سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱ اوت ۲۰۲۰

اصلاحات و انقلاب رنگی نیز به بن‌بست رسید، انقلاب دموکراتیک تنها راه حل است

۲۴ اسفند ۱۳۹۷

بحث و گفتگو با حشمت‌الله طبرزدی، دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران                                                                                

در تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

این گفتگو در تاریخ 24 اسفند 1397 برابر با 15 مارس 2019 انجام شده است

بخش اول

بخش دوم

 

 

تالار تلگرامی حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی

https://t.me/joinchat/CPd7yD6Wyge05cWD7X-r0w

پرسش‌های شرکت کنندگان در گفتگو:

- با درود

آیا شما فکر می‌کنید فروپاشی شوروی خواست مردم و طبقه کارگر بود یا یک کودتای سیاسی از بالا بود؟

- با درود. به نظر شما باتوجه به وضعیت جاری کشور و خفقانی که در آن حکمفرماست، آیا شرایطی که جامعه بتواند از این وضعیت خلاص شود، راهی در کوتاه مدت هست؟ لطفا بیان بفرمایید

- آقای طبرزدی، شما از «انقلاب پوپولیستی رضا پهلوی» صحبت کردید و از او بعنوان «کبریت بی‌خطر» که فعلا شانسی برای قدرت ندارد نام بردید و به درستی از منافع مشترک شاه و شیخ یاد کردید. با این وجود چرا برای وحدت حزبتان با اقای پهلوی تلاش نمودید و سایر نیروهای میهن‌پرست را تشویق به همکاری با ایشان نمودید؟

- شما در تحلیل گذار از جمهوری اسلامی دو پارامتر مهم را نادیده گرفتید:

۱- چلبی سازی توسط نیروهای نئولیبرال حاکم در امریکا، اسرائیل و عربستان سعودی که روی رضا پهلوی و دیگر نزدیکان او و همچنین مجاهدین سرمایه‌گذاری می‌کنند.

۲- امکان حمله نظامی

لطفا مواضع خود را در این دو جنبه روشن بیان بفرمایید.

- آقاى طبرزدى بادرود. به نظر شما كدام طبقات و گروه‌هاى اجتماعى در گذار و عبور از جمهورى اسلامى و رسيدن به آزادى، برابرى و عدالت اجتماعى باهم مي‌توانند متحد شوند و همكارى كنند؟

- با توجه به فحوای اصلی سخنان شما نظریه "انقلاب دمکراتیک" که مورد نظر شما است، مضمون اقتصادی و اجتماعی آن به طور مشخص چیست و چرا از اطلاق صفت "ملی" به انقلاب فرارو فاصله می‌گیرید و طفره می‌روید؟

آیا طرح این شعار ناقص، ناشی از بی‌توجهی به خصلت ضدامپریالیستی و استقلال‌طلبانه جنبش پیش رونده کنونی نیست؟

- پس از گفتگوی شما با آقای رضا پهلوی از طرف طرفداران ایشان مورد حمله و اتهام قرار گرفتید. آیا دوباره حاضرید با ایشان مذاکره نمایید و تجربه منفی دیگری را آزمایش نمایید؟

- نظر شما نسبت به چهار جریان جمهوری‌خواه که با هم همکاری می‌کنند چیست؟ آیا حزب شما تمایل به همکاری با آنها دارد؟ اگر جواب مثبت هست در چه سطحی؟

- درود و عرض ادب. جناب مهندس طبرزدی، آیا فکر نمی‌کند حداقل مبارزان و جنبش‌هایی که مبارزان معتبر در آن فعالیت دارند، بطور مشخص طیفی که در نظریه با هم هفکر هستند، در روش مبارزه به هم نزدیک و تشکیل یک تشکیلات منسجم فراگیر را بیاورند و خود باعث انشقاق در حرکت‌های اجتماعی که حداقل از سال 96 نشان داده از اپوزیسیون‌ها پیشی گرفتند، نشوند؟!

- چرا احمدی نژاد با اینکه در دوره ۸ ساله ریاست جمهوری همه بر نالایقی و هدر دادن اموال و روشن شدن دزدی‌ها هنوز آزادانه از این شهر به آن شهر می‌رود و سخنرانی می‌کند و هشدار به دولت می‌دهد و آزادانه هر چه خواست می‌گوید و کسی با ایشان مخالفت نمی‌کند؟ علت چیست؟

- احتمالا جهش رئیسی بعد از خامنه‌ای را در مقام رهبر می‌بینید؟

- سلام. تحلیل جنابعالی از حاکمیت در عرصه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی چیست؟ در شرایط فعلی تضاد چیست؟ راه برون رفت از این بحران چگونه است؟ آیا حل بحران در کف خیابان نیست؟

- جناب آقای طبرزدی

1 – حرکت‌هایی که به عنوان انقلاب رنگی در چند کشور مطرح گردید چه شباهتی با مفاهیم کلاسیک انقلاب دارد؟ چنانچه تعریف جدیدی برای انقلاب دارید لطفا جهت آشنایی ما بیان فرمایید.

2- در رابطه با تحول گسترده اجتماعی و یا انقلاب، جایگاه زحمتکشان ایران کجاست که شما تنها پارامتر حرکت به سوی انقلاب (و به قول شما انقلاب پوپولیستی) را رضا پهلوی و سلطنت‌طلبان می‌دانید؟

- بن‌بست سیاسی اقتصادی را بیشتر توضیح دهید. یعنی چه؟ بطور مشخص چه وقایعی نمود این بن‌بست هست؟

‌- انقلاب دموکراتیک شما در چارچوب سکولاریسم است. تضادهای آنتاگونیستی طبقات در سیستم بورژوا دموکراتیک شما از بین نخواهد رفت. راه حل شما چیست؟

- این واژه‌ی انقلاب دموکراتیک بیش از اینکه یک تز سیاسی باشد، یک واژه‌سازی سیاسی است. لطفا نقاط و نکات تعارض این مفهوم با اصقلاب را به صورت واضح بیان کنید.

تضمین دموکراتیک شما برای ایران بدون جمهوری اسلامی چیست که دوباره ارتجاع و ترور به ایران باز نگردد؟

- نتایج گلاسنوست و پروستریکا باعث فقیر شدن مردم شوروی سابق و تحقیر آنها شد. آیا شما هم چیزی مشابه این را برای مردم ایران می‌خواهید؟ گورباچف و یلتسین و شواردنادزه از نظر مردم شوروی سابق خائن قلمداد می‌شوند.

- تفاوت انقلاب پوپولیستی با انقلاب دموکراتیک چیست؟

- بادرود، شما دائما صحبت از نیروهای پوپولیست می‌کنید. برنامه شما برای پیروزی انقلاب دموکراتیک چیست و متکی بر کدام نیروهای اجتماعی و تشکل‌های موجود است؟ نظر شما نسبت به احزاب چپ و سوسیالیت و نقش آنها در انقلاب پیشنهادی‌تان چیست؟

- شما پایگاه طبقاتی نیروهای حاکم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- شما چه نسبت خویشاوندی با خامنه‌ای دارید؟

- بر چه اساسی وقتی اعلام تجمع می‌کنید و مردم به خیابان می‌آیند و جمعی دستگیر می‌شوند، برای آزادی آنها اقدام نمی‌کنید؟

- شما در طرح بحث خود می‌فرمایید باید منتظر شد تا حکومت فرو بپاشد، آیا انتظار به جای مبارزه پاسخ درستی است؟

- وجه مشترک رژیم شاه و جمهوری اسلامی چیست؟ چرا علیرغم قالب‌های فکری متضاد با هم کنار می‌آیند؟ رازش در چیست؟

- آقای طبرزدی خودتان میخواهید جه کاره بشوید؟ ظاهرا سودایی در سر دارید. نمی‌خواهید با پمپیو الالحساب یک نشستی داشته باشید تا تکلیف انقلاب دموکراتیک روشن‌تر شود؟

- در حاکمیت مدنظر شما راه حل برای عدالت اقتصادی و مبارزه با فقر چیست؟

- اقای طبرزدی خیلی‌ها بر این باورند که شما سوپاپ اطمینان رژیم هستید. دلیل‌شان هم این است که با هیچ گروهی سازش ندارید. در این باره دفاعتان چیست؟

- آقای طبرزدی در صورت امکان از مسیر تحول فکری خود از دوران روزنامه جبهه و چگونگی طی این مسیر بفرمایید.

- آقاى طبرزدى شما بعنوان دبيركل حزب دموكراتيک مردم ايران معتقد به آزادى تشكل‌هاى صنفى - سياسى و براى مثال آزادى سنديكاها و اتحاديه‌هاى كارگرى و همچنين احزاب چپ كه معتقد به برقرارى عدالت اجتماعى و عدالت اقتصادى و از بين بردن فقر از ايران هستند، هستيد؟

- قوی‌ترین و ضعیف‌ترین حلقه در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران چیست؟

- آیا شما در فعالیت سیاسی خود دارای امنیت نسبی هستید؟

- مدل اقتصادی پیشنهادی شما چیست؟

- آقاى طبرزدى با درود. به نظر شما كدام طبقات و گروه‌هاى اجتماعى در گذار و عبور از جمهورى اسلامى و رسيدن به آزادى، برابرى و عدالت اجتماعى باهم مي‌توانند متحد شوند و همكارى كنند؟

- در خصوص جلسه‌ای که با آقای پهلوی داشتید در باب نماد ملی بودن و نبودن، چرا این موضوع را به رای بین اپوزیسیون اعلام نکردید؟!

- درود و عرض ادب جناب مهندس طبرزدی، آیا فکر نمی‌کنید حداقل مبارزان و جنبش‌هایی که مبارزان معتبر در آن فعالیت دارند بطور مشخص طیفی که در نظریه با هم هفکر هستند، در روش مبارزه به هم نزدیک هستند و تشکیل یک تشکیلات منسجم فراگیر را بیاورند و خود باعث انشقاق در حرکتهای اجتماعی که حداقل از سال 96 نشان داده از اپوزیسیون‌ها پیشی گرفتند، نشوند؟!

- جناب طبرزدی بفرمایید تجربه شما برای برون رفت از این نسداد سیاسی چیست؟

- بدنه تشکیلاتی جبهه دموکراتیک بیشتر از کدام نیروهای اجتماعی و بویژه طبقاتی شکل گرفته است؟ باتوجه به اشاره‌تان درمورد اینکه رهبری جبهه در داخل ایران است، نقش‌تان در میزان سازماندهی اقشار و طبقاتی که به آنها متکی هستید در چه حد است؟

- جناب طبرزدی درود. گرامی، راه حل شما برای اتحاد معترضین و مخالفین چیست؟ جناب طبرزدی آیا می‌شود مکانی را در شهرها مخصوصا در کلان‌شهرها مشخص کرد تا معترضین صنفی و تجمعات اعتراضی مدنی و اعتصاب کنندگان بدانند در کجا تجمع کنندگان احتمال وجود معترضان دیگری هم هست و همچنین مردم عادی برانداز و مخالف هم حتی تک‌نفره می‌توانند در همین مکان‌ها به تجمعات و اعتراضات صنفی بپیوندند؟ اصلا رابطه‌ای بین جنبش‌ها و احزاب وجود دارد یا همگی وارد بازی نفاق و تفرقه شده‌اند؟ در ضمن وجود یک لیدر یا رهبر به شدت احساس می‌شود، لذا تقاضای اندیشه‌ای برای اتحاد بین مخالفین و اپوزیسیون‌های معقول وجود دارد؟

- درود جناب طبرزدی.

راه حل جنابعالی برای شروع قیام چیست؟ لطفا نقطه شروع قیام را اعلام فرمایید.

آیا صبر کردن در چنین شرایطی جایز است در حالیکه فقر در جامعه فراگیر شده و معیشت و بی‌بند و باری رو به افزایش گزارده است؟ آیا تدبیری در این مورد دارید؟

ملت تا چه زمانی باید منتظر فراخوان مدیران و مدبران و سلبریتی‌هایی باشند که اعلان موجودیت نمایند در جهت حضور و اعلان قدرت و فروپاشی نظام فعلی؟

- درود بر جناب طبرزدی.

بزرگوار دو سوال دارم خدمت شما.

۱. باتوجه به اینکه شعار تمامی اپوزوسیون‌ها مشترک و آنهم چنج رژیم و براندازیست، بفرمایید دلیل اینکه در این ۴۰ سال هیچ اقدامی برای تشکیل یک حزب واحد و اتحاد بین اپوزوسیون‌ها صورت نگرفته و در قالب یک حزب واحد با متحد کردن هواداران به سوی انقلابی مردمی پیش نمی‌روند چیست؟ مگر نه آنکه همگی شعار اتحاد می‌دهند بین مردم، پس چرا خودشان پیرو شعارشان نیستند؟

سوال بعدی اینکه جناب رضا پهلوی صریح اعلام کردند که نه نقش رهبر دارند نه لیدر. بفرمایید ایشان را در چه جایگاهی می‌بینید؟

- آیا سکولاریسم با سرمایه‌داری موافق هست یا مخالف؟

- درود

شما از فرمول‌هایی یاد می‌کنید که همه تقریبا منسوخ شده‌اند. باتوجه به نوع رفتاری ایرانیان در اعصار گذشته که در تمامی خیزش‌ها متضرر بودند، در عصر حاضر سر در گم هستند. برای ایران کنون چه راهکارهایی دارید؟

البته بایسته است فاکتوری ارائه شود که درخور نوع نگرش و عملکرد مردم هنگ کرده‌ی ایران از تعدد رفتارهای گاها مغرضانه و مهندسی شده‌ی اپوزیسیون‌ها باشد.

سپاس

- جناب طبرزدی در صحبت‌های شما که اشاره به سپاه کردید کل سپاه را زیر سؤال نبردید و گفتید قسمتی از سپاه. جناب پهلوی هم قبلا اعلام کردند که در فردای براندازی سپاه نقش در آینده ایران خواهد داشت.

می‌شود بفرمایید دلیل حمایت شما و جناب پهلوی از سپاه یا بخشی از سپاه چیست و راه فیلتر کردن سپاه خوب از بد چیست و اصولا به چه دلیلی سپاه باید نقش داشته باشد؟

- نمی‌شود هم دست رضا پهلوک را بفشارید هم دست نیروهای چپ را.

- با درود بر مهندس طبرزدی. من دو سوال داشتم یکی اینکه به نظر شما وقتی یک نیرویی مثل سپاه بالای سر نیروی ارتش و نیروهای نظامی دیگر هست، آیا امید هست نیروهای نظامی به مردم بپیوندند؟ اگر بله چگونه؟

دوم اینکه شما زمانیکه فردی مثل نسرین ستوده را خواستند آلترناتیو و رهبر جنبش ایران کنند مخالفت کردید و گفتید فردگرایی منجر به دیکتاتوری می‌شود. خب آیا مگر در نمونه‌هایی مثل گاندی این اتفاق افتاد؟ و اینکه اگر مخالف رهبری فردی هستید چرا با اپوزیسیون داخلی یه جنبشی شکل نمیدهید که لیدر مردم بشود؟ مردم ما اعتماد به نفس‌شان را از دست داده‌اند و برای همین است که دنبال لیدر می‌گردند و این به خودی خود بد نیست.

 

بخش: 

افزودن دیدگاه جدید