گزارشی از تظاهرات و راهپیمائی اعتراضی یکشنبه پاریس

تظاهرات روز یکشنبه در میدان جمهوری در پاریس
یک‌شنبه, 2. اکتبر 2022 - 15:41

گزارشی از تظاهرات و راهپیمائی اعتراضی یکشنبه پاریس

امروز پاریس شاهد یک راهپیمائی آبرومندانه بود. ارزیابی از جمعیت شرکت کننده دشوار است. راهپیمائی توسط جمعی که نامی بر خود نگذاشته بودند، اعلام شد. فرهنگسرای پویا ابتدا به نام خود برنامه راهپیمائی را اعلام کرد ولی بعد دعوت به تظاهرات را بدون نام منتشر نمود. تعدادی از جوانان نسل دوم مهاجرین پناهنده نیز از این حرکت حمایت کردند و از مردم فرانسه و ایرانیان خواستند در این راهپیمائی شرکت کنند. آزاده و بهاره اکرمی، آیلا نویدی، هیربد دهقانی آذر و اما د (Emma D) این بیانیه را امضا کرده بودند. تعدادی از افراد سرشناس از جمله مرجان ساتراپی و کیران کارگردان و بازیگر جوان ایرانی و تازه به میدان آمده که نامی آشنا برای فرانسویان در عرصه سینما شده است همراه چند چهره صاحب نام فرانسوی از این بیانیه جوانان حمایت کردند و در روزنامه لیبراسیون فرانسه منتشر کردند.

راهپیمائی از میدان جمهوری پاریس (ریپوبلیک) تا میدان ملی (ناسیون) که بیش از دو کیلومتر بود ادامه داشت. این راهپیمائی زیر باران شدید با جمعیتی که ارزیابی دقیق آن دشوار است (به احتمال زیاد چندین هزار تن بودند) آغاز شد و در میدان ناسیون به پایان رسید.

زمان راهپیمائی حدودا دو ساعت طول کشید. شعارها عموما عام و علیه جمهوری اسلامی و در دفاع از حقوق مردم بودند. برخی شعارها نیز به مناطق ملی قومی در پیوند با ایران داده شد. نظیر کردستان چشم و چراغ ایران جانم فدای ایران. از زابل تا تهران جانم فدای ایران و بدین ترتیب نام تمام مناطق را در پیوند با ایران به شکل شعارگونه بیان می کردند. اما به جز پرچم سه رنگ ایران و برخی پرچم های کوچک که روی خط سفید آن کلمه ایران و یا زن زندگی آزادی نوشته شده بود پرچم شیروخورشید و پرچم کردها نیز وجود داشت. پرچم شیروخورشید حدود بیست و شاید سی عدد بود که در نقاط حساس راهپیمائی و در بین جمعیت بالای سر شرکت کنندگان می چرخید. علاوه بر این در میدان ناسیون در میان جمعیت یک نفر با موزیک بلند سرود شاهنشاهی را پخش کرد که موجب نارضایتی شنوندگان خیر سلطنت خواهان شد.

پرچم بزرگی حدود به طول سی متر و عرض ۵ متر توسط عده ای در تظاهرات حمل می شد. روی پرچم هیچ نشانی نداشت اما در داخل پرچم عکسی از شیر و خورشید حک شده بود که بسیاری از افراد که آن را حمل می کردند از آن بی خبر بودند. این مجموعه رفتار در حرکات جمعی بسیار غیر دموکراتیک است و می بایست توسط نیروهای سیاسی و نهادهای مدنی افشا شود. اینکه هر جریان با آرم و نشان و پرچم خود ظاهر شود امریست پذیرفته شده و دموکراتیک مشروط به اینکه این نشانه ها در محدوده طرفدارانشان نمایش داده شوند. برافراشتن این نشانه ها بالای سر دیگران غیردموکراتیک، تفرقه افکنانه و آزار دهنده است. امیدواریم شرکت کنندگان در حرکات اعتراضی به تداوم کار مشترک بیاندیشند تا حرکات اعتراضی بتواند هر چه نیرومندتر برآمد داشته باشد.
 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و از چپ به راست، یعنی از آخر به اول، و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.