بین‌المللی

‬پییر هاسکی
خطر بروز شکاف های عمیق در جامعه اسرائیل چشمگیر است. اگر نتانیاهو عقب نشینی نکند، شکاف همه گیر خواهد بود. درست مانند سردر گمی که این بحران در میان یهودیان آمریکایی، ستون حمایت همیشگی از اسرائیل ایجاد کرده، و حتی در فرانسه، اگر از مطلبی که دیروز توسط بسیاری از شخصیت های یهودی فرانسوی در لوموند امضا شده بود، قضاوت کنیم که عنوانش چنین بود: « در اسرائیل، دموکراسی در خطر است».
زیر آوارها و خرابه ها، صدها هزار تن از بی سرپناهان در ترکیه و سوریه، گرسنه و در سرما گرفتارند. حکومت ها سعی دارند چاره ای بیابند برای فاجعه انسانی پیامد زلزله یک هفته پیش که تا کنون بیش از ۳۵۰۰۰ نفر در آن جان باخته اند. شانس نجات و جان بدر بردن دیگر تقریبا وجود ندارد. الویت از این به بعد کمک به صدها هزار انسان است که سکونت گاهشان در اثر زلزله نابود شده است.
آیلا نویدی
گسترش اقدامات محدودکننده در مورد مؤسساتی که از نظر اقتصادی امکان سرکوب را فراهم می‌کنند: نهادهائی موسوم به "بنیاد" که تحت نظارت مستقیم "رهبر مذهبی" و در واقع رئیس دولت، آیت‌الله خامنه‌ای درست شده‌است. این بنیادها عمدتاً با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوند نزدیک دارد و تقریباً در تمام بخش‌ها و زمینه‌ها، کل اقتصاد مملکت را کنترل می‌کند. این نهادها میلیاردها دلار ارزش دارد و عامل تأمین مالی سرکوب داخلی و نیز تروریسم بین المللی است.
مجید سیادت
هنوزهم فاکتور ارزان تمام شدن بلافاصله ی تولید مهم است ولی فاکتورهای دیگر - از قبیل فاصله و امنیت سیاسی هم اهمیت یافته اند. نمونه نتایج را در مورد مکزیک می‌یابیم که شرکت‌های مختلف امریکائی برای تولید قطعات پرداخته‌اند. هندوستان ویتنام هم از این روند سود می‌برند. ولی تجربه چین تکرار نمی‌شود. همه شرکت‌های چند ملیتی - و دولتهای غربی - از این تجربه آموخته اند که باید با احتیاط بیشتری عمل کنند. اجناس مختلف گران‌تر تمام می‌شوند و رشد اقتصادی دنیا هم کمتر می‌شود.
پاتریک وینتور
قدرتهای غربی با یک معضل بالقوه ناخوشایند مواجه ‌شده اند: احیای برجام می‌تواند به لغو تحریمها علیه کشوری منجر شود که با خشونت اعتراضات را سرکوب و روسیه را مسلح می کند
حزب چپ اروپائی
هفتمین کنگرۀ حزب چپ اروپائی از نهم تا یازدهم دسامبر در وین برگزار شد. این کنگره با 95/9 درصد آرا قطعنامه ای را در همبستگی با جنبش "زن، زندگی، آزادی" از تصویب گذراند.
گروه کار روابط بین المللی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
تقاضای ما از شما این است که اقدامات ممکن را برای پیشگیری از اعدام‌های قریب الوقوع که جان بخش مهمی از دستگیر شدگان را تهدید می‌کند، انجام دهید؛ به مجلس شورای اسلامی ایران و نمایندگان آن در رابطه با این پیشنهاد خطرناک، و بازپس گرفتن آن، تأکید نمائید.
اجلاس رسمی فراکسیون چپ ها در پارلمان اروپا در روز چهارشنبه ۹ نوامبر ۲۰۲۲ به دو موضوع ویژه اختصاص داشت. اولی پیروزی چپ در برزیل و انتخاب مجدد لولا دوسيلوا و در همین ارتباط رایزنی برای اتخاذ سیاست نسبت به آن در آینده. و دومی بررسی و تبادل نظر پیرامون جنبش انقلابی در ایران با تیتر "خيزش زنان ایران".
مجید سیادت
به یمن جمعیت بسیار و اقتصاد بزرگ است، و البته همچنین به خاطر سیاستی که از پس از استقلال از انگلستان به تحکیم آن کوشیده است، که هندوستان می تواند از استقلال زیادی برخوردار باشد. معهذا مواظب است که همۀ قدرتهای بزرگتر را حتی الامکان راضی نگه دارد.
کورنلیا ارنست
با توجه به تحولات اخیر در ایران، به ویژه درخواست "مجلس شورای اسلامی ایران" برای صدور احکام اعدام برای معترضان، من کورنلیا ارنست، بعنوان رئیس "هیئت پارلمان اروپا برای روابط با ایران"، اعلام می کنم: تقاضای احکام اعدام از سوی نمايندگان "مجلس شورای اسلامی ایران" برای تظاهرکنندگان بازداشت شده، بشدت محکوم است.
رزا روزبهان
امروز خیابان های ایران میدان نبرد و مرکز جنبش های فمینیستی جهان است. ما برای حقوق همه زنان در سراسر جهان، از جمله شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، مبارزه می کنیم. این یک مبارزه بین المللی است و به همین دلیل نیازمند حمایت بین المللی است. لطفا صدای مردم ایران باشید و هر کاری که از دستتان برمی آید انجام دهید تا دولت های خود را مجبور کنید که جنبش ما را به رسمیت بشناسند و از مردان و زنان دلیر ایران حمایت کنند. از شما درخواست می کنیم هر آنچه در توان دارید برای جلوگیری جمهوری اسلامی ایران از کشتار مردم انجام دهید. فردا دیر است.
- دولت ایران قبول کند که گزارشگران مختلف سازمان ملل متحد و به ویژه گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران، آقای جاوید رحمان، برای ملاقات با بازداشت شدگان و خانواده های قربانیان و بررسی موارد نقض حقوق بشر به ایران سفر کند؛

- تضمین جریان آزاد اطلاعات، از جمله بازگرداندن دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و همچنین رفع سانسور؛


دفتر روابط بین المللی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
ما عمیقا نگران وضعیت این دانش آموزان و نوجوانان دستگیر شده هستیم. از شما درخواست می‌کنیم پیگیر وضعیت این کودکان باشید. همچنین به جمهوری اسلامی هشدار دهید، که سرکوب دانش آموزان برخلاف کنوانسیون بین‌المللی است و خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط تمام بازداشت شدگان شوید.
با احترام


حزب چپ آلمان
ما خواهان فشار دیپلماتیک بر رهبری ایران و همچنین اردوغان رئیس جمهور ترکیه به عنوان حامی دستگاه حاکمه آخوندها هستیم.  به نظر ما، این در واقع می تواند شامل تحریم ها شود، اما به شرطی که هدف آنها به طور خاص رئیس جمهور رئیسی و مقامات دولتی، افسران اطلاعاتی یا پرسنل عالی رتبه نظامی باشد.
ما وکلا، فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، دانشجویان و در نهایت شهروندان، نمی‌توانیم چشمان خود را بر تصاویر خونینی که هر روز به شکل قطره چکانی از ایران به ما می‌رسد، ببندیم .
شرایط بازداشت آنها، زمانی که معلوم و مستند باشد، رفتاری کاملا غیرانسانی و تحقیرآمیز است. از مشاورت و کمک وکیل به طور سیستماتیک به آنها خودداری می‌ شود. آنها از هر گونه تماسی با خانواده خود محروم بوده و حق ارتباط با آنها را ندارند. شواهد مستمر و مستدل از اعمال شکنجه و بربریت عمدتاً علیه فعال ترین تظاهرکنندگان یا اعضای احزاب سیاسی مخالف گزارش می دهند.
تظاهر کنندگان خواستار پایان دادن به مصونیت از مجازات قاتلانِ معترضین مسالمت‌آمیز و خواستار اجرای عدالت برای فعالان «ناپدیدشده» شدند. همچنین درخواست هایی برای ممنوعیت شبه نظامیان و پایان دادن به مداخله خارجی در کشور وجود داشت. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان گاز اشک آور شلیک کردند و چندین پل را در مرکز بغداد مسدود کردند.
تظاهرات و راهپیمایی های گسترده در استان ها و شهرهای دیگر از جمله ناصریه، بصره، بابل، دیوانیه، سماوه، نجف، کربلا، میسان و دیالی نیز برگزار شد
همه دیکتاتوری ها برای شکوفایی و پایداری نیاز به سکوت دارند. به همین دلیل است که ما از طرح هایی با هدف استقرار مجدد اینترنت بدون تاخیر حمایت می کنیم. جنبش ایرانیان نیاز به صدای ما هم دارد۔ برای همین سکوت نمی کنیم !حزب سوسیالیست از تظاهرت در فرانسه و مکان های دیگر و از شعار "زن، زندگی، آزادی" حمایت می کند۔
ما همبستگی خود را با اعتراضات مردم ایران علیه حجاب اجباری، زن کشی و دیکتاتوری، اعلام می‌نماییم و از درخواست برحق مردم برای تحقیقات مستقل در مورد مرگ مهسا امینی حمایت می‌کنیم.
همچنین ما از دولت فدرال آلمان می‌خواهیم که اخراج‌ ایرانیان متقاضی پناهندگی را متوقف کند و دسترسی سهلتری به پناهندگی برای ایرانیان ایجاد کند.
در این کشور ما از مدتها پیش شاهد یک روند طولانی انقلاب شهروندی بوده ایم. این بنا همانطور که از ملزومات یک انقلاب شهروندی بر می آید در طی چندین سال ساخته شد. ابتدا تظاهراتی علیه هزینه های بالای زندگی در زمستان ۲۰۱۷-۲۰۱۸و همچنین در نوامبر ۲۰۱۹ برگزار شد. سپس در آغاز سال ۲۰۲۰ پس از یک سانحه هوایی، موجی از اعتراضات مردمی به راه افتاد.
با توجه به‌آن‌که تاچر محصول برآمدنئولیبرالیسم بود و تراس محصول شرایط افول و بحران آن، در حقیقت وی جناح راست نئولیبرالیسم درشرایط شکاف و بحران را نمایندگی می‌کند. از این‌رو تفاوت بزرگی بین شرایط تاریخی آن‌دو وجوددارد: اگر عروج مارگارت تاچر مترادف با تهاجم نئولیبرالیسم تازه نفس بود، اما عروج خانم تراس در شرایط بحران بزرگ و تشتت صفوف آن صورت می‌گیرد که نه فقط انگلستان را در‌آستانه ورودبه‌مرحله رکودقرارداده است، بلکه در مقیاس‌جهانی‌هم سرمایه داری به‌ویژه جناح غربی‌آن دچارشدیدترین بحران‌ها و شکاف‌های درونی و وجودی خویش شده است.
گروه کار روابط بین المللی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
در پایان خانم ارنست ضمن اشاره بر تداوم و برنامه ریزی این دیدار ها، بر پیچیدگی مسئله ملی و اتنیک و حقوق اقلیت ها در ایران و نیاز به داشتن اطلاعات و تحلیل دقیق و به روز در این عرصه تاکید داشت. قرار شد. این مورد از جمله در دستور جلسه آتی قرار دارد.


حزب کمونیست عراق
ما با صدای بلند توسل به سلاح، کشتار عمدی و اشکال خشونت ناقض حقوق بشر را از سوی همه طرف ها محکوم می کنیم. آنها مسئولیت کامل ریختن خون شهدا را بر عهده دارند. ما از نیروهای امنیتی می خواهیم تا از تظاهرکنندگان محافظت کنند، از درگیری های سیاسی فاصله بگیرند، مسئولیت های خود را بر عهده بگیرند و وظایف خود را مطابق قانون اساسی انجام دهند.
• در این شرایط سخت و بحرانی، حمایت خود را از حق مردم خود در مبارزه با روش های مختلف مسالمت آمیز و توده ای برای دستیابی به خواسته های عادلانه و تحمیل اراده خود تجدید می کنیم.
خسرو میرمالک
اما چرا تئوری دو قطبی یا چند قطبی در حال نضج گرفتن است؟ چرا متفکرین و سیاستمداران با بوق و کرنا در هر گوشه از دنیا از دو قطبی شدن جهان خبر می دهند؟ چه نیازی به دو قطبی یا سه قطبی شدن جهان است؟
امروز که جهان تحت الاختیار جهان سرمایه داری است و قانون رقابت آزاد اصل خدشه ناپذیر این نظام اقتصادی است و بازار آزاد یا بازار آزاد با دمکراسی در تمام جهان جا باز کرده است. نگرانی از چه است؟
احمد باقری
نیمی از پاکستان زیر آب است. آبراه ها به هیولاهایی از گل تبدیل شده اند که همه چیز را در مسیر خود می برند - ساختمان ها، خانه ها، پل ها، مزارع، مردان و زنانی که نتوانستند به موقع فرار کنند. دولت شهباز شریف، نخست وزیر، روز جمعه وضعیت فوق العاده اعلام کرد و از جامعه جهانی کمک خواست. ارتش در محل مستقر شده است. وضعیت فاجعه بار است.
آنتونی بلانژه
او در جوانی، چریک نیز بوده است. انتخاب او با سابقه چریکی، خود مسئله با اهمیتی است در کشوری که جنگ داخلی در آن نیم قرن طول کشیده و دولت حاکم و "فارک"، جریان اصلی چریکی، تنها در سال 2016 با هم آشتی کرده اند. نکته دیگر از این هم مهم تر، مربوط است به معاون رئیس جمهور، "فرانسیا مارکز"، که یک زن سیاهپوست می باشد. این نکته تاریخی است و بی سابقه در کشوری که سیاهان در میان نمایندگان کمتر دیده می شوند، سیاهان از فقیرترین مردم کشورند و از هر هفت کلمبیایی تنها یک نفر سیاهپوست است.
آرش عزیزی
حزب کمونیست عراق: ما از تمامی نیروها و اشخاص مدنی دموکراتیک و نیروهای میهن‌دوستِ تغییرطلب که درگیر بحران‌ها نبوده‌اند می‌خواهیم دست به وحدت تلاش‌ها و سامان‌دهی صفوف خود برای ایجاد توازن قوای ملی بزنند که بدیلی سیاسی در مقابل نظام تشریک قدرت قومی-مذهبی قرار دهد. این بدیل چشم‌اندازی واقعی دارد و راه را به سوی ساختن دولت شهروندی و عدالت اجتماعی می‌گشاید.
دفتر سیاسی حزب کمونیست عراق
ضمن دعوت از سازمان‌ها و دولت‌های بین‌المللی در جهان برای محکوم کردن تجاوزات وحشیانه ترکیه، از دولت عراق نیز می‌خواهیم که اجازه ندهد این اقدام جنایتکارانه بدون پاسخ دیپلماتیک و سیاسی در خور خون مردم بی‌گناه انجام شود و اطمینان حاصل کند که حملات ترکیه به خاک عراق تکرار نمی شود.
خاویر سائنز
- کمیسیون حقیت یاب کمیسیونی است که با هدف روشن کردن ریشه های پا گرفتن مبارزه مسلحانه در کشور بوچود آمده است. این کمیسیون کار خود را از سال ۲۰۱۷ آغاز کار کرده است. هدف نهایی آن احقاق حقوق قربانیان و شهروندان از طریق پرتو انداختن به وقایع خونبار ده های اخیر و در نهایت چلوگیری از تکرار فجایع نیم قرن اخیر تاریخ کلمبیاست.
شاید چپ امریکا دوران خوشی را نمی‌گذراند ولی در جنوب قاره، تصویری کمابیش روشن‌تر پدید آمده‌است. در دور دوم انتخابات – در همین آخر هفته – گوستاوو پترو رقیب خود -رودولفو هرناندس را در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا شکست داد. او ۵۰% ا آرا را در مقابل ۴۷% هرناندس بدست آورد. بدین ترتیب او اولین رئیس جمهور چپ در تاریخ کلمبیا شد. پیروزی پترو بر مبنای پلاتفرم انتخاباتی‌ای بود که سه مولفه عمده‌اش بسط و توسعه برنامه‌های خدمات اجتماعی، دور شدن از سوخت‌های فسیلی، و کنار آمدن با همسایه اش ونزوئلا، بودند.
مهدی ابراهیم زاده
حزب چپ آلمان یکی از احزاب مهم چپ اروپا است. بدون شک راه حل‌ها و تدابیر این حزب در برابر چالش‌ پیش‌رو و پاسخی که به سؤال اساسی امر چپ امروز، نظم دیگر جهانی و یا "جهانی دیگر" می‌دهد و در پرتو آن به حقوق بین‌الملل نگاه می‌کند، نه فقط برای احراز نقش شایسته در صحنه سیاست آلمان، که برای چپ‌های دیگری که با همین چالش‌ها روبرو هستند، اهمیت دارد. دستيابی به این هدف در توجه به این واقعیت است که دوران طلایی این حزب با نزديک به ۱۷ ٪ آرا در آلمان، محصول همکاری و هماهنگی رهبران وقت حزب با روسای فراکسیون حزبی در پارلمان از یک سو، و...
خاویر سائنز
مردم کلمبیا، مردم رنج دیده، ضرب و شتم شده، زخم دیده، حق دارند احساس شادی کنند و پیروزی گوستاوو پترو اولین رئیس جمهور چپ در تاریخ کشورشان را جشن بگیرند و در کنار این شادی بزرگ انتخاب اولین معاون رئیس جمهور آفریقایی کلمبیایی و سیاه پوست، فرانسیا مارکز را به شادمانی بنشینند. اما، مردم مبارز و خستگی‌ناپذیر کلمبیا بخوبی می‌دانند، آنچه اکنون در راه است، بستری از گل سرخ نیست.
ویکتور اوربان و رجب طیب اردوغان "دشمنان اتحاد بین کشورهای غربی" هستند.  در واقع این دو رهبر با پشبرد نبردها و مقاصد مستقل خود مانع  تصمیم گیری های مهم و متحد کشورهای اروپا می شوند: نخست وزیر مجارستان با تحریم نفتی روسیه مخالف است، اقدامی اروپایی که باید به اتفاق آرا اتخاذ شود. در حالی که رئیس جمهور ترکیه روند الحاق سوئد و فنلاند به ناتو را مسدود کرده است. 
 "گرایش به  چپ" ماکرون، سه هفته پس از انتخاب مجدد  در پست رئیس جمهور، ژان کاستکس  در نهایت از مقام خود استعفا  و پست خود را تحویل خانم الیزابت بورن  داد . دومین زن  به عنوان نخست وزیر، فارغ التحصیل دانشگاه (اکول) پلی تکنیک ،استاندار سابق ، به ویژه کسی است که اصلاحات شرکت ملی حمل نقل و بیمه بیکاری را انجام داده است.
مهدی فتاپور
هفته گذشته در جلسه گفتگو و پرسش و پاسخی با مضمون ذکر شده با حضور تعدادی از دوستان صاحب نظر از دیدگاه های مختلف شرکت داشتم صحبت و پاسخ های من به سوالات مطرح شده در این جلسه در گفتار زیر آمده‌است. 
احمد باقری
 ۸۶ سال بعد  از اولین “اتحاد چپ ها “در فرانسه و ۲۵ سال از آخرین آنها ،جامعه فرانسه و علل الخصوص نیروهای دمکرات و سوسیالیست و طرفداران محیط زیست و  هواداران صلح  و نیروهای زحمتکش ،منتظر اتحاد نیروهای مترقی و چپ  که یک ضرورت بود، سر انجام با نام  «اتحاد جدید مردمی محیط زیستی و اجتماعی » شکل گرفته است .این نیروها منتظر تحولات دمکراتیک و عمیق جامعه برای مبارزه با بیکاری و اشتغال جوانان ،افزایش دستمزدها ،وآینده بهتر میباشند .تنها این تحولات دمکراتیک میباشد که می‌تواند از قدرت گرفتن نیروهای راست افراطی، که بر بستر نارضایتی های اجتماعی و اقتصادی در بین اقشار زحمتکش رشد کرده است ،جلو گیری نماید .