Direkt zum Inhalt

اعلامیه‌ها و بیانیه‌های حزب

دفتر شورای مرکزی حزب چپ ایران
هنوز مدتی از آزادی فرزندانش نگذشته بود، که در غم سنگین از دست دادن فرزند دلنبدنش میر محمد علی ملکوتیان نشست. رفیق محمد علی از مبارزان کمونیستی بود که در سال ۱۳۴۸ دستگیر و پس از آزادی در سال ۱۳۵۳، دوباره در همان سال دستگیر و تا ۱۳۵۶ در حبس ماند. او که در جریان انقلاب در تسخیر مراکز سرکوب استبداد نقش بالائی داشت، غروب ۲۲ بهمن سینه پر مهرش در هنگام تسخیر پادگان جمشیدیه با گلوله سرکوبگران از تپش باز ایستاد.
حزب چپ ایران درگذشت مادر زهرا دستمالچی را به خانواده،‌ دوستان و یاران و بازماندگان او و به رفیق میرشجاع ملکوتیان تسلیت می گوید.
حزب چپ ایران - فرانسه
حزب چپ ایران- فرانسه این پیروزی را به مردم فرانسه که کارنامه درخشانی در مبارزات عدالت‌خواهانه وضد نژاد پرستانه دارند و جبهه نوین مردمی فرانسه، شادباش میگوید و خود را همراه و درکنا ر همه نیروهای تبعیض ستیز، عدالت جو و دموکراسی خواهی می داند که راست افراطی را برنمی تابند.
گروه کار جوانان حزب چپ ایران
گروه کار جوانان حزب چپ ایران، ضمن گرامیداشت یاد تمام جانباختگان راه آزادی و عدالت در جنبش دانشجویی، و خاصه جانباختگان ۱۸ تیر، دادخواهی برای قربانیان را اصلی خدشه‌ناپذیر می‌داند. ۲۵ سال از ۱۸ تیر گذشته است، اما هنوز نه آمرین و عاملین جنایت محاکمه شده‌اند و نه در رابطه با قربانیان جنایت اطلاعات کاملی وجود دارد.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران صدور حکم اعدام برای فعال کارگری، شریفه‌ محمدی را مردود و محکوم نمودە و همگان را برای مبارزه علیه این حکم، لغو آن و آزادی بی‌درنگ و بدون قید و شرط شریفە محمدی از زندان فرا می‌خواند. ما هم‌چنین از همە‌ی تشکل‌های کارگری، مدنی، حقوق بشری، احزاب، وکلا و مردم دعوت می کنیم برای لغو این حکم جابرانە و آزادی شریفە محمدی تلاش نمایند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران بر این باور است که تحریم گسترده‌ی انتخابات ۸ تیر، تداوم جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» نمایش قدرت شکوهمند دیگری در برابر حکومت جمهوری اسلامی به مدنی‌ترین شکل آن بودکه دستاوردهای بی بازگشت به ارمغان آورد. این موفقیت را پاس داریم و با تاکید برموضع خود، در این دور هم سیاست تحریم را به یک برآمد جمعی و ملی برای مقابله‌ی آشکار با رژیم تبدیل کنیم. تجربه‌ی دور اول انتخابات نشان داد که به اتفاق می‌توان نقشه‌های رژیم را نقش بر آب کرد.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران ضمن اعلام همبستگی با کارگران اعتصابی و پشتیبانی قاطع از خواست‌های آنان، کارگران را بە حفظ و تحکیم اتحاد و همبستگی و کوشش برای گسترش هرچە بیشتر دامنە‌ی اعتصاب کە از الزامات موفقیت هر اعتصابی است، فرامی‌خواند. ما هم‌چنین بازداشت تعدادی از کارگران اعتصابی را محکوم می‌کنیم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران استرداد حمید نوری را محکوم می‌کند؛ این اقدام را وهن دستگاه قضائی سوئد، توهین به خانواد‌های دادخواه کشتار ۶۷ در زندان‌های ایران و تشویقی بر سیاست گروگانگیری جمهوری اسلامی می‌داند. روشن است که آزادی حمید نوری، تاثیر تاریخی محاکمه‌ی او در یک دادگاه عادلانه را از بین نخواهد برد. محاکمه‌ای که در آن نه فقط حمید نوری، بلکه کل رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی در جایگاه متهم نشسته بود و در تاریخ دادخواهی مردم ایران یگانه بود و ماندگار خواهد بود.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران همگان را به دوری از مضحکه‌ی انتخاباتی جمهوری اسلامی در هشتم تیرماه و تحریم فعال نمایش رسوای رژیم فرامی‌خواند؛ با شعار «نه» به جمهوری اسلامی، آری به جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی»، مقابله با ترفند‌های رژیم را به فرصتی برای برآمد مشترک و گسترده‌ی نیروهای جمهوریخواه چپ، دموکرات و همگامی با همه‌ی نیروهای آزادی‌خواه و دموکراسی‌خواه کشور، در جهت رهائی از جمهوری اسلامی و بنیان یک جامعه‌ی آزاد با حکومتی متکی بر آراء آزادانه‌ی مردم تبدیل کنیم
دفتر شورای مرکزی حزب چپ ایران
نام و یاد البرز بابااحمدی برای هر آنی که او را از نزدیک آزموده است و برای هر آن کسی که در باره‌ی او حتی فقط چند کلمه‌ای بخواند یا بشنود، می‌ماند. حزب چپ ایران از درگذشت این فدایی فداکار عمیقاً ابراز تاسف می‌کند و خود را همراه اندوه هر عزیزی از خانواده‌‌ی‌ وی و هر دوست و آشنا با البرز می‌داند که در سوگ او نشسته است‌. ما این درگذشت تلخ را صمیمانه به هر آزادی‌خواه، دمکرات و عدالت‌خواه ایران و به هر رفیقی که شانس آشنایی و به ویژه همکاری نزدیکی با البرز بابااحمدی سختکوش خستگی ناپذیر داشته است، تسلیت می‌گوییم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب ما همواره سیاست همگرائی و همکاری بین نیروهای چپ و مدافع منافع کارگران و دیگر مزد و حقوق‌بگیران را برای تاثیرگذاری موثر این نیروها در سپهر سیاسی کشور دنبال کرده‌است و در شرائط کنونی نیز بر اهمیت این جهت‌گیری پافشاری نموده و بر همفکری و همگامی بیشتر در بین نیروهای چپ تاکید دارد.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران قتل‌عام و کشتار مردم فلسطین را مصداق جنایت علیه بشریت می‌داند. دولت‌های قدرتمند غرب و در راس آن‌ها آمریکا به خاطر پشتیبانی از اقدامات دولت اسرائیل در این کشتار‌ها مسئول هستند. مماشات آن‌ها با دولت اسرائیل و انتقادهای غیر موثر آن‌ها واکنشی برای آرام کردن افکار عمومی، اما در عمل، مشوقی برای ادامه‌ی این وضعیت توسط دولت اسرائیل است. جهان باید علیه این بیدادگری به‌پاخیزد. دولت نتانیاهو مسئول این کشتار فجیع و متهم به جنایت علیه بشریت است و باید سران آن به‌پای میز محاکمه کشیده‌شوند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
مرگ رئیسی نه جای تاسف دارد و نه از نظر سیاسی مهم است. تنها دریغ این است که چرا زنده نماند تا از سوی دادگاه مردم محاکمه‌ شود و عمرش در پشت میله‌های‌ زندان به پایان رسد. از نظر سیاسی نیز مرگ این کارگزار مطیع ولی فقیه که نقشی جز اجرای دستورات و عمل به تمایلات او نداشته، اهمیت خاصی ندارد؛ به ویژه این که او در مقام ریاست جمهوری میان همانند‌هایش ناکار‌آمدترین آن‌هاست.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
ما با استقبال از تصمیم‌ تاریخی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواستار به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی شورای امنیت این سازمان و تمامی دولت‌های دموکرات و مدافع صلح و امنیت در جهان هستیم. ما در عین حال، موضع جانبدارانه‌ی دولت آمریکا را مانع اصلی در برابر اقدامات بین المللی برای پایان دادن به مناقشه‌ی کنونی بین اسرائیل و فلسطین می‌دانیم و خواهان اجرای بدون قید و شرط قطعنامه‌های سازمان ملل و عملی شدن راه حل تشکیل دو کشور هستیم. ما در لحظه‌ی کنونی، برداشتن چنین گامی را تنها امکان صلح بین فلسطین و اسرائیل و تنش‌زدائی از مناسبات این دو می‌دانیم.
شورای مرکزی حزب چپ ایران
کشور ما آبستن انفجار‌های دیگری است. هر اقدام ضد مردمی رژیم می‌تواند جرقه‌ای در انبار باروت نارضایتی مردم باشد. اعتراضات مردم به اشکال مختلف ادامه دارند. سرکوب تنها وسیله‌ای است که حکومت با توسل به آن بر سرپاست. اما تنها با سیاست سرکوب نمی‌توان جامعه‌ای را که بالای هشتاد میلیون جمعیت دارد و مدام در تلاطم است، اداره کرد. فشار و جنایت رژیم، مبارزه را از خیابان عقب نشانده، اما به درون محل کار و زندگی مردم کشانده‌است.
دعوت مشترک سە حزب برای برگزاری هرچە با شکوهتر روز جهانی کارگر در کانادا
اول مە مە روز جهانی را هرچە باشکوهتر برگزار کنیم و با شرکت درآن صدای حق طلبانە زحمتکشان میهن مان را بە گوش اتحادیە ها برسانیم
حزب دمکرات کردستان ایران -کانادا
حزب چپ ایران - کانادا

حزب کوملە - کانادا
حزب چپ ایران از همصدا شدن جریانات چپ و آزادیخواه و دوستدار طبقات فرودست جامعه در این راهپیمائی استقبال می کند. در شرایط کنونی این جریانات حداقل می توانند به طور مستقل اما در کنار همدیگر همبستگی خود را با کارگران و زحمتکشان ایران به نمایش بگذارند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران بار دیگر تشدید تعرض مداوم رژیم بە حقوق کارگران شاغل و بازنشستە و اتخاذ سیاست‌های فقرآور را کە باعث راندە شدن بیش از نیمی از جمعیت کشور بە زیر خط فقر شدە، محکوم می‌نماید و از مبارزات کارگران برای افزایش دستمزد‌ها، حقوق بازنشستگی، حق اعتصاب و تشکل، آزادی کارگران و معلمان زندانی و دیگر زندانیان سیاسی و مدنی، لغو قراردادهای موقت کار، رفع تبعیض جنسیتی و همەی مطالباتی کە در منشور ١٢ مادەای و نیز منشور ۶ ماده‌ای امسال تشکل‌های مدنی و کارگری آمدە، پشتیبانی می‌کند.
مراسم مشترک بمناسبت اول ماە مە روز همبستگی بین المللی کارگران جهان در کاناد با شرکت:
کمیتە برگزاری اول ماە مە حزب کمونیست کانادا
حزب کمونیست سودان- کانادا
هواداران حزب کمونیست شیلی
حزب تودە ایران- کانادا
پاکستانی های پیشرو- کانادا
و حزب چپ ایران- کاناد
زمان شنبە ٢٧ آوریل
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران ضمن ابراز نفرت از حکم جنایتکارانه‌ی بی دادگاه‌های جمهوری اسلامی از همه‌ی جریانات سیاسی و نهادهای طرفدار حقوق بشر تقاضا می‌کند که دوشادوش همدیگر صدای اعتراض خود را علیه این بیدادگری به گوش مردم ایران و جهان برسانند. هر صدایی که علیه این بیدادگری بلند شود موثر است و اگر این صداها هماهنگ شوند تردید نکنیم که حکومت قرون وسطایی جمهوی اسلامی را به عقب خواهد نشاند. نگذاریم مرزبندی‌ها صدای اعتراض ما را علیه اعدام کم رمق کند. لحظه‌ی حساس کنونی را دریابیم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
با تمام قوا باید در برابر تعرض جدید جمهوری اسلامی و رهبر آن خامنه‌ای به حقوق اولیه و انسانی زنان ایستاد. ما همه‌ی نیروهای مدافع جنبش مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، احزاب و سازمان‌های دموکرات، چپ و نهادهای حقوق بشری را به کارزار گسترده برای مقابله با تعرض حکومت علیه زنان شجاع کشورمان فرامی‌خوانیم. با همبستگی و مبارزه‌ی سراسری تهاجم حکومت برای تحمیل مجدد حجاب اجباری را به شکست بکشانیم! همبستگی و مقاومت یک‌پارچه تنها راه پایان دادن به این رژیم و دستیابی به آزادی، دموکراسی، برابری و عدالت اجتماعی است.
شورای مرکزی حزب چپ ایران
شورای مرکزی حزب چپ ایران با تاکید بر لزوم پیشبرد مبارزه‌ا‌ی گسترده برای مخالفت با هرگونه اقدام نظامی و تشدید فضای تنش و تخاصم منجر به جنگ، اعلام می‌دارد؛ ما همه‌ی نیروهای دمکرات پایبند به اعاده‌ی صلح که مرزبندی قاطع با هرگونه جنگ‌افروزی دراند، به همراهی و همکاری فرامی‌خوانیم. ما هرگونه تلاش برای سوق دادن جمهوری اسلامی  به جنگ را چه از جایگاه تشویق و چه از موضع  تحریک آن صورت بگیرد، در مغایرت با منافع و امنیت کشور می‌دانیم.
دفتر شورای مرکزی حزب چپ ایران
پرویز بابائی نویسنده و مترجم توانای کشورمان بعد از عمری تلاش برای تغییرات فرهنگی و سیاسی در ایران، چشم بر جهان فروبست. حزب چپ ایران درگذشت پرویز بابائی را به خانواده‌ی ارجمند او، به جامعه‌ی روشنفکری ایران، کانون نویسندگان ایران و یاران و دوستداران پر شمار این رفیق پرتلاش، تسلیت می‌گوید. یادش گرامی باد!
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران با اعلام انزجار از سخنان رهبر مستبد جمهوری اسلامی براین باور است که این خیال که بتوان آب رفته را به جوی بازگرداند، توهمی بیش نیست. حکومت امروز ناتوان تر از آن است که بخواهد و بتواند طرح حجاب اجباری را در ابعاد کل کشور چون سال‌های پیش عملی سازد. اعتراض به دخالت ماموران حکومت در زندگی خصوصی حق مردم است. این اعتراضات به هر میزان پردامنه‌تر شود به همان اندازه نیز قابل اجرا‌تر می‌شود.
روابط بین المللی حزب چپ ایران
در مواجهه با بحران‌ها - خواه سیاسی، اجتماعی یا محیطی زیستی- ما در کنار هم هستیم. تعهد دو حزب ما به سیاست سبز، برابری اجتماعی و حقوق فردی تزلزل ناپذیر است. ما و شما به عنوان نیروهای مترقی، می‌دانیم که قدرت جمعی ما در همکاری، گفتگو و حرکت به سوی اهداف مشترک نهفته است.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران سال نو را، به یاد همه مبارزان دلاوری که در مبارزه علیه استبداد حاکم و برای دستیابی به آزادی، برابری و عدالت جان باختند، به مردم آزاده‌ی ایران، به زندانیان سیاسی در بند، به خانواده‌های جانباختگان راه‌ آزادی و عدالت اجتماعی، به زنان و مردانی كه عليه تبعيض و بی‌حقوقی مبارزه می‌کنند، به کارگران، زحمتکشان، آموزگاران و بازنشستگان که برای رسیدن به خواست‌های به‌حق خود به اعتراض و اعتصاب ادامه‌ می‌دهند، به نویسندگان، روشنفکران و هنرمندان، که پرچم آزادی‌خواهی را برافراشته نگاه‌داشته‌اند، به همه‌ی تلاشگران آزادی، دموکراسی و سوسیالیسم شاد باش می‌گوید.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران ادامه‌ی جنگ اسرائیل در غزه را فاجعه‌بار و مصداق کشتار جمعی و عمدی مردم این منطقه می‌داند. ما ضمن محکوم کردن دوبارە‌ی جنایات اسرائیل در غزە، انزجار خود از ادامه‌ی این جنگ هولناک را اعلام می‌داریم و تلاش‌های مسئولان سازمان ملل و دیگر نهادهای حقوق بشری برای توقف نسل کشی در غزە و برقراری آتش بس را ارج گذاشته، خواستار آن هستیم که با تمام قوا در مقابل جنایت سازمان‌یافته علیه مردم غزه بایستند.
روابط بین المللی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران خواهان تلاش مشترک همه نیروهای ترقیخواه، دمکرات و چپ منطقه در دستیابی به صلح در منطقه است. حزب شما نقش مهمی در همراه شدن این نیرو ها با یکدیگر دارد، صمیمانه دست شما را برای عملی کردن آن، می‌فشاریم. ما بر همکاری های مشترک دو جزب در مقابل دسیسه نیروهای خارجی تاکید می‌کنیم." زمانی که متحد باشیم آمادگی بیشتری در ایفای آرمانهای ملی خود داریم".
گروه کار زنان حزب چپ ایران
گروه کار زنان حزب چپ ایران، روز جهانی زن را به زنان شجاع و آزاده ایران که با وجود همه موانع، خشونت ها، شکنجه ها، زندان ها، تبعید ها و محرومیت ها همواره پرچم دار شکستن ساختارهای تبعیض آمیز، مبارزه با ستم و ستمگری و استواری در امید بخشی برای ایجاد آینده ای بهتر بوده اند و هستند تبریک می‌گوییم . 
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران ضمن ابراز همدردی و همبستگی با مردم سیل زده‌ی سیستان و بلوچستان، از همه‌ی هموطنان عزیز می‌خواهد به هر طریقی کە می‌توانند به یاری سیل‌زدگان این منطقه که جزو محروم‌ مانده‌ترین مناطق کشور است، بشتابند. ما از دوستداران حزب می‌خواهیم دوشادوش نیروهای اِمدادرسان جامعه، با ایجاد نهادهای مردمی، بهره‌گیری از ابتکارات مناسب و تلاش برای خنثی کردن موانع حکومتی، به یاری آسیب‌دیدگان سیل بشتابند. ما بر این باوریم که جمهوری اسلامی تمایل و برنامه‌ای برای کمک به سیل‌زدگان ندارد.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران با استقبال از رویگردانی یک‌پارچه‌ی مردم از نمایش انتخاباتی رژیم جمهوری اسلامی، بر این باور است که حتی اگر دیگران از ابعاد تحریم بی‌سابقه‌ی این انتخابات بی‌خبر مانده باشند، مقامات اصلی امنیتی، نظامی حکومت و شخص رهبر مستبد آن خوب می‌دانند که رژیم دیگر جایگاهی در بین مردم ندارد. بدون تردید این بار صدای «نه» به «انتخابات»‌ بیش از هر زمان دیگری، در گوش عاملان سرکوبگر حکومت طنین انداز شده و لرزه بر اندامشان خواهد انداخت. این اقدام خجسته، اعلام شکست حکومت و پیروزی مردم بود.
گروه کار ملی - قومی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران معتقد است رفع انواع تبعیض و از جمله تبعیضات ملی و قومی ، از الزامات محوری ایران دموکراتیک فرداست. به باور ما به رسمیت شناختن و پذیرفتن تنوع ملی و قومی برای ساختن یک جامعه واقعاً فراگیر و دموکراتیک ضرورت تام دارد. آموزش به زبان مادری نه تنها وسیله‌ای برای حفظ میراث فرهنگی بلکه ابزاری قدرتمند برای ارتقای همبستگی ملی است. تنوع زبانی در ایران یک ثروت عمومی است که باید از آن انواع بهره‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به سود همه‌ی مردم کشور برد.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران از هم‌وطنان می‌خواهد که با تحریم فعال انتخابات فرمایشی و نرفتن پای صندوق‌های رای، «نه» به رژیم را پر‌طنین‌تر کنند. تحریم فعال این انتخابات با شعار «نه» به جمهوری اسلامی، فرصت دیگری برای برآمد مشترک و گسترده‌ی نیروهای جمهوریخواه چپ و دموکرات ایجاد می‌کند، تا در جهت برکناری رژیم فاسد و تبهکار و سرکوبگر جمهوری اسلامی گام بردارند. نه به انتخابات نمایشیی رژیم در این دوره، آری به جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» است. با خالی گذاشتن حوزه‌های رای‌گیری، مبارزه برای برکناری جمهوری اسلامی را پرتوان‌‌تر سازیم.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران، با درس آموزی از نتایج انقلاب بهمن ۵۷، این بزرگ‌ترین و پردامنه‌ترین رخداد تاریخ معاصر ایران، بر این باور است که باید از گذشته‌ی تلخ بعد از انقلاب بهمن ۵۷ آموخت و در فکر ساختن آینده‌ای بهتر برای کشور و مردم ایران در تحولات پیش‌ِ رو بود. انقلاب‌ها زمانی به وقوع می‌پیوندند که همه‌ی راه‌ها برای تحول در جامعه مسدود شده‌باشد. امروز هم جامعه‌ی ما بعد از چهل و پنج سال در بن‌بست دیگری گرفتار آمده‌است و ما با سیر تحول انقلابی دیگری مواجهیم که در راه است و می‌تواند بنیان جمهوری اسلامی را از جای‌برکند.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب ما در پنجاه و سومین سالگرد «سیاهکل»، همه‌ی نیروهای برآمده از این جنبش تاریخی و نیز دیگر نیروهای چپ را به گفت‌وگو، هماهنگی و همکاری عملی در جهت یک اتحاد فراگیر و ایجاد بلوک چپ در دفاع از منافع کارگران و زحمتکشان و تحقق آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی فرامی‌خواند. بگذار چپ امروز هم مثل چپ آغازگر در «سیاهکل» و بعد از آن، تحولی دیگر در سپهر سیاسی چپ و توانمندسازی آن ایجاد نماید.
هیئت سیاسی - اجرائی حزب چپ ایران
حزب چپ ایران بار دیگر پشتیبانی خود را از اعتصاب و مطالبات بە حق کارگران فولاد اعلام و بر همبستگی با کارگران فولاد تاکید می‌کند. ما اعتصاب و داشتن تشکل را از حقوق بدیهی کارگران می‌دانیم و بە تبع آن، هر نوع تعرض برای سرکوب این اعتصاب را محکوم نمودە و از سایر کارگران و عدالتخواهان خاصە مردم اهواز دعوت می‌کنیم با حمایت از اعتصاب کارگران فولاد تلاش‌هایی را کە برای سرکوب اعتصاب انجام می‌گیرد، بی‌اثر سازند.