دیدگاه‌ها

دنیز ایشچی
بر پهنه چنین آرایش قوای سیاسی در کشور، عمده کردن آنچه که وحدت نیروهای دموکراتیک نامیده میشود، در شرایط عدم حضور قدرتمند اپوزیسیون سیاسی چپ سوسیالیستی، عملا نیروهای چپ را به سیاهی لشکر نیروهای سیاسی نئولیبرالی تبدیل نموده، شرایط را برای تکرار تاریخ آنچه تا به حال بر چپ ایران گذشته است را فراهم تر می نماید.
دنیز ایشچی
مرز ما بین تبدیل شدن نیروهای چپ از یک نیروی ملی مردمی، به ستون پنجم کشورهای امپریالیستی به اندازه یک تار مو بیشتر نیست. متاسفانه برآمد های سیاسی هیجان انگیز برخی از آنها در پروژه های ژئوپولیتیک منطقه ای و جهانی امپریالیستی، آنها را اغلب کاتولیک تر از پاپ نموده و به صفوف ستون پنجمی می افکند. موضع گیری های ضد چینی و ضد روسی آنها در شرایطی که از قراردادهای مشابه با غرب و سرمایه گذاری های غربی در ایران حمایت می نمایند، از این نمونه ها می باشد.
حسین اکبری
فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
موضوع:کارگران و زحمتکشان و جنبش آزادیخواهی در ایران
میهمان: حسین اکبری ، پژوهشگر و فعال کارگری
منوچهر مقصودنیا
با همه شدت خشمی که به خاطر کشته شدن ژینا دختر کرد ایرانی در دل همه شعله ور شده است، نیروهای سیاسی هنوز نتوانستند به اتحادی فراگیر و ملی علیه جمهوری اسلامی، این نظام جنایتکار برسیم. چرا؟ چرا نمی توان در یک بیانیه مشترک به مخالفت با این جنایات پرداخته و دست به یک بسیج همگانی برای رُفتن و جارو کردن جمهوری اسلامی از صفحه تاریخ کشور زد. تا کی باید به این تفرقه و اختلاف، تفرقه ای که تنها به نفع جمهوری اسلامی است، ادامه داده شود.
یداله بلدی
در زمان اعدام زنده یاد نوید اقکاری الکساندر مدوید کشتی گیر نامدار و همچنین کشتی گیران دانمارکی خواهان لغو اعدام نوید شدند اما دریغا که از پیشکسوتان و قهرمانان کشتی در ایران صدائی شنیده نشد. قهرمانان کشتی همواره در مصاحبه هایشان تختی را الگوی خود میدانند اما در عمل از رفتار و منش مردمی تختی پیروی نمی کنند
جلسه تلگرامی یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ساعت ۲۱ به وقت ایران
موضوع جلسه: “جستاری بر دلایل شدت یابی سرکوبگری ها و نفی آزادیها در جمهوری اسلامی ایران، و راههای برخورد ما”
میهمان: رفیق دنیز ایشچی، پژوهشگر، فعال سیاسی سوسیالیست
خسرو میرمالک
ایران کشوری است که از ظرفیت بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. از نیروی بسیار توانا و علمی چه در داخل و خارج برخوردار است. اما متاسفانه کشور در دست حکومتی است با ایدئولوژی فقاهتی و متحجّر که مانع بزرگی می باشد بر سر راه پیشرفت کشور. ساختار حکومتی جمهوری اسلامی لانه بسیار مطلوبی شده برای جاسوسها اسرائیلی و روسی. اینگونه به نظر میرسد که ماموریت جاسوسها اسرائیلی تنها برای ممانعت بوجود آوردن جمهوری اسلامی از دست یابی به بمب اتم می باشد.
تقی روزبه
تقلیل بدیل و یا سوسیالیسم (جامعه‌گرایی) به یک پروژه و برنامه نادرست است. وقتی از یک بدیل اجتماعی در برابر بدیل سرمایه‌داری سخن می‌گوییم قبل از هر چیز از مناسبات اجتماعی سخن می‌گوییم که بدون آنها حرکت به سمت بدیل جامعه‌محور ناممکن و به‌سوی ناکجا است.
نقی حمیدیان
خلاصه کنم، پروسترویکا و گلاسنوستی که با نام میخائیل گورباچف گره خورده بود، ملموسترین و موثرترین تجربه‌ی فکری- سیاسی‌ام است. گورباچف آخرین رهبر کشوری بود که پس از نزدیک به هفتاد و پنج سال جهان را به اشکال مختلف زیر تاثیر خود قرار داده بود. گرچه موفق نشد اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را از بن‌بست بیرون آورد و از فروپاشی آن جلوگیری کند
تقی روزبه
احتمالا مسموم‌ دانستن‌ایده‌دخیل‌بستن به‌سپاه به‌عنوان‌گاردحفاظتی حکومت اسلامی و «میدان‌دار»اصلی سپهرسیاست در ایران برای عبوراز آن توسط رضاپهلوی و نیز لزوم انحلال و محاکمه عادلانه جنایتکاران در یک محکمه صالح و عادلانه در مقاله من تحت عنوان « ترومای بازگشت سلطنت، و حکمت دخیل بستن رضاپهلوی به‌سپاه‌پاسداران!»
خسرو میرمالک
آنچه که اهمیت دارد سیاست های آتی حزب دمکرات کردستان ایران است که نشان خواهد داد تا چه اندازه از سیاست های گذشته خود دور شده است و یا اینکه همان سیاست های گذشته خود را در قالبی دیگر عرضه خواهد کرد.
منوچهر مقصودنیا
در این مقاله ورود جهان به جنگ سرد دوم؛ رقابت دو اردوگاه لیبرال دمکراسی و اقتدار گرایی؛ کالبد شکافی نبرد اقتصادی بین دو رقیب اصلی دو بلوک، آمریکا و چین؛ و سمت گیر های احتمالی جهان آینده مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفته است.
آمریکا بزرگترین قدرت اقتصادی جهان، که از دهه 1870 به این مقام دست یافته است، اکنون خودرا با رقیبی سرسخت و مقتدر چین کمونیست روبرو می بیند. سیمای جهان آینده بیش از پیش به چگونگی سرانجام یافتن این نبرد و نتایج آن بستگی دارد. آنالیز این رقابت در این مقاله، بر روی چند محور
تقی روزبه
در جهان فانتزی رضا پهلوی، اگر فلاش بک‌ی به انقلاب بهمن بزنیم، این زخم و «ترومای» عمیق سلطنت که با سپردن آسان زمام ارتش و کلیه نهادهای نظامی و سرکوبگر و نیز سرنوشت کشور به‌ خمینی و حواریون وی، توسط دولت آمریکا و تمکین شاه به آن صورت گرفت هیچ گاه التیام نیافته است، و حالا گویا برای ترمیم آن در یک وارونگی تاریخیِ دیگر، قراراست به‌وساطت سپاه، ارتش ویژه نهادولایت فقیه، قدرت از حکومت اسلامی به فرزند همان پادشاه سرنگون شده تحویل داده شود...
ابوالفضل محققی
سپردن اختیارخود به دست مردی خود شیفته ،مستبد که خود را اختیار دار جان ومال مردم می داند. بخود حق می دهد حتی بر مسئله مرگ وزندگی مردم دخالت کند .امر بر جلوگیری از ورود واکسن کرونا دهد! باعث مرگ هزاران نفر گردد! بی آن که به احدی جوابگو باشد.مردی که چشم برمیلیون ها دزدی وفساد در دستگاه حکومتی می بندد وبا وقاحت خواهان سرپوش نهادن بر آن وکش ندادن مسئله می شود.اما امر حجاب را چنان برجسته می سازد که گویا مسئله ای فرا تر از حجاب در این کشور آفت زده آخوندی وجود ندارد!
ابوالفضل محققی
"بخشی ها،ستار بهشتی ها، پویا بختیاری ها "همراه مادران عزادار جز این خلقند. خلقی با گورستانی به نام "خاوران"که زیباترین فرزندانش در آن خفته اند.این ملت لیاقت بیرون دادن صدفی چون "مریم میرزاخانی " را ازدل خود دارد.آفریدن هشت سال حماسه جنگ"بگذریم از نقش خمینی در آفریدن آن" توسط همین خلق صورت گرفته است. فرزندان همین ملت تمامیت امروز این سرزمین را رقم زده اند.
خسرو میرمالک
درازگویی؛ گزافه گویی و بکار بردن الفاظ رکیک توسط آخوندی به نام حامد رضا معاونیان به علی کریم که گفته بود « میلیارد ها تومان خرج می کنیم نذری بدهیم و در پایان... آرزوی شفای بیماری را داریم که برای نداشتن پول می میرد. التماس...».
تقی روزبه
هدف هائی را که رژیم دنبال می کند و یا طرف مقابل اتحادیه و آمریکا دنبال می کنند نمی توان یک جا گردآورد. گواین که طرف های ایران سعی دارند به هرقیمتی شده این زنگوله را به گردن گربه بیاندازند. چرا در شرایطی که حتی رژیم به تلاش های تحریک آمیز خود هم چون عملیات تروریستی حتی در خارج از کشور ودر خاک خود آمریکا ادامه می دهد غرب تلاش دارد که بی توجه به آنها پیش برود؟.
ابوالفضل محققی
حال در یافته ام .که آرش یک نماد است. آرش را نباید در اسطور ها جستجو کرد .اگر او در قالب اسطوره به ماند ومنجمد شود دیگر آرش نیست .
اسطوره بودن او حضور تاریخی اما مدام و زنده اوست در میان مردمان این کهن دیار.حضور اوست در شادی وغم، در شکست و پیروزی، در امید و نا امیدی ! روحی که در اوج نا امیدی امیدوارت می سازد و از پیروزی سخن می گوید. حضوری گرامی در ذهن و قلب مردم .او روح یک ملت است .هر زمان که از صمیم قلب صدایش کنی ترا پاسخ خواهد داد.
خسرو میرمالک
بر این باور نیستم که میتوان تمام نیروهای سیاسی مخالف جمهوری اسلامی ایران را در یک ظرف ریخت و نام اجماع سیاسی را به آن اطلاق کرد. تکثر سیاسی خود برآمد طبیعی جامعه متکثر ایران است با منافع گوناگون. بنابراین برای مقبول بودن هر اجماع سیاسی نیاز به تشکیل بلوک سیاسی است. با تشکیل بلوک های سیاسی راه همکاری فیمابین سهل تر خواهد شد.
ابوالفضل محققی
دست در دست هم بگذاریم در کمپینی بنام "رشنو" یعنی "عدالت گستری" از مبارزه بی امان زنان دردفاع از آزادی های فردی و اجتماعی دریغ شده از آنان شرکت کنیم ! بدون دفاع از حقوق زنان! مبارزه برای آزادی !برای دمکراسی!برای سرنگونی نظام معنائی نخواهد داشت. من حمایت می کنم از کمپینی بنام "رشنو" یعنی عدالت گستری
یداله بلدی
چپ با تمام ناملایمات ودرد ورنجی که متحمل شده همچنان در سنگر آزادی وعدالت ایستاده است کارنامه طیف های گوناگون چپ، کارنامه مبارزات فداکاران و خستکی ناپذیرشان گواهی عشق آتشین آنان به رهایی تودە های مردم از بند استبداد، فقر و بی عدالتی است. امیدوارم رفقای دیرین بجای سرزنش رفقای قذیم خود، علل وعوامل انقلاب را آنطور کە هست و نە آنگونە کە خود میل دارند مورد ارزیابی قرار دهند.
گودرز اقتداری
دعوت به جلسه تلگرامی این یکشنبه شب ۲ مرداد ۱۴۰۱ - ساعت ۲۱ به وقت ایران
موضوع جلسه: «کشتار های دهه شصت، دکترین اطاعت کورکورانه و مسئولیت آمران»
میهمان: گودرز اقتداری ، تحلیلگر و فعال سیاسی چپ
تقی روزبه
بحثی طولانی بین آقایان جمشیدبرزگر و احمدزیدآبادی در کلاب هاوس جریان داشت که در آن از جمله آقای فرج سرکوهی هم شرکت داشتند. فایل صوتی آن هم در برخی سایت ها درج گردید و نوشته حاضر برگرفته از آن است و و نقدی برآن از جوانب گوناگون که به سهم خود با هدف شفاف ترکردن اوضاع غبارآلودسپهرسیاست نگاشته شده است:
علی پورنقوی
داوری حقوقی و کیفر مبتنی بر آن، سوای روشنیها و روشنگریهای جریان دادخواهی، موجب تسکین قربانیان، باور به باهودگی تلاش دادخواهانه و تقویت حس عدالت در آنان خواهد شد. اما، و شاید مهمتر از این وجه، اهمیت داوری حقوقی در مجالی است که برای مسببان فاجعه فراهم می آورد. مجالی برای آن که به آنچه کرده اند، با چشم دیگری بنگرند؛ مجالی برای شهامت یافتن برای اعتراف، مجالی برای درمان زخم چرکینی که از تعصب نسبت به حقانیت عمل شان در روان آنان خلیده است.
ابوالفضل محققی
اما سوال این جاست که آیا این خواست مشترک توانسته ومی تواند هم گامی واتحاد عمل این جربان های سیاسی مخالف حکومت را ایجاد نماید ؟
منطق مبارزه میگوید زمانی که خواست اصلی مبارزه حول آزادی، سرنگونی جمهوری اسلامی و بر پائی یک حکومت سکولار دمکرات براساس انتخابات کاملا آزاد است و نیروهای شرکت کننده خواست اصلی وبقای خود را در نتیجه این مبارزه سرنوشت ساز جستجو می کنند! باید چنین اتحادی با کنار گداشتن مسائل غیر عمده که حل آن ها منوط به سرانجام این مبارزه ونتیجه بر آمده از دل این دگرگونی و انتخابات آزاد حاصل از آن است شکل بگیرد!
بیژن میثمی
جلسه تلگرامی یکشنبه ۲۶ تیر زمان : ساعت ۷ شب به وقت ایران
موضوع: نه بخشیدیم ، نه فراموش کردیم ، دادخواهیم و برای اجرای عدالت مبارزه می کنیم موضوع: . میهمان: بیژن میثمی ، هنرمند ، از خانواه جانباختگان


خسرو میرمالک
آقای خامنه ای با افزایش تنش در منطقه که مغایر با منافع ملی و امنیت مرزهای کشور است فقط باعث می گردد که جبهه ضد ایرانی در منطقه با کمک آمریکا مستحکم تر و مصمم تر در اجرای سیاست های خود گردند که در دراز مدت عواقبی برجای خواهد گذاشت که سالها طول خواهد کشید تا بتوان اثرات آن را از میان برداشت.
تقی روزبه
مدت هاست که تعمیق بحران همه جانبه اقتصادی و سیاسی و تشدیدبن بست و شکاف های حاکمیت، و تسخیرخیابان ها با اعتراض های بی وقفه معلمان و کارگران شاغل و بازنشستگان و پیمانی ها و تهیدستان و جوانان، با فرایند دوقطی کردن جامعه علیه نظام و انزوای پرشکوه آن، حاکمیت را در وضعیت باخت استراتژیکی و حتی در معرض شکندگی تفوق تاکتیکی و ضرورت درهم شکستن آخرین حربه رژیم یعنی سرکوب و سیاست هراس و رعب افکنی قرارداده است و بتدریج علیرغم افت و خیزهای مقطعی با تعمیق مطالبات و بسط دامنه توده ای خود شاهد تغییرتوازن قوا علیه نظام و بسودجنبش ها هستیم. 
رضا کاویانی
بسیاری از ما ساعت های مدیدی را در کنار رایانه ها  می گذرانیم و یا در معامله با ابزار های هوشمند می باشیم. ما درشرایطی قرار گرفته ایم که برای درخواست کمک از یارانه ها، در آغاز مجبور به ارائه همه مشخصات خصوصی خود هستیم و حتی در همین ارتباط ، مجبور به پرداخت هزینه ای هم می باشیم ! در واقع  در شرایط معامله ای قرار می گیریم که پیشاپیش بهای آن را می پردازیم. ما خود را در گرو یک  قراداد می گذاریم. یعنی در ازای اجازه ورود به دنیای مجازی، خود را می فروشیم.
سوال این است آیا آزادی خود را با چه معامله کرده ایم؟ ما در مقابل اعداد و ارقام, به زانو در آمده ایم؟
عبدالستار دوشوکی
علاوه بر گردآوری جمع اضداد در این شورا نظرات فراوانی در ارتباط به نحوه تشکیل این گروه در فضای مجازی مطرح شده است. هموطنی نوشته است.  زنگ تفریح آخر هفته ایرانی "شورای ملی تقسیم" بعنوان نسخه کپی برابر اصل ارائه شده است, که حاکی از آن است شورایی که برای "وصل" آمده بود باعث "فصل" شده است.
ابوالفضل محققی
مصاحبه سعید معروف آئینه تمام نمای چنین فضا وابن الوقت هائی است که سیستم آخوندی هیئتی آبشخور آنهاست.او از گزارش گران ورزشی سخن می گوید که قادر بدیدن واقعییت ها وتحولات نیستند. کسانی که هنوز در نیم قرن پیش زندگی میکنند و بر همان تفکر منجمد گردیده نقد می کنند ونتیجه می گیرند.
چه سخت است زندگی برای کسانس چون سعید معروف که درست یکصدو هشتاد درجه در جهت مخالف چنین نگاه و حکومت ایستایی قرار دارند
ابوالفضل محققی
گاهنا فکر می کنم بعد از پنجاه سال فعال سیاسی بودن وسینه زدن زیر علم چپ در کل و مشخص سازمان فدائی چرا نمی توانم مسایل سیاسی مطرح در جامعه را بزبان ساده بگویم، بنویسم، حداقل برای خود حلاجی کنم. ساده ترین مسائل را وقتی می گویم چنان مرکب می شوند که تعجب می کنی که در دل مسئله به این روشنی چه مفاهیم ،چه برداشت هائی نهفته بوده و تو متوجه نبودی! می بینی که طرح ساده یک مسئله چگونه به گوشه قبای یکی، به منافع دیگری، به برداشت فردی به موقعیت های افراد و حتی کاراکتر های شخصی بر خورد می کند! که پشیمان می شوی از طرح بحث
سعید مقیسه ای
طرف سخن این یاداشت کسانی هستند که عمیقا معتقدند هیچ  راهی بجز احیای دمکراتیک فضای سیاسی جامعه برای ورود به مسیر نزدیکی به خوشبختی اجتماعی وجود ندارد. این مسیر پر فراز و نشیب، پر پیچ و خم، اما با مبارزاتی بی امان، خشونت پرهیز و دمکراتیک، حتما عبور پذیر است.
اکبر سیف
راست این است که بررسی کارشناسانه وبی طرفانه وخالی ازحب وبغض تاریخ تحولات و انشعابات درون جنبش فدائی وتحلیل چند وچون آنان براساس داده های عینی، کاریست دشوار. به سامان رساندن این کار کماکان در برابر جنبش روشنفکری – مبارزاتی کشور ما قرار دارد. دراین زمینه اسناد زیادی وجود دارند . اسناد و اطلاعات منتشر شده ازسوی ساواک شاه و اسناد وزارت اطلاعات حکومت اسلامی بخشی ازاین اسناد می باشند.
آرام بختیاری
در زبان لاتین اشاره شده که ملت ها از خلق ها بوجود آمده اند و نه برعکس. خلقی که از طریق دمکراسی و قانون اساسی به استقلال برسد، تشکیل دولت ملی میدهد. اصطلاح روانشناسی خلق شامل: روانشناسی اجتماعی، فرهنگ، اتنولوگی و انسانشناسی فرهنگی است.