Direkt zum Inhalt

گوناگون

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران در دانمارک
فعالان کارگری حکومت ایران را متهم می‌کنند که با هدف ایجاد رعب و وحشت و جلوگیری از فعالیت‌های صنفی، آنها را با اتهامات غیرواقعی و سنگین هدف قرار می‌دهد.
«ما زنان چپ محبوس در زندان اوین بدیهی است که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکرده و نمی‌کنیم. چرا که: این قبیل انتخابات تلاشی است مذبوحانه برای نجات حکومتی مستاصل که دیگر مشروعیت خود را از دست داده است. کاندیداهای انتخاباتی به مانند هر دوره‌ی دیگر نماد پوسیدگی این رژیم فاشیستی هستند.
ما جمعی از حامیان منشور مطالبات حداقلی یقین داریم که مردم تحت ستم ایران، متحدانه و همبسته، مستمر و سازمان‌یافته بر اساس منشورمطالبات حداقلی تشکل‌های صنفی ومدنی ایران، در یک مسیرمشترک براساس خواسته‌های آزادیخواهانه، برابری‌طلبانه و سکولاریستی با هدف برچیدن بساط ضدانسانی این رژیم آپارتایدی به پیش خواهند تاخت .
به مناسبت نخستین ساِلگرد در گذشت پزشک مردمی، فدائی و زحمتکش دکتر احمد صابریان مراسمی در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ در قائم شهر بر گزار شد. برگزار کنندگان با اجرای برنامه های هنری و یاد آوری خاطرات احمد عزیز ' همچنین کمک های بی دریغش به مردم زحمتکش شهر و روستا، یاد و خاطره زنده یاد را گرامی داشتند. بخش هایی از فیلم مراسم را ملاحظه می‌کنید.
جمعی از فدائیان خلق ایران (داخل کشور)
ما ضمن تحریم فعالانه انتخابات هشتم تیر ۱۴۰۳ ریاست جمهوری اسلامی، نیروهای ترقیخواه و عدالت‌طلب و مدافعین آزادی و برابری را برای تحریمهای گسترده‌تر فرا می‌خوانیم و بر این باوریم که عدم شرکت در این نمایش انتخاباتی، مشروعیت‌زدایی از ماهیت رژیم سرکوب، شکنجه و اعدام، و خنثی کردن عوامفریبی سردمداران و حامیان آن و گرامیداشت یاد تمام انسانهایی است که در چهل و پنج سال گذشته جان بر سر آرمانهای خود فدا کرده‌اند.
تورکمن های دمکرات ایران
ما معتقدیم : مردم ما برای عبور از ج. اسلامی ،غیر از خود شان هیچ متحد استراتژیکی ندارد. تنها با اتحاد و همبستگی مردم است که می‌توان این رژیم را وادار به تسلیم نمود. تنها ضامن پیروزی مان اتحاد و همبستگی ماست.
گلرخ ایرایی
مردم از اصلاحات گذر کرده‌اند و شما هنوز بر جنازه‌های تلنبار شده‌ی جوانان ایران، وعده‌های محمد خاتمی را دوره می‌کنید. او در سال ١٣٩٨ . پس از کشتار معترضان، ما مردم را امواج مخرب خواند و قدردان مقام عظما شد. حالا دوباره به میدان آمده‌اید تا نوجوانی و جوانی نسل‌های بعد از ما را نیز همچون ما تباه کنید.
تورکمن های دمکرات ایران
جمهوری اسلامی در شرایطی به استقبال مضحکه ای بنام "انتخابات" می‌رود که در ابربحران های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و… غرق شده و دست و پا می‌زند. حل این بحران ها تنها با تغییر ساختاری این نظام میسر می باشد.
پروژه انتخابات با ساختار کنونی نظام، کاملا نمایشی و متکی بر اراده مردم نیست. از نظر ما هر رئیس جمهوری که با مهندسی انتخاباتی بیت رهبری و سپاه انتصاب شود، هیچگونه کارایی لازم برای تغییرات مثبت و اساسی در جامعه به نفع مردم را نخواهد داشت
ما در گذشت زنده یاد کریم محمدی را به نرگس محمدی و دیگر فرزندان آن پدر عزیز، دوست گرامی آقای رحمانی و علی و کیانا تسلیت میگوییم. با این امید که روزی این تیره‌روزی‌هایی که بهترین فرزندان این سرزمین دچارش شده‌اند، به پایان رسد.
ما شرکت زندانیان در مراسم تشییع و ترحیم عزیزان‌شان را از حقوق اولیه آنان می‌دانیم.
جمعی از فدائیان خلق ایران (داخل کشور)
 شرکت در انتخابات ضد دمکراتیک رژیم با هر توجیهی که باشد چشم‌پوشی بر جنایاتی است که این رژیم قرون وسطایی در طول بیش از چهار دهه گذشته در حق مردم ایران روا داشته و دادن مجوز به جنایتکارانی هست که سرکوب، شکنجه، تجاوز، شلیک به چشم جوانان معترض، کشتار مردم، سرکوب زنان و اخراج کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، پرستاران و دیگر اقشار جامعه را به پشتوانۀ رای‌های ریخته شده به صندوقها کماکان ادامه دهند.
نرگس محمدی
من هم با تحریم انتخابات نمایشی در کنار مردم آگاه و سربلند سراسر ایران از سیستان و بلوچستان تا کردستان، از خوزستان تا آذربایجان خواهم بود تا عدم مشروعیت جمهوری اسلامی و شکاف رژیم استبدادی سرکوبگر با مردم را اعلام نماییم.
باقر ابراهیم زاده
گرامی باد یاد رفقای فدایی که ۵۳ سال پیش، در زمستان ۱۳۴۹ در سیاهکل جان باختند. کمونیست‌های قهرمان و از جان گذشته‌ای که با آرزوی رهایی جامعه از قید استثمار و برای تحقق: نان، کار، آزادی و برای سوسیالیسم، به‌پا خاستند. از رفقای سیاهکل رفیق مهدی اسحاقی را همراه برادرم دکتر غلام ابراهیم‌زاده در خردادماه ۱۳۴۸ در بیمارستان نمازی شیراز دیدم.
جمعی از فدائیان خلق ایران (داخل کشور)
فدائیان خلق می‌توانند محور اتحاد و همگرایی احزاب و سازمانهای چپ کشورمان برای تشکیل جبهه‌ای گسترده و فراگیر از نیروهای ترقیخواه و دمکراتیک باشند. جنبش فدایی در کلیت خود ظرفیت لازم برای قبول چنین مسئولیتی را دارد. ما نیز به عنوان جمعی از فدائیان خلق ایران (داخل کشور) با گرایش‌های سازمانی متفاوت فدایی، بعنوان سربازانی از جنبش فدایی دوشادوش آنان گام برخواهیم داشت.
ما امضا کنندگان متن زیر به‌عنوان جمهوری‌خواهان سکولار و لاییک دمکرات ایرانی ساکن شهرهای مختلف جهان از فکرِ تشکیل نهاد هم‌گرایی جمهوری‌خواهان ایرانی در استکهلم پشتیبانی و به دیگر جمهوری‌خواهان ایرانی در دیگر شهرها و کشورها نیز پیش‌نهاد می‌کنیم برای ایجاد نهادی مشابه در شهر محل زندگی خود اقدام کنند.
جماعت ملی برای صلح عادلانه و پایدار میان فلسطینیها و اسرائیلیها از طرح "بیایید تا برای فلسطین راهپیمایی کنیم" استقبال و حمایت کامل می کند.
شهروندان منطقه پاریس و حومه بر پاکننده‌ این راهپیمایی هستند.
برای همزمانی با برگذاری اجلاس شورای اروپا در اول ماه فوریه ۲۰۲۴ که در بروکسل برگذار می‌گردد، راهپیمایی روز شنبه ۲۰ ژانویه از پاریس بسمت این شهر حرکت میکند.
زینا کواکس
اقدامات وحشیانۀ اسرائیل صحنه را برای رادیکالیزه شدن فلسطینی ها در جامعه ای که قبلا به شدت سکولار بود، آماده می کند.
ـ اول و مهمتر از همه، آتش بس باید اعلام شود و ومأموران صلح و حفاظت از آتش بس سازمان ملل متحد باید در سرزمینهای فلسطینی مستقر شوند، که همچنین اجازۀ غیرنظامی کردن قلمرو و ورود کمکهای بشردوستانۀ لازم را بدهند.
حسن بلوری
جهانشمول‌ترین و تعیین‌ کننده‌ترین سازه برای چرخیدن اجرامِ کیهانی کمیتی است بُرداری به نام تکانهٔ زاویه‌ای یا تکانهٔ دورانی. این کمیت برآیند نیروهایی است حاصل از عدم تقارن کامل در سیستم‌های فیزیکی (مانند گازها). این اصلی‌ترین دلیلِ چرخشِ اجرام کیهانی است. بی‌گمان بدون یک چنین سازه‌ای سرگذشت کیهان به‌شکل دیگری رقم می‌خورد و کوچکترین شباهتی با کیهان کنونی نداشت. به بیان دیگر، چنانچه کیهان از تقارن کامل برخوردار بود، شکل‌گیری کهکشان‌ها، ستاره‌ها، سیاره‌ها، حیات، از جمله ما انسان‌ها ناممکن بود.
کاظم صدقی نژاد که از نسل مبارزان نیمه دوم دهه چهل بود هنگامی که هنوز سازمان فدائی متولد نگشته بود ، با پویندگان راه مبارزه با دیکتاتوری همراه و همراز شد. کاظم در فروردین ۱۳۵۱ شناسایی و دستگیر شد اما هیچ اطلاعاتی از او لو نرفت. پس از چند ماه از زندان آزاد شد. او پس از آزادی از زندان یک تکیه گاه محکم برای مبارزه بود و تمام هستی و زندگی اش در خدمت به آرمان فدائی.
بباقر مؤمنی، مورخ، نویسنده، مترجم و کنشگر چپ‌گرای ایرانی، بامداد ۱۹ نوامبر ۲۰۲۳/ ۲۸ آبان ۱۴۰۲ در بیمارستانی در پاریس چشم بر جهان فروبست. این روشنفکر پیشرو که از جوانی به مبارزه‌ی سیاسی روی ‌آورد، تا سه سال پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، عضو فعال حزب توده ایران بود. در پی گسست از حزب توده، با شماری از روشنفکران انقلابی و هم‌رزمان پیشین، نبرد علیه دیکتاتوری شاه را ادامه داد. به کانون نویسندگان ایران پیوست که برای آزادی اندیشه و بیان در تکاپو بود.
ما، جمعی از فعالان مدنی، تشکل‌های حامی کودکان و نویسندگان حوزه کودک، که مسئولیت جمعی‌مان دفاع از حقوق کودکان، در هر کجای دنیا بدون توجه به نژاد و قوم و مذهب و جنسیت آنهاست، ضمن محکوم کردن اشغال و جنگ و نظامی‌گری در سراسر جهان، خواستار توقف فوری خشونت علیه کودکان هستیم و توجه همه‌ی دولت‌ها را به تعهدات بین‌المللی خود از جمله پایبندی به مفاد پیمان‌نامه‌ جهانی حقوق کودک جلب می‌کنیم.
علی اخلاصی با آنکه از سال ۱۳۹۷ خبر کوتاه شدن فاصله‌ با زندگی را از پزشکان شنیده بود، اما آن را آگاهانه پس می‌زد تا اطرافیان دچار رنج نشوند. او در جریان جنبش «زن – زندگی - آزادی» مشارکتی چنان پرشور داشت که جز خانواده‌ی آگاه به وخامت حالش، کسی نمی‌توانست دریابد علی با چه رنج درونی باز هیچ تظاهراتی را از دست نمی‌دهد. وی تا استراسبورگ و بروکسل دوردست هم رفت تا در آخرین مجال زندگی نیز، وظیفه‌ی همراهی همه‌عمری‌ خود با مردم بپاخاسته‌ بر جای آورد.
فصلنامه‌ی مُروا شماره ۱۵ تابستان ۱۴۰۲ انتشار یافت, موضوع این شماره: جمهوری و جمهوریخواهی در ایران hsj. همکاران این شماره: دکتر کاظم کردوانی، دکتر مهرداد درویش پور، رضا علیجانی، دکتر منصور فرهنگ، پویان اصلانی، ژاله وفا، حجت نارنجی، دکتر مهران مصطفوی، بهروز خليق، فرخ نعمت پور، دکتر حسن نادری، دکتر همایون مهمنش، جهانگیر گلزار، دکتر رضوان مقدم، ایمان فلاح، دکتر فرید اشکان، دکتر رضا قرشی، علی صمد و امید اقدمی
گروه هماهنگی نهادهای چپ و دمکراتیک
کارگران و مهاجرین و پناهندگان افغانستانی متحدین کارگران و زحمتشکان در ایران و دارای منافع مشترک اند. دستیابی به زندگی انسانی کنار هم بدور از نژادپرستی، ملیت پرستی، ناسیونالیسم، ستم، تبعیض و استثمار در گرو از میان بردن بانیان اصلی فقر و بی حقوقی یعنی طبقه حاکم در ایران است.
ما نهادهای چپ و دمکراتیک هم صدا با تمام انسان‌های صلح دوست و شرافتمند سراسر جهان، ضمن محکوم کردن این نسل کشی و ویرانگری اسرائیل؛ خواستار توقف بی‌چون و چرای آن هستیم. ما در هر جا که هستیم ضمن شرکت در اعتراضات اجتماعی در کشورهای مختلف در تقویت جنبش اجتماعی بر علیه دولت اسرائیل و نسل کشی مردم فلسطین تلاش می کنیم.
طرح هر گونه شرط و شروط از سوی دو طرف و حامیان آنها و اختلال عملی در اجرای این اولویت ضروری، به عنوان یک نقطه سیاه در تاریخ ثبت خواهد شد. مشاهده درد و رنج غیرنظامیان، به خصوص کودکان بی گناه غزه که قربانیان بزرگ این جنگ خونین شده اند، باید هر وجدان انسانی را تحت تاثیر قرار دهد. نهادهای مستقلی هم چون سازمان بهداشت جهانی و سازمان عفو بین الملل لحظه به لحظه این فجایع را رصد و گزارش می کنند.
جمعی از فدائیان خلق ایران (داخل کشور)
در چنین شرایطی وظیفه جامعه جهانی صلح‌طلب، مردم آزادیخواه، نیروهای ترقیخواه و چپ و مدافعین همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌ها است که: با تمام قوا به مخالفت با ادامه جنگ برخیزند و خواستار آتش‌بس فوری شوند؛ تجاوز، اشغالگری و نسل‌کشی دولت راستگرا و نژادپرست اسرائیل و نابودسازی فضاهای زیست انسانی و زیرساخت‌های غزه و کرانه باختری توسط ارتش اسرائیل را محکوم کنند؛ به دفاع از حقانیت تاریخی مردم فلسطین در حق تعیین سرنوشت خود و داشتن کشوری آزاد و مستقل برخیزند؛ نقش مخرب دولت‌های امیریالیستی آمریکا، بریتانیا، ناتو و اتحادیه اروپا و دولت‌های حامی بنیادگرایی اسلامی همچون جمهوری اسلامی را در روند صلح افشا کنند؛
جمهوری اسلامی ایران نه تنها آزادی مردمِ ایران را سلب کرده که با سیاست‌های تنش آفرین و جنگ های نیابتی خود صلح و امنیت و هم‌‌‌زیستی مسالمت‌آمیز را در منطقه ما به خطر انداخته‌‌ و از جمله در نتیجه این سیاست‌ها است که سایه جنگ و نابودی بر کشور ما سایه افکنده‌است. 
گذشته از مخالفت عملی دولت اسرائیل، جمهوری اسلامی با مصوبه سازمانِ مللِ متحد در باره‌ی «دو کشور، دو دولت»، چون راه حلِ مناسبی برای بحرانِ ریشه‌دار منطقه، مخالفت کرده و با حمایتِ نظامی و سیاسی و مالی از گروه‌های افراطی و بنیادگرا چون حماس، حزب‌الله و جهادِ اسلامی، یکی از مخالفان اصلی صلح در منطقه است. 
همسر عزیز و پدر گرامی همیشه در قلب ما هستی
IN GEDENKEN AN
Hassan Darwichpour
23. Januar 1951-14 Oktober 2023
23. Oktober 2023
um 11 Uhr: Trauerfeier & Beisetzung Südfriedhof Essen
Luhrmannstr. 123
45131 Essen
ca. 13-16 Uhr. Trauerkaffee. Zur Kluse An der Kluse 27B 45133 Essen
Herzlichen Dank für die Anteilnahme und für Euer Kommen!
Gilan, Gela & Gilak
قلب مهربان دوست نام‌آشنا حسن درویش پور، در پی بیماری کاهنده‌ی جسم و جان، روز ۲۲ مهر ماه ۱۴۰۲ (۱۴ اکتبر ۲۰۲۳) از تپش بازایستاد و خبر تلخ این درگذشت، بسیاری را در اندوه نشاند. ما ضمن ابراز تاسف عمیق از فقدان حسن درویش پور و گرامی‌داشت نام و یاد مانای این انسان پرشور، اندوه سنگین وارده را به همسر و غمخوار او گیلان عزیز، به دختر پرمهرش ِگلا و پسر مهربانش گیلک صمیمانه تسلیت می‌گوییم و برای‌ این عزیزان و دیگر بازماندگان حسن درویش پور شیفته‌جان، بردباری و تندرستی آرزو داریم.
خشنودی را که از رزم مشترک، همراه دارم، برای یکایک شما! بعلاوه زندگی و سیاحت آن اندازه که ممکن باشد و دست یابی به شناخت فرهنگ ها و تمدن های گوناگون را برایتان آرزو می کنم. لیکن این، تنها با زیستن در کشوری دیگر حاصل نمی شود، بایست در آمیخت با تمامی فرهنگ های کشوری که در آن زندگی می کنیم
ابوالفضل محققی
شهر زندان بزرگی است؛ که یا باید تن داد، یا با مشت گره کرده، رسیده به مرز جنون به خیابان درآمد. کامیون های سیاه با باری از زنجیر و نامردانی مسلح نشسته در آن در شهر می گردند. باسیاهه ای بزرگ از معترضان، که یا می کشند یا به زنجیرشان می کشند. کسی بر در می کوبد.
آرام بختیاری
سرنوشت هر فلسفه ای وابسته به تفسیر آن است. هرمنوتیک یا هنر تفسیر می کوشد متون قدیمی و گذشته را در رابطه با زمان، شرایط تشکیل، بیوگرافی و انگیزه خالق و نویسنده بفهمد و در اختیار خواننده بگذارد.
آرام بختیاری
بیکن می گفت: "الهیات و فلسفه را باید از هم جدا کرد، چون مخلوط و التقاط آن دو، به هر دو آسیب می رساند.  متافیزیک را باید از علم بیرون کرد، عقل و ایمان و دین باید هرکدام در حوزه خود کوشش یا دخالت کنند"
احد واحدی
هر حرکت موثری و هر اعتراضی به نابسامانی ها و بی‌عدالتی ها در جامعه، قلب تپنده شما را به یاد من خواهد آورد. از این که شما در لحظه پیروزی عشق و مهربانی با ما نخواهید بود، بسیار غمگینم، ولی یاد شما در جدال با تاریکی ها و در انفجار نور و تشعشع آفتاب همواره با ما خواهد بود.
آرام بختیاری
لیبرالهای دانشگاهی در غرب، سوسیالیسم تخیلی را سوسیالیسم پیشین یا سوسیالیسم آغازین مینامند... آنها مدعی اند که عظمت سوسیالیسم تخیلی به اندازه سوسیالیسم علمی و مارکسیسم است.