دیدگاه‌ها

سعید سعادت
تاکید بیانیه برحق تعیین سرنوشت و خواست ملت به‌عنوان عامل اصلی تکامل جامعه تا حد زیادی باعث همگرایی و همراهی نیروهای مترقی خواهد شد و البته مهم‌تر از خود این برنامه ورود این بخش از مخالفین جمهوری اسلامی به عرصه جنبش است که می‌تواند جبهه نیروهای ملی و دموکراتیک را تقویت کرده و جریانات راست را بیش از پیش منزوی گرداند، گرچه ممکن است دارای ایرادهای شکلی و محتو ایی هم باشد که بیشتر باید صاحبنظران حوزه حقوق در باره آن صحبت کرده و نظر بدهند ، مهم این نیست که فکر کنیم حول این برنامه باید به توافق رسید
مریم سلطانی
روز گذشته خبری کوتاه اما تکان دهنده مبنی بر اینکه «شرایط جدید خروج بانوان از کشور در کمیسیون قضایی مجلس تصویب شد. سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: طبق مصوبه امروز این کمیسیون، خروج بانوان از کشور باید با اذن سرپرست باشد، مگر در موارد خاص که با حکم دادگاه انجام می ‌شود.» بر روی خروجی خبرگزاری فارس قرار گرفت که به سرعت نیز بازنشر شد و واکنش بسیاری را برانگیخت و امروز نیز به کل این خبر تکذیب شد!
تقی روزبه
مجموعه تحولاتی که در طی یک‌ماه اخیر در خارج کشور و تحت عنوان دوپینگ سیاسی رضا پهلوی صورت گرفته است جملگی حلقه های یک نقشه تنظیم شده برای پیش‌برد این هدف است. اطلاق حزب و تغییر نام فرشگردی‌ها به حزب ایران نوین به مثابه بازوی اخص و وفادار به رضاپهلوی بخشی از همین پروژه است. البته شرکت دادن گاهی گدار یک چهره چپ علاوه بر تلاش برای همراه سازی با پروژه فوق، تلاشی برای رفع اتهام یک جانبگی این رسانه‌‌هاهم هست.
حسن بلوری
نبود مفاهیم دقیق، بنای یک نظریه‌ی فراگیر بنیادیِ را پیچیده و دشوار کرده است. تلاش‌ها در این جهت تاکنون منجر به ارائه‌ی دو نظریه بزرگِ ذکر شده گشته که یکی دنیای ماکروسکوپی با قوانین دترمینیستی و دیگری دینای میکروسکوپی با قوانین احتمالی را توصیف می‌کند. به این معنا که در اولی وابستگی آشکاری میان حالتِ حال و آینده‌ی یک فرایند طبیعی در شکلِ علت و معلولی وجود دارد در حالیکه در دومی اصولن یک چنین وابستگی غیرقابل تصور است.
سعید مقیسه ای
با درک و قبول پارادایم مدیریتی و رهبری غیرمتمرکز موجود جنبش و فقدان اتحاد بین تشکلهای سیاسی اپوزیسیون، شاید آنچه را که این جنبش انقلابی در این مرحله نیاز دارد یک "پلاتفرم هماهنگ کننده" است که بتواند با مضمون یک "کنسرسیوم سیاسی" تصمیمات و عملکرد این رهبران مستقل و پراکنده در جغرافیای بزرگ کشور را هماهنگ کند
دنیز ایشچی
نقاط تقابل زایمان دردناک گذار از دنیای تک قطبی به جهان چندقطبی، الان در دو نقطه جهان متمرکز است. یکی از این نقاط اوکراین، و نقطه دیگر جزیره تایوان است.
عباد عموزاد
مردم چنان گرفتار نان روزانه اند که به انسان و حقوق و مسئولیت اش فکر نمی کنند. حال آن که هرگاه به این صرافت افتند که قربانی اندیشه راهنمایی هستند که آنها را از آزادی و مسئولیتهای سخت گرانقدر غافل کرده است، از ستم به خود باز می ایستند
بهزاد کریمی
نوشته‌ی حاضر می‌کوشد با رویکردی سازنده ولی زبانی شفاف، چند کلان جریان‌سیاسی در کشور را مخاطب قرار داده و انتظار سیاسی با آنان در میان نهد. مخاطب نوشته در بخش اول، نیروی تاکید بر دمکراسی میان طیف سلطنت است؛ در بخش دوم «اصلاح طلبانی» که در آستانه‌ی تعیین تکلیف با ولایت‌اند؛ در بخش سوم نیز، هم‌باور‌های سیاسی - جمهوری‌خواه سکولار دمکرات و میان آن مشخصاً ‌هم‌جبهه‌اجتماعی‌اش، یعنی جریان چپ‌.
دنیز ایشچی
کشورمان، ایران، روزهای پر جوش و خروش و پرتنشی را از سر می گذراند. واقعیتهای زمینی بار دیگر ثابت می کنند، که یکی از ابعاد اصلی دوران گذار امروزین جامعه ما، هنوز و با قدرت تمام ابعاد ضد استعماری و استقلال طلبانه آن است.
سیامک فرید
وقتی خامنه ای بعد از بازی با ولز و برد تیم با خوشحالی می گوید: "دیروز بازیکنان تیم ملی ما چشم ملت ما را روشن کردند، انشاالله چشمشان روشن باشد"، شباهتی طنزآلود به دیکتاتور ویدلا پیدا می کند بی آنکه از همان اقتدار هر چند پوشالی هم برخوردار باشد.
تقی روزبه
در حقیقت کل مسیری که رژیم در ‌آن قرار گرفته و با فرار به جلو و تعرض تاکتیکی در شرایط باخت استراتژیکی مشخص‌می‌شود، موجب شده که تماما در یک منطقه کور حرکت کند و حُکم دویدن به سوی پرتگاهی مهیب را داشته باشد.
سیمین صبری
جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۹ شب ایران
موضوع: خشونت علیه زنان و کودکان
میهمان: سیمین صبری ، روانپزشک ، فعال حقوق مدنی زنان
تقی روزبه
این بیانیه‌ها حکایت از آمادگی بیشتر کارگران در برافروختن اعتصابات سراسری و مشارکت و حمایت فعال از خیزش خیابان دارد. در کنار اعتصاب ذوب آهن و کامیونداران (به عنوان بخشی از صنعت مهم حمل و نقل) بیانگرتعمیق انقلاب و گسترش ابعاد آن است که البته رژیم را بسیار نگران ساخته است.
سیامک فرید
در تظاهرات عظیم ایرانیان خارج از کشور که ناشی از نوعی همدلی و همراهی با جنبش "زن، زندگی، آزادی" است، در زیر پوست خود رقابتی سخت که نامش را جنگ پرچمها می گذارم دیده می شود
احمد جواهریان
فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ ( ۲۰ نوامبر ) ساعت ۹ شب ایران
موضوع: چپ و جنبش انقلابی نوین ایران
میهمان: احمد جواهریان
دنیز ایشچی
جنبش اخیر ... دارای ویژگیها و نقاط مثبت و منفی ویژه ای است، که بد نیست به تعدادی از آنها به طور مختصر پرداخته شود. این جنبش عظیم توده ای به مثابه انفجاری بود که نتیجه طبیعی سرکوبهای چهل و سه ساله آزادیهای فردی و اجتماعی، و غارت و فساد آفرینی آن بخش از کلان سرمایه داری حاکمه داخلی ایران، که نمایندگی سیاسی ایدئولوژیک آن با جمهوری اسلامی ایران است.
کاوه سلیمانی دیلمانی
روزگاری در خیالم قهرمانانی داشته ام که در عرصه های بین المللی آماج و آمال برتری هایی از گونه انسان مُهری بر پیشانی شان بوده است، اما، امان، امان، امان، دریغا، دریغا و دریغا که قهرمانان من شکوفه های نیکایی هستند که بر درخت زندگی چه استوار می درخشند در شب، و حدیث آزادی سرمی دهند، و با تلنگری از باد خزان پاییزی ناجوانمرد نقش بر زمین تا بذری از خود به جا بگذارند برای نهال آینده.
نیما هدایتی
خوشبختانه این جنبش را "سر باز ایستادن " نیست. مردم ، به ویژه زنان و جوانان، تکلیف‌شان را با این حکومت ارتجاعی روشن کرده‌اند و آماده‌اند که هزینه‌اش را بپردازند. اما وظیفۀ اخلاقی و اجتماعی همۀ ما و خصوصاً گروه‌های تأثیرگذار اجتماعی این است که با حضور و مشارکت خود از میزان هزینۀ آن‌ها بکاهیم.
رضا علیجانی
فایلهای صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۱ ( ۱۳ نوامبر ) ساعت ۹ شب ایران
موضوع: جنبش زن، زندگی، آزادی ، دستاوردها و و چشم انداز
میهمان: رضا علیجانی
فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱ ( ۶ نوامبر )
موضوع: جنبش زن، زندگی، آزادی و چشم اندازهای آینده
میهمان: مهدی فتاپور
عبدالستار دوشوکی
... تصمیم گرفته شد تا "درسی تاریخی" مانند درسهای تاریخی در سرزمینهای استعمار و استثمارشده به معترضان بومی بدهند. چند روز بیشتر طول نکشید که در جمعه خونین خاش عمله های وحشی و تا به دندان مسلح غاصبان معدن طلا بین بیست تا بیست و پنج نفر از جمله چند کودک سنگ پران را با گلوله های جنگی به قتل رساندند و ده ها نفر دیگر را زخمی و معلول کردند
اردشیر قلندری
روند حوادث در کشور به سرعت در حال تغییر است. رژیم نیز جهت مهار حوادث و مدیریت آن بر بستر فروکش کردن اعتراضات همه توان خود را بسیج کرده، تا به این بازه از زمان دستاوردی بغیر از افزایش خشم و خشونت معترضین نداشته است.
آرام بختیاری
در جوامع انسان ستیز سرمایه داری و جوامع مذهبی قرون وسطایی، احساس بیگانگی شامل تمام افراد، طبقات، و اقشار می شود. از طریق مقوله بیگانگی افراد، ماهیت ضد انسانی جوامع بیمار ظاهر می شود. مالکیت خصوصی ابزار کلان نیز در نظام سرمایه داری موحب بیگانگی انسان و تجزیه جامعه به شکل طبقات متخاصم و آنتاگونیستی می گردد.
نیما هدایتی
در مطلب قبلی با عنوان "همسو انگاشتن بخشی از نیروهای نظام (اصلاح‌طلبان) با اکثریت مردم، نادیده گرفتن ذات جنبش کنونی است" به اینجا رسیدم که "چه باید کرد؟". در این جستار پاسخ خودم را با خوانندگان "به پیش" در میان می گذارم.
اردشیر قلندری
دامه شرایط حال، به دلایل ذیل برای دوطرف ناممکن است:
1. خستگی مردم از ادامه وضع و ایجاد یاس، برگشتن به خانه ها به نفع رژیم تمام خواهد شد، رژیم نیز در همین راستا تلاش خواهد کرد.
2. بی برنامگی اقتصادی دولت، وخامت اوضاع اقتصادی مردم، آغاز و گسترش اعتصابات، آمدن درصد بیشتر مردم، به نفع مردم می گردد. امری اجتناب ناپذیر و زیانبار برای رژیم خامنه ای.
فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱ ( ۳۰ اکتبر )

موضوع: آینده جنبش انقلابی، اعتراضی در ایران
میهمان: رضا فانی یزدی ، فعال سیاسی
عباد عموزاد
با شروع خیزش انقلابی در ایران، عده ای از همه با هم و اتحاد نیروها سخن می گویند و به آن بدون ارائه آلترناتیو تاکید دارند. به طور کلی در یک ائتلاف، یک عامل مسلط وجود دارد، آن عامل به ضرورت قدرت را هم وسیله و هم هدف می داند و شرکت کنندگان در ائتلاف را تابع حکم زور می کند. این ائتلاف، پس از یک رشته انشعابها، سرانجام، منحل می شود.
دنیز ایشچی
هدف نهایی این برآمد سیاسی، تنها می تواند مرگ بر جمهوری اسلامی باشد و در آن از "زنده باد" هیچ خبری نیست. باز به این نقطه می رسیم، گذار از جمهوری اسلامی ایران به چی؟ روایت طبقاتی از جنبش های توده ای انقلابی و گذار سوسیالیستی برای ایران، بنیادی ترین و بالنده ترین آلترناتیو جایگزین دوران نسل حاضربرای گذار از جمهوری اسلامی ایران است.
نیما هدایتی
تا پیش از روی کار "آوردن" دولت رئیسی بخش قابل ملاحظه ای از مردم که تأثیر تحریم‌ها را بر زندگی روزمرۀ خود لمس کرده بودند به "بازگشت به برجام" چشم دوخته بودند، اما حالا دیگر اکثریت مردم به این نتیجه رسیده اند که مشکلاتشان اساسی‌تر و ریشه‌ای تر از آن است که با برجام رفع شود.
عبدالستار دوشوکی
کانال تلگرامی اخبار سپاه قدس پاسداران قبلا مولانا عبدالحمید را تهدید کرده بود و خیره سرانه نوشته بود: "... این آخرین هشدار است". اما ظاهراً این "آخرین هشدار" نبود. زیرا مجددا امروز یکشنبه تهدید خود را تکرار کرد و باز هم نوشت: "باز هم می گوئیم این آخرین هشدار است".
امیدوارم سپاه دست از ارعاب و ارهاب بردارد و کبریت تهدید را متوجه بشکه باروت خشم مالامال مردم بلوچستان و بقیه ایران نکند.
مزدک دانشور
فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه اول آبان ۱۴۰۱

موضوع: استقلال و بی طرفی پزشکی و راههای
گذار به سلامت رایگان و همگانی
در فردای تغییرات احتمالی

میهمان: دکتر مزدک دانشور ، پزشک و انسان شناس پزشکی
بهزاد کریمی
حُسن بزنگاه‌های سیاسی همواره به این است که حقایق دنیای سیاست را فزون‌تر رو می‌آورد و با روشنی بیشتری جایگاه‌ سیاسی هر جریان را نشان می‌دهد. بزنگاه "زن، زندگی، آزادی" هم بگونه‌ی موکد اثبات کرد که خلاف برداشت‌های سطحی از صف‌آرایی‌ اصلی در "اکثریت" حول روشن شدن سرنوشت وحدت، دعوا پیرامون سمتگیری سیاسی بود. سمت گرفتنی که اکنون دیگر روشنی روز را می‌ماند. راز و رمز اختلافات بر متن وحدت، سیاست‌های متفاوت بود.
سپیده جدیری
فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۱
موضوع: زن، زندگی و آزادی از قیود نظام مردسالار سرمایه‌داری
میهمان:
سپیده جدیری، شاعر و پژوهشگر حوزه‌ی زنان

محمد امیدوار
فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۱

موضوع: خیزش گسترده مردمی ، چالش ها و راهکارها
میهمان: رفیق محمد امیدوار، سخنگوی کمیته مرکزی حزب توده ایران
سعید
جنبش سوسیال دموکراتیک امروز با آزمونی تاریخی مواجه است٬ که آیا می تواند پرچم رنگارنگ ایران را در دفاع از دموکراسی به اهتزاز درآورد و همکاری با همه نیروهای توسعه خواه دامن زند و جهت تحقق توسعه همه جانبه پایدار گام بردارد٬ یا اینکه هنوز بقول شاملو در ٌجعبه کوچک کلید گمشده ٌ محصور میباشد