Direkt zum Inhalt

کارگری

کمپین حقوق بشر ایران
صدور حکم اعدام شریفه محمدی، فعال کارگری، در راستای کارزار گسترده سرکوب جنبش کارگری در ایران است که طی ماه‌های اخیر به شکل قابل توجهی شدت گرفته است. مقام‌های جمهوری اسلامی در فاصله ابتدای سال خورشیدی تا  روز ۲۷ تیر ۱۴۰۳ شمار زیادی از فعالان کارگری را به حبس‌های سنگین محکوم کرده است.
ما از تمامی نهادهای حقوق بشری، سازمان‌های بین‌المللی، دولت‌های دموکراتیک، و تمامی افراد و سازمان‌هایی که به حقوق بشر، آزادی و عدالت اجتماعی متعهد هستند، درخواست می‌کنیم که با فشار به رژیم ایران، برای لغو حکم اعدام شریفه محمدی و آزادی تمامی زندانیان سیاسی و رعایت حق تشکل برابر با مقاولە نامە های سازمان بین المللی کار تلاش کنند.
روز۲۰تیر شرکت ماموت واقع در کیلومتر۲۰ اتوبان کرج به قزوین ، بعد از پل کردان نرسیده به پل هشتگرد که بزرگ ترین شرکت سازنده کانتینر. کفی تریلر و کانکس و هم‌چنین یخچال‌های پیشرفته برای کشنده ها وکامیون‌ها و کامیونت ها در خاور‌میانه است، از ۵۰۰۰هزار کارگر خود ۴۰ درصد (۲۰۰۰نفر) را اخراج کرد.
همه وجدان های آگاه، همه انسان های آزادیخواه و همه کارگران و زحمتکشان تنفر خود را از صدور حکم اعدام بر علیه شریفه محمدی و هر آزادی خواه دیگر را محکوم کرده و برای آزادی فوری و بی قید و شرط این افراد که ظالمانه در زندان نگه داشته اند از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.
شریفه محمدی به دلیل عضویت ده سال پیش خود در «کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری» متهم و محکوم شده است. چنانکه در خبرها آمده است دادگاه برای صدور حکم اعدام به ماده‌ی ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی استناد کرده است. بر اساس این ماده: «گروهی که در برابر اساس نظام جمهوری اسلامی ایران، قیام مسلحانه کند باغی محسوب می‌شود و در صورت استفاده از سلاح، اعضای آن به مجازات اعدام محکوم می‌گردند.»
ما جمعی از حامیان منشور ١٢ مادەای مطالبات حداقلی نهادهای کارگری و دمکراتیک کە بە سهم خود دوش بدوش تهیە کنندگان و پیشبرندگان منشور سهمی بە عهدە گرفتەایم، اعتصاب کارگران پیمانی و پروژەای و مطالبات مطرح شدە توسط اعتصابگران را در راستای مطالبات منشور دانستە، قاطعانە از آن پشتیبانی می کنیم و از سایر تشکلها ی کارگری و نهادهای دمکراتیک و مترقی کە بە آزادی و عدالت و برابری اعتقاد دارند و مخالف تبعیض و ستم و سرکوب هستند می خواهیم بە هر شکل کە می توانند از این اعتصاب و مطالبات کارگران حمایت کنند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت
ما بطور واقعی مطالبات سراسری همه همکاران شاغل در نفت است. از جمله همکاران ارکان ثالث اعتراضات قابل تقدیری در جهت حذف پیمانکاران از محیط های کار داشته اند. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت همکاران ارکان ثالث و دیگر بخش های شاغل در نفت را به حمایت از اعتراضات ما و همراهی با این اعتصابات فرا میخواند. 
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
انتخابات در این ساختار برای شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران موضوعیتی ندارد و ما مطالبات خود را از طریق تلاش برای تشکل‌یابی مستقل و تقویت نهادهای مردمی دنبال خواهیم کرد. ما سواستفاده از مطالبات صنفی برای گرم کردن تنور انتخابات و توهین به شعور فرهنگیان بازنشسته و شاغل و همچنین جعل و سواستفاده از نام شورای هماهنگی برای مقاصد انتخاباتی از سوی جناح‌های سیاسی را به شدت محکوم می‌کنیم.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت
اعتصاب همکاران پروژه ای پیمانی نفت وارد پنجمین روز خود شد. بیش از بیست هزار کارگر پروژه ای در نزدیک به نود شرکت نفت و گاز به اعتصاب پیوسته اند. افزایش حقوقها، ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و حذف پیمانکاران مطالبات فوری سراسری ماست. حدود ۵ هزار کارگر پارس ۱ و ۲(عسلویه و کنگان) به اعتصاب پیوسته اند. در عسلویه صحنه رقص و شادی همکاران در پیوستن به این اعتصاب زیباست. از همه همکاران پروژه ای میخواهیم که به این اعتصاب زیبا بپیوندند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت (ارکان ثالث) روز شنبه دوم تیر، با اشاره به آغاز اعتصاب کارگران پروژه‌ای از روز سی‌ام خرداد نوشت: «حذف پیمانکاران، افزایش دستمزدها و همچنین ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت» مهمترین مطالبات کارگران اعتصابی هستند.
رسول بداقی
به باور من و بسیاری از همکارانم، دموکراسی پایدار و توسعه متوازن، از راه آموزش و پرورش مستقل از سیاست، مذهب و حزب، بدون تعصب نژادی و جنسیتی بر پایه‌ی دستاوردهای علمی نوع بشر، کاملا تجربی، منطقی، با کیفیت و رایگان، قابل دسترسی خواهد بود.
در پایان این محکمه را تا فرصتی بهتر، به وجدان‌های بیدار ملت ایران و فرهنگیان آگاه می‌سپارم.
تا چه بازی رخ نماید بیدقی خواهیم راند
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
با توجه به این که مصالح معلمان و دانش‌آموزان ، برای هیچ دولتی در جمهوری اسلامی اولویت نبوده و نیست، لذا شورای هماهنگی بیانیه ای مبنی بر شرکت یا عدم شرکت معلمان و دانش‌آموزان و اولیای آن ها ، صادر نکرده است و این شورا مسئولیتی در قبال این بیانیه ندارد.
معدنکارها می گفتند احتمالا برای خانواده علی، یک مستمری 8 میلیونی یا 10 میلیونی تعیین می شود و تمام . مریم نه در فکر مستمری بود و نه در فکر فردا، چون هنوز باور نکرده بود که دیگر قرار نیست صبحانه «فردا» و وسایل«فردا» برای شوهری آماده کند که در تاریک روشن صبح، طوری آهسته از خانه بیرون می رفت که همسر و 4 فرزندش را از خواب بیدار نکند. تب و غصه زهرا، دختر 11 ساله علی به خاطر همین بود؛ معدن زغال، فرصت آخرین خداحافظی با پدر را از او گرفت
طی یک‌سال گذشته و در بازه زمانی روز جهانی مبارزه با کار کودکان در ١٢ ژوئن سال ٢٠٢۳ تا ۱٢ ژوئن سال ۲۰۲۴، جمعاً ۴۵ کودک‌کولبر در نوارمرزی کوردستان بر اثر عواملی هم‌چون تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی، شکنجه شدن توسط نیروهای حرس‌الحدود عراق، سقوط از کوه، سرمازدگی و انفجار مین کشته و زخمی شده‌اند.
جامعه شدیداً دوقطبی‌ست و حقوق اکثریت در حال از دست رفتن است؛ ثروتمندان در حال فتح آخرین سنگرهای باقیمانده برای طبقه کارگر هستند و نمی‌دانند «کارگر بودن» در شهر دوقطبی یعنی چه
سیامک بهاری
این قطعنامه همراه با لیستی از اتحادیه ها و حمایت کنندگان کارزار برای اخراج جمهوری اسلامی،  در کنار نامه های اعتراضی فری دم ناو به سازمان جهانی کار و نهادهای بین المللی و نیز بیانیه های کارزارجهانی علیه اعدامها در ایران و اقدام مشترک ۸۴ نهاد  در حمایت از محکومین به اعدام مواد مخدری و نیز نامه های اعتراضی فعالین کارگری از ایران از جمله اسنادی بودند که توسط هیئت فری دم ناو به شورایعالی حقوق بشر و سازمان ملل و آی ال او ارائه شد و ...
نه وابستگان به جمهوری اسلامی و نه تشکل سازانی که بر فراز توده های کارگر در خارج از کشور سودای نمایندگی کارگران را در سر می پرورند؛ هیچکدام نماینده واقعی کارگران ایران نیستند.
برای ما این ملاحظه جدی همواره مطرح بوده است که با وجود گزارشات متعدد و موثق طی سالیان طولانی توسط معدود تشکل‌های کارگری مستقل ایران، چرا سازمان جهانی کار تاکنون اقدامات محسوس و مؤثری حتی در چهارچوب مقاوله‌نامه های بنیادین سازمان بین‌المللی کار که تمامی اعضا مؤظف به "رعایت، ترویج و تحقق" آنها هستند، صورت نداده است؟ چرا این سازمان همچنان نمایندگان ‌جعلی حکومت را تحت‌عنوان نمایندگان ‌کارگران ایران به اجلاس سالیانه دعوت می کند و در موارد متعددی حتی آنها را به عضویت در هیئت مدیره و کمیته‌های کارگری انتخاب می کند؟!
هم اکنون هزاران تن از مردان و زنان سلحشور و آزادی خواه زندانی دستگاه سرکوبگری هستند که رئیسی و ارباب مستقیم وی یعنی خامنه‌ای جلاد نقش اساسی در برپایی این دستگاه داشته‌اند.طی دوره ریاست جمهوری «آیت الله اعدام» از اوت 2021 تا اوت 2023 شمار اعدام شدگان با نرخ رشد 52.5% سالانه به مجموع 1275 نفر بالغ گردیده است.از اوت 2023 تا کنون این رقم همچنان در حال افزایش بوده است
به مناسبت کنفرانس بین المللی کار (سازمان جهانی کار)، تشکلات سندیکایی امضا کننده این فراخوان، همه را به شرکت در یک تظاهرات ایستاده در روز جمعه ۷ ژوئن ۲۰۲۴ در مقابل مقر سازمان ملل متحد در ژنو فرا می خواند.
ما از کارگران و اتحادیه های کارگری در سطح جهان می خواهیم که نسبت به پایمال کردن حقوق کارگران ایران و سرکوب و اجحافات دیگری که جمهوری اسلامی بر کارگران تحمیل کرده است بی اعتنا نباشند و در مبارزه برای حق آزادی تشکل، پیمان های جمعی و آزادی زندانیان سیاسی به ویژه کارگران زندانی، زبان گویای کارگران ایران باشند و از این طریق تجلی بخش همبستگی جهانی طبقه کارگر باشند
آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی همراه با عده‌ای دیگر از فعالان کارگری و معلمان در جریان پرونده‌سازی امنیتی به خاطر بازدید دو سندیکالیست فرانسوی در ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در منزل خود در تهران بازداشت شدند. مهتدی و اسداللهی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام»، به‌ترتیب، به شش سال زندان و پنج سال و هشت ماه زندان محکوم شدند.
این مراسم به مناسبت روز کارگر و روز معلم و مبارزه زنان علیه حجاب اجباری با تعداد۴۰ عدد طراحی در اندرزگاه ۴ اوین سالن ۳ از ساعت ۱۶ الی ۱۸ عصر برگزار شد. زندانیان بند ۴ روز کارگر را به کارگران زندانی شادباش گفتند و آرزوی آزادی کارگران و تمام زندانیان سیاسی محبوس در تمام زندان های کشور کردند. کارگران زندانی با شیرینی از بازدیدکنندگان پذیرایی کردند
تقی روزبه
دفاغ قاطع کارگران و معلمان از خیزش زن زندگی آزادی و نافرمانی زنان، بیانگر تعمیق پیوند جنبش های مطالباتی و ضدسرمایه داری کارگران و معلمان با این خیزش است که از قضا پژواک عظیم حکم اعدام توماج و تبدیل شدن او و هنراعتراضی اش به نماداعتراض و به فرهنگ و ادبیات و موسیقی این جنبش و خیزش، که در بیانیه نرگس محمدی هم به آن اشاره شده است، به معنای نشانه‌ای از برآمدنقش مطالبات زحمتکشان و فرودستان و کارگران در پیوند با خیزش و رهائی زن و در مسیرگسترش و فراگیرترشدن دامنه، هم در جهت عمقی و هم افقی آن است.
امروز اربابان قدرت و ثروت، ما را در وضعیتی قرار داده اند که استثمار، غارت و خشونت تنها ابزار فرمانروایی آنهاست. در این حکمرانی دینی/ سرمایه محور، انسان هیچ موجودیت به رسمیت شناخته شده ای ندارد، آنچه در این مناسبات اجتماعی مادیت یافته، مرگ زندگی است.
تداوم بخشیدن به جنبش زن زندگی آزادی؛ و نیز، ارتقاء، گسترش و عملی ساختن منشور مطالبات حداقلی تشکل های صنفی و مدنی مردم ایران، که راه رهایی مردم ستمدیده ما از چنگال استبداد حاکم می باشد.
۲) ما به عنوان انسان آزاد، حق رهایی از بردگی، خشونت و استثمار سیستماتیک را با هر روشی که مردم اتخاذ کنند، داریم
اگر آموزش و پرورش چندین دهه است که دچار کسری بودجه مزمن بوده و از انجام ابتدایی‌ترین وظایف خود در زمینه تامین آموزش رایگان و باکیفیت امتناع می نماید، نتیجه مستقیم سیاست‌های نظامی‌گری حکومتی است که با درکی ناهمزمان با دنیای جدید، امنیت را صرفا در خرید، ساخت و ذخیره سلاح‌های جنگی دنبال می‌کند و قدرت را در تحمیل خواسته‌های اقلیتی متحجر به جامعه‌ای پویا، با انگیزه رشد و ترقی بالا، می‌جوید. لذا نمی‌تواند یا نمی‌خواهد بیندیشد که آموزش به عنوان مهمترین عامل دستیابی به همبستگی ملی را ...
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
این فضای اختناق و این درجه ی بالا از سرکوب و اعمال فشار بر طبقه کارگر البته نمیتواند بدین صورت تداوم داشته باشد. در روز جهانی کارگر باید همه کارگران و مزد بگیران جامعه بتوانند با تکیه بر قدرت و تشکیلات خود برای احقاق خواسته هایشان و‌ مقابله با فضای موجود به کف خیابان بیایند و این روز را با راهپیمایی و‌ شعارهای طبقاتی خود، بدون هیچ ترس و واهمه ای جشن بگیرند و نماینده های واقعی کارگران باید بتوانند با قرائت قطعنامه های روز کارگر خواسته های کارگران را طرح ‌نموده و برای احقاق مطالباتشان تجمع و سازماندهی کنند.
کلاب هاوس
زنده باد اول ماه مه، نماد قدرت و همبستگی کارگران
برگزاری نشستی در کلاب هاوس اتاق اتحاد چپ به مناسبت روز جهانی کارگر
زمان : ۳۰ آوریل ۲۰۲۴ برابر با ۱۱ اردیبهشت۱۴۰۳
ساعت : ۲۰ به وقت اروپای مرکزی برابر با ۲۱:۳۰ به وقت ایران
فراخوان دهندگان اجتماع روز کارگر در لس آنجلس آمریکا اعلام کردند: مردم آمریکا در حالی که درگیر هزینه‌های تریلیون دلاری جنگ در سراسر جهان هستند، خودشان امکان معاش عادلانه و انسانی ندارند
این اجتماع به وقت آمریکا در روز اول ماه می (یازده اردیبهشت) با یک راهپیمایی از ساعت ۱۴ شروع می‌شود و فراخوان دهندگان از راهپیمایان آمریکایی خواستند تا با لباس قرمز در این اجتماع حاضر شوند
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، حکم اعدام توماج صالحی را که فاقد وجاهت حقوقی و در تعارض با عدالت قضایی می‌باشد، شدیدا محکوم نموده و خواهان نقض حکم و آزادی فوری ایشان می‌باشد. در صورت عدم لغو حکم، (تجمعات اعتراَضی) شکل خواهد گرفت.
سال ۱۴۰۳، سال پیگیری سرسختانه و ایستادن بر میثاقی است که در فریاد زن، زندگی، آزادی در سال ۱۴۰۱ بسته شد. جامعه ایستاده است؛ بخش‌های مختلف کارگری با مطالباتشان دارند به میدان می‌آیند. بازنشستگان همچنان خیابان‌ها را به صحنه‌ی حضور اعتراضات درخشان خود تبدیل کرده‌اند و در برابر حکومت که با حمله به زنان می‌خواهد همه‌ی ما مردم را عقب براند، و در این روزها به بهانه‌ی جنگ با اسرائیل به حملاتش شدت داده، شاهد فضایی از اعتراض و مقاومت شجاعانه‌ی زنان هستیم. عهد ما این بوده است "ایستاده‌ایم تا پایان" و بر همین پیمان و میثاق می‌مانیم و مسیر رهایی از فقر، ستمگری‌ها و تبعیضات را دنبال خواهیم کرد.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
حکومت حاکم بر ایران با فرستادن دهها فروند پهباد و موشک به اسرائیل حمله‌ای را آغاز کرده که حتی اگر به همین یک شب ختم شود در نهایت قربانیان آن زنان، کودکان و فرودستانی خواهند بود که به سفره آن تعرض شده و از سفره آنان اسباب این موشک‌پرانی‌ها تامین می‌شود.