Skip to main content

بین‌المللی

ف. دوردانی - ا. باقری
«‌جبهه نوین مردمی‌» باید با در نظر داشتن این شرایط فردی یا افرادی را برای پست نخست وزیری در نظر بگیرد. نخست وزیر و کابینه او باید از مجلس رای اعتماد بگیرد و پس از آن برای تصویب هر قانونی مجلس باید به حد نصاب آراء لازم برسد.
امید اقدمی
ارمنستان! کشوری مولود فروپاشی شوروی، که نامش در خبرها عمدتاً به دلیل جنگ بی‌پایانش با جمهوری آذربایجان تکرار می‌شود. این همسایه‌ی شمال غربی ایران، پس از استقلال از شوروی به دلایل مختلف روابط معتدل و دوستانه‌ای با ایران داشته است. روابط حسنه در پیوند با موقعیت جغرافیایی ارمنستان در مسیر مواصلاتی ایران – اروپا، از این کشور کوچک و مناسبات با آن، امکان‌های ژئواستراتژیک بااهمیتی برای ایران می‌سازد.
سندیکای ث -ژ -ت دوباره بر فراخوان خود برای دادن رای به برنامه «جبهه نوین مردمی» تایید و تاکید می کند و رسما از همه نیروهای سیاسی جمهوریخواه دعوت میکند که مسئولانه عمل کرده و با خودداری از حفظ نامزدهایی از حزبشان در دوره دوم از مثلثی شدن انتخابات جلوگری کنند، زیرا حاصلی جز تضمین پیروزی راست افراطی نخواهد داشت. ما از همه دعوت میکنیم تا در مقابله «اجماع ملی» سد بر پا کنیم.
ما در یک لحظه‌ شتاب تاریخی قرار داریم که میدان را برای رخداد بدترین و یا بهترین احتمالات و ریسک به زیرپاگذاشن بی‌سابقه دموکراسی مان وهمچنین امکان تجدید دوباره کسب دستاوردهای اجتماعی باز میکند. ث ژ ت در این شرایط نمی تواند تنها تماشاگر باقی بماند و باید با تمام قوا به نبرد با سرمایه که به هرترفندی دست میزند تا راه را بر روی « جبهه نوین مردمی » ببندد برود! ما تصمیم گرفتیم که با این فراخوان پیامی پر صلابت را اعلام کنیم. در شرایط فعلی نمی توان رای سفید یا ممتنع داد‍!
مجید سیادت
هشت ماه از شروع جنگ غزه میگذرد. در این مدت دولت امریکا و دولت اسرائیل – تدریجا و پس از عبور از فراز و نشیبهای فراوان – خودشان را گرفتار بن بستی کرده اند که هر روز عمیقتر میشود. خروج از این بن بست طرفین (لا اقل یکی از طرفین) را مجبور خواهد کرد که بعضی ارکان استراتژیک خود را رها کنند.
آقای گالانت ابراز تاسف میکند که نخست وزیر هر گونه بحث در باره بعد سیاسی جنگ را از اکتبر ۲۰۲۳ بتعویق انداخته و توصیه های اولیه ستاد کل (ارتش) را نادیده گرفته است. در طول یکهفته، افسران ارشد ارتش بطورگمنام این پیام رابدست خبرنگاران اسرائیلی میرساندند. آنها درموقعیتی این فشار را بر نخست وزیر اعمال میکنند، که مذاکرات با حماس برای برقراری یک آتش بست و آزادی گروگانها بار دیگر به بن بست رسیده‌اند.
مهدی ابراهیم زاده
ایران نیازمند یک تحول دموکراتیک است، بگونهای که با گذر از جمهوری اسلامی راه برای ایجاد جمهوری سکولار دمکرات هموار شود. از نظر ما این تحول باید به اتکا جنبش های اجتماعی اعم از جنبش زنان، کارگران، مزدبگیران، معلمان، دانشجویان و اتنیک ها و با توجه به تکثر ملی، مذهبی و تمايلات جنسيتی با عنصر همبستگی بین آنها، صورت پذیرد. جمهوری آینده ایران باید برنامه توسعه پایدار عدالت محور و موزون را که تضمین کننده حقوق شهروندی، اعم از آزادی های فردی و اجتماعی در کشور پیش ببرد.
مهدی ابراهیم زاده
این کنگره ۲ روزه در واقع فینال چند ده کنگره مقدماتی در ایالات و مناطق مختلف اسپانیا و حاصل بحث های زیادی در باره چگونگی خطوط فعالیت آینده "چپ متحد"، شرکت یا عدم شرکت در ائتلاف انتخاباتی "سومار" به رهبری یولاندا دیاز و اساسا ادامه مشارکت در ائتلاف حکومتی با حزب سوسیالیست یا بیرون آمدن از ائتلاف و چسبیدن به ارزش‌های چپ و حزبی خود بود
روابط بین المللی حزب چپ ایران
رفقای عزیز، ما سالهاست که روند مبارزه "چپ متحد" را در حیات سیاسی اجتماعی اسپانیا دنبال می‌کنیم. در سال‌های اخیر شرکت فعال و تعین کننده جبهه شما درائتلاف اونیدا پودموس توانست به هژمونی سیستم دو حزبی در اسپانیا پایان دهد و تکثر سیاسی بعنوان یک واقعیت سیاسی اجتماعی وارد قدرت تصمیم گیرنده شود، این سیاست همچنان در ائتلاف سومار ادامه پیدا کرد و ما شاهد آن بوده ایم که این ائتلافات توانسته اند منشا تحولات و خدمات بزرگی در اسپانیا باشند.
فرید اشکان
این پرسشی است ناظر بر مناسبات بنیانی امروز و فردای کشور ما با همسایگان آن و نیز با کشورهای دارای وزن تعیین کننده در سیاست های منطقه ای و فرامنطقه ای. امکانات و محدودیتهای جغرافیائی کشور ما کدام اند تا بر پایۀ آنها بتوان مناسبات گفته شده را همخوان و همسو با منافع عالی مردم کشور، بنا نهاد؟
سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌مقیاس بایدن در سیاست صنعتی نشانگر تفاوت با دولت‌های قبلی است و باعث ایجاد تغییر بنیادین در مباحث سیاسی داخلی و جهانی شده است. اما با وجوداین آمارها، بسیاری از آمریکایی‌ها همچنان احساس می‌کنند که وضعیت اقتصادی‌شان بهبود نیافته ‌است. ضعف‌های ساختاری ریشه‌دار، از جمله قوانین کار ضعیف، سرمایه‌گذاری ناکافی در آموزش و مراقبت‌های بهداشتی قابل دسترس، نرخ بالای بدهی و افزایش نابرابری درآمد و ثروت، به این معنی است که بیشتر آمریکایی‌ها منافع بهبود اقتصادی کنونی را حس نمی‌کنند.
مجید عبدالرحیم پور – سیامک سلطانی
این پرسشی است ناظر بر مناسبات بنیانی امروز و فردای کشور ما با همسایگان آن و نیز با کشورهای دارای وزن تعیین کننده در سیاست های منطقه ای و فرامنطقه ای. امکانات و محدودیتهای جغرافیائی کشور ما کدام اند تا بر پایۀ آنها بتوان مناسبات گفته شده را همخوان و همسو با منافع عالی مردم کشور، بنا نهاد؟
این مناسبات چگونه می توانند باشند؟
مجید سیادت - مهرداد بهارآرا
این پرسشی است ناظر بر مناسبات بنیانی امروز و فردای کشور ما با همسایگان آن و نیز با کشورهای دارای وزن تعیین کننده در سیاست های منطقه ای و فرامنطقه ای. امکانات و محدودیتهای جغرافیائی کشور ما کدام اند تا بر پایۀ آنها بتوان مناسبات گفته شده را همخوان و همسو با منافع عالی مردم کشور، بنا نهاد؟
روابط بین المللی حزب چپ ایران
سخنران بعدی این پانل مسعود فتحی بود که به وضعیت عمومی طی یک سال گذشته از جمله شکست تقلای حکومت برای بازگشت به دوران قبل از جنبش «زن، زندگی، آزادی»، تحمیل حجاب اجباری و سرکوب زنان در فضای عمومی جامعه، اشاره کرد و افزود که رهبران جمهوری اسلامی هم‌چنان بر ادامه‌ی فشار بر زنان و نعترضان تاکید دارند. در جمهوری اسلامی تعرض به زنان و آزار و اذیت آنان نه فقط مجاز است، بلکه قانون نیز از متعرض و نه قربانی تعرض دفاع می‌کند. هم چنین روی وضعیت اقتصادی وخیم مردم و سقوط بخش وسیعی از مردم به زیر خط فقر، اعتصابات و اعتراضات کارگران، معلمان، بازنشستگان و
مهرداد بهارآرا
بر کسی پوشیده نیست که دو رژیم ایران و اسراییل ۴۵ سال است در حالت جنگ قرار دارند وبا این حمله اسراییل این جنگ بیش از پیش آشکار شده و وارد مرحله جدیدی شده است. این حمله پس از آن انجام شد که اسرائیل اعلام کرد: "پهپادی که شامگاه یکشنبه پایگاه نیروی دریایی این کشور در ایلات را هدف قرار داد ساخت ایران بود و این حمله با "هدایت جمهوری اسلامی" انجام شد." عقل سلیم حکم می‌کند که این حمله اسراییل در چارچوب جنگ متعارف بین دو رژیم دینی-افراطی جمهوری اسلامی و اسراییل تعریف شود.

مهرداد بهارآرا
چین تأثیر قابل‌ توجهی بر اقتصاد سایر کشورها دارد و یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان و واردکنندگان کالا و خدمات در جهان است. چین به‌عنوان یک بازار مصرفی بزرگ، فرصت‌های تجاری جدیدی را برای شرکت‌های سراسر جهان ایجاد می‌کند. در مجموع، اقتصاد چین یک اقتصاد بزرگ، درهم‌ تنیده و بسیار پیچیده است که تأثیر قابل‌توجهی بر جهان دارد. چین همچنان درحال‌رشد و توسعه است و انتظار می‌رود در دهه‌های آینده به رشد خود ادامه دهد. واردات از چین در ایران سالانه بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار است که انتظار می‌‌رود با پیشرفت اجتماع بریکس بسیار بیشتر از این شود.
مجید سیادت
در سالهای گذشته توافق چند صد میلیارد دلاری بین ایران و چین (سرمایه گذاری چین در ایران) اعلام شد که در ایران سر و صدای فراوان به بار آورد. حفظ و توسعه ی رابطه با چین - برای سرمایه گذاری خارجی و مخصوصا در زمینه ی زیرساختهای ایران – اهمیت دارد.
از چین نباید انتظار داشته باشیم که - برای کمک به ایران - حاضر به ریسک کردن شود. هر معامله با چین (جدا از فساد موجود در رژیم ایران) باید بر مبنای منافع ملی ایران - مورد ارزیابی قرار بگیرد . ولی جدا از هیاهوهای سیاسی.
مهرداد بهارآرا
در انتخابات مقدماتی درون حزبی برای انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر پیش رو، بخشی از رای دهندگان حزب دمکرات رای خود به بایدن را مشروط به موضعگیری قاطع‌تر او در رابطه با جنگ غزه کرده‌اند. فراکسیون پیشرو کنگره به همراه ده‌ها قانونگذار دیگر از رئیس جمهور بایدن و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه میخواهند اسرائیل را به پیروی از قوانین بین المللی وادار کنند.
دنیز ایشچی
گسترش بحران های اقتصادی اجتماعی کلان سرمایه داری جهانی، سیر نزولی و قهقرایی قدرتمداری های استعماری امپریالیستی، دست یازیدن هر چه بیشتر آنها به سیاستهای جنگ طلبی های منطقه ای، گسترش هر چه بیشنر جنبش های آزادیخواهانه و عدالت جویانه توده ای،  و رشد روز افزون آگاهی های سوسیالیستی؛ عرصه را هر چه بیشتر برای گزینه آلترناتیو و جایگزین سوسیالیستی، خصوصا در میان نسل های جوان فراهم تر می کند.
پیام کلی روشن است: جمهوری اسلامی می تواند هرج و مرج ایجاد کند، اما آن‌قدر قوی نیست که بتواند به یک حمله واقعی دست زند. این کشور هم‌چنان به متحدان منطقه ای خود در درجه اول برای دفاع از قلمرو خود نیاز دارد. بنابراین، تهران ممکن است به این نتیجه برسد که این درگیری باعث شده است که به جای احساس قوی‌تر شدن، ضعیف‌تر به نظر برسد. بر این اساس ممکن است احساس آسیب پذیری بیشتری داشته باشد.
آقای حاتم ظف‌الله، مدیر مسئول روزنامه المیدان حزب کمونیست سودان، دیروز از خانه خود در محله الجارف غربی در شرق خارطوم پایتخت بازداشت شد. این بازداشت توسط اعضای نیروهای پشتیبانی سریع که منطقه را کنترل می کنند، انجام شد.
مهرداد درویش پور
بدین ترتیب بی آن که بخواهم وارد ارزیابی ریشه های این تنش بشوم ما با یک تضادی سر و کار داریم که آتش بس و صلح در غزه نه تنها به سود مردم اسرائیل و فلسطین است، به سود مردم منطقه است، به سود جهان است، به سود مردم ایران است و اجازه می دهد باردیگر تمرکز بین المللی و مردم ایران در مبارزه علیه جمهوری اسلامی که اصلی ترین مانع دمکراسی در منطقه است با قدرت هرچه بیشتری تداوم یابد!
بیش از 20 سال است که قلمرو اسرائیل به زور سلاح در حال گسترش است. اسرائیل پس از هر مرحله از این گسترش، به "عقل" متوسل شده و "مذاکره" را پیشنهاد کرده است. این همان بازی سنتی هر قدرت امپریالیستی است، که می‌خواهد آنچه را که قبلاً با خشونت گرفته است، با کمترین دشواری تثبیت کند.
به همین خاطر مبارزه با نسل کشی در غزه باید مبارزه با دولت بایدن و تمامی دول امپریالیستی منجمله انگلیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا که این نسل کشی را تأمین مالی میکنند و از آن حافظت کرده و انجام آن را ممکن می‌سازند، را هم در بر گیرد.
ما خواستار تشدید تلاش‌های مسئولانه‌تر‌ سازمان ملل متحد برای آتش بس فوری و پایدار و آزادی گروگان‌های اسرائیلی و زندانیان فلسطینی هستیم. به باور ما بسیج جدی‌تر بشریت برای مداخله‌ی فعال در این بحران دیرینه و تلاش برای حل آن بر پایه‌ی مصوبات تا‌کنونی سازمان ملل متحد و توافق اسلو دایر بر حق هر دو ملت برای داشتن دولت مستقل و نیز قطعنامه‌ی اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد، می‌تواند موقعیت نیروهای پایبند به ضرورت زیست مسالمت‌آمیز را تقویت و امکان اجتناب از جنگ و کشتار را فراهم ‌آورد.
‬پییر هاسکی
غربی ها فقط می توانند خودشان را مقصر بدانند. در واقع، آنها برای دهه ها مسئله فلسطین را نادیده گرفته و آن را مسئله ای بسیار پیچیده معرفی کرده و با تکیه به بهانه اینکه کشورهای عربی در حال احیای روابط با اسرائیل هستند، آن مشکل را ظاهرا تحت کنترل بشمار می آوردند. حتی آمریکایی ها نیز که تا قبل از ۷ اکتبر مشغول تنظیم نزدیک کردن روابط دولت یهودی با عربستان سعودی بودند، دیگر اکنون بشدت گرفتار مدیریت بحران شده اند. پرزیدنت جو بایدن در موقعیت دشوار و نامناسبی قرار گرفته است، او بدون کمترین اعتمادی به بنیامین نتانیاهو باید ضامن امنیت اسرائیل در مقابل حمله حماس باشد.
حزب کمونیست فرانسه
حزب کمونیست فرانسه خواهان بسیج گسترده‌ترین نیروها علیه منطق نفرت و جنگ است که خاورمیانه را شدیدا در خون آغشته است تا خواستار صلح همراه با عدالت و دموکراسی بین مردم فلسطین و اسرائیل باشد. حزب کمونیست فرانسه همبستگی خود را با تمام نیروهای مترقی فلسطینی و اسرائیلی که برای راه حلی مسالمت آمیز در عدالت و قانون مبارزه می کنند، با خانواده های گروگان های اسرائیلی که مخالف دولت نتانیاهو هستند، و با خانواده های عزادار فلسطینی، اعلام می کند.
در این خوانش تحلیلی، نمی توان به تفکر ژئواستراتژیک سنتی در هنگام پرداختن به موضوع نفوذ بین المللی اتکا کرد. جهانی شدن، به صورت افقی و عمودی، تعاملات را گسترش داده و روند محدود کردن چارچوب خاص سیاست خارجی دولت را پیچیده کرده است و دولت دیگر تنها بازیگر در نظام بین‌الملل نیست، زیرا بازیگران جدیدی - مانند شرکت‌های چند ملیتی - ظهور کرده‌اند که نفوذ آنها ممکن است از نفوذ دولت که زمانی تنها بازیکن در نظر گرفته می شد، فراتر رود.
مایلی با وعده گسست رادیکال از سیستم حاکم با اکثریت رای دهندگان به اجماع رسید، همانطور که قبلاً در کشورهای دیگر نیز اتفاق افتاده است. او پیروز شد زیرا رای دهندگان با رفوزه کردن آنهایی را که قبلاً ناکارآمدی خود را نشان داده بودند، فرمول سیاسی جدیدی را انتخاب کردند. این یک ماجراجویی پرخطر است.
با ادامۀ این جنگ وحشیانه و جنون‌آمیزعلیه غزه، این اصطلاح مجدداً آرام آرام، هرچند شرمگینانه، به گفتار مقامات رسمی عربی و بین المللی خزیده است. این عبارت مدت‌ها بود عملاً به یک طلسم تبدیل شده بود اما امروزه، بدون احترام حتی به مخاطب، و به ویژه هر بار که وضعیت جنگ در سرزمین‌های اشغالی فلسطین شدت می‌گیرد و اوضاع آشفته‌تر می‌شود، تکرار می‌شود. همیشه، هنگامی که اوضاع به حالتی انفجارآمیز به آستانۀ از هم پاشیدن می‌رسد، این طلسم جادوئی به عنوان ابزار خاموش کردن فریادهای اعتراض، با تبلیغ این که این یک راه حل واقعی است، به‌کار می‌رود...
جمهور گوستاوو پترو اعلام کرد که سفیر کلمبیا در اسرائیل را فرا خواهد خواند. وی در توییتی کوتاه نوشت "اگر اسرائیل کشتار مردم فلسطین را متوقف نکند، ما نمی‌توانیم آنجا باشیم". پترو، در واقع، یکی از سرسخت ترین منتقدان این قاره از اقدامات اسرائیل در هفته های اخیر بوده است. او در ۱۵ اکتبر نوشت : "اگر مجبور باشیم روابط خارجی با اسرائیل را تعلیق کنیم، آن را تعلیق خواهیم کرد، ما از نسل کشی حمایت نمی کنیم."
این یک فاجعه غیرقابل تصور در غزه است. همانگونه که در کرانه باختری نظامیان (اسراییلی) برای حافظت از فلسطینی ها در مقابل حملات مسلحانه شهرک نشینان افراطی غایب هستند. به نظر من، در پایان این جنگ قرار دادن غزه تحت یک نظارت بین المللی ضروری خواهد بود. باید اسرائیل را ودار کرد تا به بازسازی و همچنین برگذاری انتخابات سراسری در فلسطین، در غزه، در کرانه باختری و در بیت المقدس شرقی، تن دهد. امری که (تاکنون) هنوز به انجام نرسیده است. ملی گرایان بسیار افراطی و مذهبی با چنین ابتکاری مقابله خواهند کرد.
عربستان سعودی برای خرید ۵۴ فروند هواپیمای رافال از شرکت داسو اویاسیون (تقاضای) تخمین قیمت (ارزیابی قیمت) کرده ست. در حالیکه تا کنون عربستان سعودی هواپیماهای جنگنده (مورد نیاز خود) را از آمریکا و یا از کنسرسیوم اروپایی تامین میکرده است. این هفته نامه از قول «منابع همسو» نامشخص مینویسد که شرکت داسو‌ اویاسیون «تا ۱۰ نوامبر فرصت دارد تا به این درخواست پاسخ دهد. سباستین لوکورنو از اظهار نظر بیشتری خودداری کرد.
حزب چپ آلمان
ما اقدامات وحشتناک تروریستی حماس علیه اسرائیل را که در آن بیش از ۱,۲۰۰ نفر کشته شدند، به شدت محکوم می‌کنیم. تعداد بسیار کشته‌شده‌ها، حملات گسترده موشکی به اسرائیل و گزارش‌های مربوط به ربوده‌شدگان، وحشت‌آور هستند. کشتار وحشیانۀ ۲۶۰ نفر از شرکت‌کنندگان یک جشنواره موسیقی، اقدامی بی‌رحمانه است. بیش از ۱۰۰ نفر در یک کیبوتس (مزارع اشتراکی مردم اسرائیل) به خاک سپرده شده‌اند و هنوز هم جسدهای بیشتری پیدا می‌شود. ما بیاد قربانیان و خانواده‌هایشان هستیم و امیدواریم که ربوده‌شدگان به زودی آزاد شوند.
حزب کمونیست عراق
تحولات امروز یکبار دیگر این واقعیت را به ثبوت رساند که هیچگونه امنیت و ثباتی در منطقه خاورمیانه بوجود نخواهد آمد مگر با پایان بخشیدن به اشغال نفرت آور اسرائیل و دستیابی مردم فلسطین به حقوق کامل و مشروع خود برای تعیین سرنوشت، آزادی، بازگشت (به‌ سرزمین خود) و استقلال و برقراری یک دولت مستقل ملی با پایتختی در اورشلیم.