشکار با اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی، موج گسترده هجوم خود را به سمت کنشگران صنفی سراسر کشور نشانه گرفته است.

بنا به گزارشی که شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران منتشر نموده‌است معلمان بازداشت شده، آقایان رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و علی‌اکبر باغانی، طی روزهای گذشته، تحت بازجویی‌های شدید برای القای اتهامات غیر صنفی قرار گرفته اند.

ما امضاکنندگان این اعلامیه ضمن گرامی‌داشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، استقبال و حمایت از اعتراضات کارگران و معلمان و دیگر مزدبگیران را وظیفه‌ی جاری تمام نیروهای سیاسی طرفدار عدالت و آزادی می‌دانیم و در این راستا توان و امکانات خود را به کار می‌گیریم. ما نیروی های عدالت خواه ، حقوق بشری، جمهوریخواه دموکرات و ضد تبعیض بر دفاع از حقوق اقشار و طبقات زحمتکش و مزدبگیر و خاصه حق تشکل‌یابی مستقل که راه‌گشای همکاری‌های سازنده برای پایه‌نهادن ایرانِ فرداست تاکید داریم.

اتحاد جمهویخوان ایران، حزب چپ ایران (فدائیان خلق) و همبستگی جمهوریخواهان ایران طی یک پوستر در آستانه اول ماه مه روزجهانی گارگر پشتیبانی خود را از  تجمع معلمان و کارگران در این روز اعلام کرده‌اند.

حزب چپ ايران (فدائيان خلق)- فرانسه

حزب چپ ايران (فدائيان خلق) به مناسبت فرار رسیدن اول ماه مه روز جهانی کارگر از هم میهنان عزیز تقاضا می کند که صدای دادخواهی کارگران و دیگر جنبش های اجتماعی ایران را علیه جمهوری اسلامی که مانع اعمال اراده آزاد مردم و سد راه پيشرفت و تحول دمکراتیک جامعه است، پر طنین کنند. بدین منظور ما با برپایی چادری در مسیر راهپیمائی در همبستگی با کارگران و سندیکاهای فرانسوی در پاریس مطالبات جنبش کارگری و دیگر جنبش های اجتماعی ایران را  در معرض دید و اطلاع شرکت کنندگان قرار خواهیم داد و از هموطنان و یاران عزیز دعوت می کنیم با حضور خود این صدای حق خواهانه را پر طنین نمایند 

این جنگ عادلانه نیست؛ جنگ کارگران و زحمتکشان نیست؛ بر عکس بر ضد منافع مردم زحمتکش اکراین، روسیه و سراسر جهان است. بیایید تا علیه همه جنگها در جهان و برای صلح مبارزه کنیم.

جهت در روز جهانی کارگر، که نظام حاکم همه ساله مانع برگزاری آن می‌شود، لازم است که ما کارگران شاغل و بازنشسته، معلمان، زنان، جوانان دانشجویان و ... با اتحاد و همبستگی هرچه بیشتر و اتکا به سازماندهی و تشکل‌های مستقل خود و از این طریق گسترش مبارزات خویش، خواست‌های خود را به طور صریح و روشن اعلام نموده و با توجه به این وضعیت، همه هم طبقه‌ای‌های خود و پشتیبانان جنبش کارگری را به اتحاد عمل برای گسترش و تعمیق مبارزه حول محورهای زیر دعوت کنیم:

پنج تشکل دموکراتیک و سیاسی شامل: اروپرس، انجمن دوستی ایران و بلژیک ، انجمن فرهنگی و اجتماعی پرسپولیس، جمهوري خواهان سکولار و دمکرات ایران در بلژيک و حزب چپ ایران (فدائیان خلق)- بلژیک در جشن اول ماه مه روز کارگر که توسط یکی از بزرگترین سندیکاهای کارگری بلژیک اف.ژ. ت. ب.، در بروکسل برگزار می شود به صورت مشترک در بروکسل شرکت خواهند کرد

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

خواست ما کارگران پروژه ای و پیمانی کوتاه شدن دست پیمانکاران و لغو قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی در مراکز نفتی است.

شورای هماهنگی به تمام فرهنگیان شاغل و بازنشسته در ایران فراخوان می‌دهد که درتجمع روز پنجشنبه، اول اردیبهشت ۱۴۰۱، قدرتمندانه  و متحد شرکت نمایند.

دوستان ،علاقه مندان به روز جهانی کارگر،همراهان عزیز  اول ماه مه (یازده اردیبهشت) روز جهانی کارگر را به شکل مجازی جشن می‌گیریم. از شما دعوت می‌کنیم تا با ما همراه باشید.

روز ۲۳ فروردین ماه گروههایی از بازنشستگان نفت مقابل ساختمان صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان نفت در شهرهای تهران، کرمانشاه، اهواز، کرج و چند شهر دیگر تجمع اعتراضی برگزار کردند

 

 بزرگداشت اول ماه مه روز جهانی کارگردر کانادا

بیایید در کنار هم قطعنامه سراسری اول ماه مه داشته باشیم و درد مشترک مان را فریاد کنیم. برای پایان دادن به این بربریت اتحاد سراسری مان را به نمایش بگذاریم و بدین گونه روز جهانی کارگر را به روز اعتراض خود علیه وضعیت نابسامان معیشتی و زیستی مان تبدیل کنیم." معیشت، منزلت، حق مسلم ماست " 

روز شنبه ۲۰ فروردین، کارگران مدت معین شرکت های پتروشیمی تابعه هلدینگ خلیج فارس اقدام به تجمع اعتراضی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر نمودند. این کارگران پس از سال‌ها پیگیری قانونیِ مطالبات برحق خود بی‌نتیجه ماندن تمامی اقدامات خود، برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به موارد زیر دست به تجمع زدند

روز سه شنبه ۹ فروردین، کارگران بازنشسته صنعت نفت خواسته هایشان در سال ۱۴۰۱ را در ۲۲ بند بقرارزیر رسانه ای کردند

ما بعنوان شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت قبلا اعلام کرده بودیم که ما برده نیستیم که از بالای سر ما بر روی رقم دستمزدمان تصمیم گیری شود. ما اعلام کرده بودیم که ما نه تنها خواستار افزایش سطح حقوقها در رده های مختلف تخصصی هستیم بلکه با توجه به افزایش سرسام آور قیمت ها مزد هیچ کارگری نباید کمتر از ١٨ میلیون باشد. و این مطالبه ای بود از سوی بخش های دیگری از کارگران اعلام شده بود. اگر چه حتی این ١٦ میلیون نیز با توجه به تورم سرسام آوری که در پیش است به هیچوجه کفاف زندگی ما کارگران و ما مردم را نمیدهد. از جمله همکاران ارکان ثالثی ما بعد تر از حداقل دستمزد هجده میلیون صحبت کردند.

تحصن، تجمعات، اعتصابات و اعتراضات فزاینده و جاری اقشار زحمتکش محروم در سطح جامعه، سرکوبگران را در کف خیابان ها پس زده است چرا که دیگر کارد نیز از استخوان ما گذشته است .ما کارگران و تمامی زحمتکشان مشمول تعیین دستمزد و تمامی کارگرانی که ظالمانه از شمول قانون کار خارج شده ایم به هیچ وجه، تعیین مزد خفت بار کنونی را به وسیله نمایندگان سرمایه داران و کارفرمایان نمی پذیریم و علیه این شرایط برده وار دست از مبارزه متحد و پیگیرانه خود بر نخواهیم داشت.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

شورای هماهنگی بار دیگر برای بیداری مسئولین و آگاهی مردم شریف ایران روز سه شنبه ۳ اسفند را تجمع سراسری اعلام نموده است.ضمن سپاس از همه معلمان کشور که برای یازدهمین بار از آغاز سال تحصیلی به دعوت شورای هماهنگی لبیک گفته اند،اعلام می کنیم که صدای حق خواهی معلمان نه تنها با هیچ حربه ای خاموش نمی شود، بلکه پژواک صدای معلمان آموزه ای برای فریاد دردمندانی است که تنها راه رهایی از وضعیت اسف بار کنونی را مطالبه گری مستمر و خستگی ناپذیر می پندارند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

در حالی بهمن را به پایان می‌رسانیم و وارد آخرین ماه سال می‌شویم که حاکمیت به یکسال مطالبه‌گری مستمر و قانونی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کمترین توجهی‌ ننموده‌است. از سوی دیگر مشخص شده است که لایحه رتبه‌بندی شاغلان بعد از فراز و فرود فراوان، هیچ تغییری در زندگی و معیشت معلمان ایجاد نخواهد کرد. دولت نه تنها حاضر نیست ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان رتبه‌بندی در سال ۱۴۰۰ را تامین کند بلکه آخرین موضع‌گیری‌های رسمی نشان می‌دهد که وعده اجرای رتبه‌بندی در سال آینده سراب و فریبی بیش نیست

برای آگاهی شما متذکر می شویم که "هیات تجدید نطر بررسی تخلفات وزارت آموزش و پرورش" تصمیم نهایی خود را در مورد وضعیت شغلی محمد حبیبی، عضو هیات مدیره و سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، اعلام کرد. این هیات حکم اخراج محمد حبیبی از کار معلمی را با پرداخت مبلغی به عنوان خسارت صادر نمود. بنا به این حکم، محمد حبیبی برای همیشه از تدریس در بخش آموزش عمومی در ایران محروم شده است.

جنبش کارگری ايران در يکی از سخت ترين دوران فعالیت خود قرار دارد. وضعيت جنبش کارگری ايران، با توجه به حضور سنگین پاندمی کرونا در کشور و با وجود تلاش ها و اقدامات سندیکاهای مستقل کارگری مانند سندیکای کارگران شرکت توسعه نیشکر هفت تپه، معلمین و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در ایران وخیم تر شده و آزار و اذيت فعالان کارگری شدت گرفته است.

صادق کار

بە واقع دولت واقعی همین ها هستند و لاغیر هم از این رو اعتصاب کارگران نفت بە رغم صنفی بودنش لاجرم ماهیتی عمیقا سیاسی و ضد سیستمی دارد و چون از هر لحاظ در یک شرایط عمیقا بحرانی رخ دادە کە انبوهی از اعتراضات اجتماعی نیز موازی با آن در جریان است، با اقبال و حمایت وسیع و کم سابقە از طرف گروەهای اجتماعی غیر کارگری هم روبە رو شدە است.

صادق کار

کارکنان رسمی درخواست این نمایندە را لازم است جدی بگیرند زیرا بیم آن می رود کە با تغییر دولت این مصوبە هم تغییر دادە شود و کارکنان ستادی را از شمول آن خارج کنند. یگانە تضمین مطمعن برای اجرای این مصوبە همراهی کارکنان رسمی، با پیمانی و غیر رسمی در اعتصاب برای مجبور کردن دولت، مجلس و کارفرمایان برای تامین خواستە های همە کارگران و کارکنان است. همە آنها تنها با پیروزی این اعتصاب است کە بە خواستە هایشان خواهند رسید.

آنها تا کنون صدها کارگر را از کار اخراج کرده و می کوشند خانوادە‌های آن‌ها را با تحمیل گرسنگی بە مجازات برسانند. وظیفە انسانی و میهنی، اجتماعی و وجدانی همە ما حکم می کند کە با کمک‌های معنوی و مادی بە کارگران، بە یاری آنها و خانوادە های شان بشتابیم....

کارگران موقت اعتصابی "شوراهای اسلامی کار"، ایجاد شده توسط حکومت را نمی پذیرند، تشکلاتی که قرار است آن ها را نمایندکی کند، آن ها اعلام می کنند: «این شوراها ابزارهای کنترل کارگران بوده و در خدمت صاحبان شرکت ها هستند». آن ها هم چنین می افزایند: «همانند همکاران مان در نیشکر هفت تپه، فولاد اهواز و دیگر شرکت ها ما هیچ گاه ایجاد "شوراهای اسلامی کار" را نمی پذیریم و "شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت" صدا ما، نماد وحدت ما و کارگران است. ما سازمان های سندیکایی فرانسه، پا به پای اکثریت مردم ایران، و همراه با ایرانیان در سراسر دنیا، حمایت کامل خود را از مزدبران در حال مبارزه در ایران اعلام می کنیم.

گروه کار کارگری حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

رفقا و دوستان گرامی گروە کار کارگری حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در نظر دارد جشنی را بصورت مجازی به مناسبت روز جهانی کارگر در روز جمعە ٣٠ آوریل برگزار کند. برای ورود روی لینک اتاق زوم  و یا تصویر کلیک کنید.

 ساعت ۲۲:۳۰  به وقت ایران برابر با ساعت  ۲۰:۰۰ -۲۲:۰۰  به وقت اروپای مرکزی  ،ساعت ۱۱:۰۰ به وقت غرب آمریکا

  1. لینک اتاق زوم:   https://us02web.zoom.us/j/89792422002

جمعی از تشکلهای فعال در کانادا بطور زنده از طریق یو تیو ب برگزار می کنند؛

زمان: ساعت۳۰ :۱۲ شب به وقت ایران؛ ۴ بعد از ظهر شرق امریکا و کانادا؛ ۱۰ شب اروپا

گروه کار کارگری حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

فهرست مطالب:

- معنای کار (Labour ) و زحمت ( Work)

- ظهور مناسبات کار

- جابجایی‌های بلند مدت در مناسبات کار

- جابجایی‌هادر مناسبات کار چگونه رخ می‌دهند؟

و ...

گروه کار کارگری حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

فهرست مطالب:

- تاریخ شگفت انگیز نئولیبرالیسم

- روایت مرسوم از نئولیبرالیسم

- ماهی لغزنده نئولیبرالیسم

- تاریخ معنوی نئولیبرالیسم چه می‌گوید؟

- و ...

گروه کار کارگری حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

فهرست مطالب:

- اقتصاد شراکتی، آینده مشاغل و پساسرمایه‌داری

- فقط یک کلیک و خلاص

- جهان اُورلی و اقتصاد شراکتی

- برآمد رانت‌خواران

- کارآفرینان خُرد یا کارگران دیمی

- و ...

گروه کار کارگری حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

اول ماه مه روز جهانی کارگر خجسته باد!

صادق کار

پس از سقوط دیکتاتوری رضا شاە تا زمان کودتای ٢٨ مرداد کە فضای نیمە دمکراتیکی در کشور کم و بیش وجود داشت و گروە های اجتماعی چپ و ملی و اتحادیە های کارگری تا حدودی می توانستند از طریق احزاب و اتحادیە ها و رسانە های کە در اختیار داشتند فعالیت و از حقوق شان دفاع کنند، نیز کسی اندیشە مبارزە مسلحانە را بە خود راە ندادە بود. حتی از سال ٣٢ کە کودتا شد و دولت مصدق توسط کودتاچیان امریکایی و انگلیسی سرنگون و احزاب و اتحادیە های کارگری فعالیت شان ممنوع و تشکیلات هایشان تعطیل شد تا نیمە دوم دهە ٤٠ نیز کسی در فکر تشکیل گروە مسلح نبود.

جنگ کارگری

اگر کارگران اتحادیە و سندیکا داشتند کارفرمایان مجبور بودند با آنها قرارداد دستە جمعی منعقد کنند. در آن صورت طفرە رفتن برای کارفرما بسیار دشوارتر می شد. اعتصابات خود بخودی درست بە دلیل نبود تشکل هدایتگر است کە کمتر موفق می شوند بە اهداف شان برسند و دست آوردهای شان را از تعرض دوبارە کارفرمایان محفوظ نگاە دارند!

گروه کار پالتاک حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

گروه کار پالتاکی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) برگزار می کند:

سخنران: رفیق صادق کار - عضو شورای مرکزی و مسئول گروه کار کارگری حزب چپ ایران (فدائیان خلق)